Premjeras: VAE projekte žengtas didelis žingsnis

Tai, kad atsirado du kandidatai į galimus naujos atominės elektrinės strateginius investuotojus, pasak premjero, „yra didelis žingsnis į priekį“, įgyvendinant šį projektą.

„Gavome rimtus pasiūlymus. Tai didelis žingsnis į priekį, plėtojant Lietuvai ir visam regionui svarbų projektą“, - trečiadienį sakė Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius, komentuodamas tądien paskelbtas žinias, kad su dviem bendrovėmis iš Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų bus tęsiamos derybos dėl jų dalyvavimo parenkant strateginį investuotoją Visagino atominei elektrinei (VAE).

Vyriausybė trečiadienį pritarė Koncesijos įstatymo pataisų projektui, kurį skubos tvarka teiks Seimui priimti. „Tai procedūrinės pataisos, kurios leis parengti koncesijos sutartį su pasirinktu strateginiu investuotoju“, - sakė premjeras.

Tikimasi, kad dar šią vasarą strateginis investuotojas bus pasirinktas iš dviejų kandidatų ir iki metų pabaigos su juo bus sudaryta koncesijos sutartis.

„Kaip visada tikėjau šiuo projektu, taip ir toliau juo tikiu“, - pareiškė premjeras, tvirtindamas, kad iki 2020 metų VAE bus pastatyta ir pradės veikti.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas paaiškino, kad iki šių metų pabaigos pasirašius koncesijos sutartį su strateginiu investuotoju, kitąmet VAE statybos vietoje galėtų būti pradėti parengiamieji žemės darbai, 2014 metais galėtų būti pradėtas kloti betonas naujos jėgainės pamatuose.

A.Sekmokas pabrėžė, kad Lietuvai turės priklausyti 34 procentai VAE akcijų. Strateginiam investuotojui – iki 51 proc. Likusias akcijas išsidalins naujos jėgainės statybų partneriai – Latvija, Estija ir Lenkija. Anot energetikos ministro, visos šalys yra patvirtinusios savo suinteresuotumą dalyvauti projekte.

A.Sekmokas negalėjo pasakyti, iš kur Lietuva ims pinigus, reikalingus finansuojant 34 proc. jėgainės statybos projekto dalį. „Kol kas negalėčiau pasakyti, kokie ekonominiai pasiūlymai bus pateikti būsimam strateginiam investuotojui, kokiomis sąlygomis projekte dalyvaus partneriai. Visa tai – tolimesnių derybų klausimai“, - tvirtino jis.

Taip pat kol kas nežinoma, kiek galėtų kainuoti VAE pagaminta elektra. Tačiau jos skaičiavimo metodika gali būti surašyta koncesijos sutartyje su strateginiu investuotuoju. A.Sekmokas užsiminė, kad tai bus „rinkos kaina“.

Energetikos ministras priminė, kad VAE galingumas gali siekti iki 1300 megavatų. 2009 metais uždarytos Ignalinos atominės elektrinės galingumas buvo maždaug dvigubai didesnis.

Energetikos ministerija trečiadienį pranešė, kad pasiūlymus dėl strateginio investavimo į VAE yra pateikusi Japonijos ir JAV koncernas „Hitachi GE Nuclear Energy“ ir JAV bendrovė „Westinghouse Electric Company“, kuri priklauso japonų įmonei „Toshiba“.

Lietuvai pernai nepavyko tarptautinio konkurso būdu išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę, lapkričio pabaigoje pasitraukus pasiūlymą pateiksusiai Pietrų Korėjos bendrovei „Kepco“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas

Kęstas portretas
Vokietija atsisako atominių elektrinių, kurios dabar duoda ketvirtadalį vokiečių sunaudojamos elektros energijos. Vokietija pakeičia tai saulės, vėjo ir biologinių medžiagų energija. Kaip tai atrodo? Vokietijos gyventoja elektromobiliu atvažiuoja į darbą. Kol ji dirba, saulės ar vėjo generuojama elektros energija yra superkama iš gyventojų ir parduodama tos dirbančiosios automobiliui pakrauti. Jei ši Vokietijos pilietė nori ir gali, ji jos namų valdose taip pat gamina elektros energiją, kurią superka bendras tinklas. Sumaniai valdomas, toks tinklas perduoda energiją iš ten, kur ji pagaminama, įskaitant ir biologinių medžiagų pagrindu generuojamą energiją, į ten, kur yra jos poreikis. Vokiečiai išplečia tokios ekonomikos mastą, todėl šių technologijų kainos krenta. Tai vokiečių ir, manyčiau, visų mūsų ateitis. Anglies dvideginį atmosferoje kaupiančios technologijos yra vis labiau ribojamos ir toliau brangsta. Galų gale reikia mokėti tikrą kainą ir už branduolinių atliekų saugojimą. Pigiai niekas nenori jas priimti. Vokiečiams ši ateitis prasideda šiandien. Jie neslepia galvas į radiaktyvų smėlį, o drąsiai eina pasitikti tą ateitį. Mes gi gyvename jų vakarykščia diena. Bandome nusipirkti didžiulę atominę elektrinę, užkraudami jos draudimo riziką mūsų mažai valstybei ir mūsų vaikams. Jokia draudimo kompanija neturi pakankamai kapitalo tokio brangiai kainuojančio įvykio, kaip galima atominės elektrinės avarija, draudimui. Tai turi daryti mūsų valstybė. Ar tikrai norime imtis šio brangaus draudimo? Ar tikrai norime turėti dar vieną monopoliją šalyje ir mokėti už elektrą dar brangiau, negu mokame dabar. Monopolijos mažose valstybėse naudojasi padėtimi ir užlaužia kainas. Palyginkime benzino, kurį perkame iš monopolistų, kainas Lietuvoje ir kaimyniniuose kraštuose. O ką mes galime padaryti kitaip? Ar įmanoma atsisakyti rizikos smarkiai užteršti mūsų aplinką? Galime peršokti per vystymosi stadiją. Afrikoje ir kitose vargingose pasaulio dalyse nėra pakankamai išvedžiotų telefoninių linijų, nėra ir pakankamai banko skyrių. Tų kraštų žmonės nekopijuoja laidų vedžiojimo ir bankų skyrių statymo. Jie masiškai naudojasi mobiliaisiais telefonais ir mobilia bankininkyste su tų telefonų pagalba. Afrikiečiai taip sugeba peršokti kelias vystymosi stadijas. Nejaugi mes nesugebėtume peršokti vieną, panaudodami mūsų kuklius resursus toms pačioms technologijoms, kuria atpigina Vokietijos ekonominis aktyvumas? Kartu vokiškas decentralizuotas energijos gaminimas sukurtų Lietuvoje žymiai daugiau pastovių darbo vietų, negu didžiulis atominis kompleksas, valdomas keleto žmonių, užsilikuių Lietuvoje nuo okupacijos laikų. Paklauskime dar kartą A.Kubiliaus, A.Sekmoko ir kitų atominės energetikos Lietuvoje entuziastų. Ar tikrai norime dabar pradėti tai, ką jau baigia daryti labiausiai išsivysčiusi, ekonomiškai stambiausia ir sėkmingiausia valstybė mūsų kaimynystėje, Vokietija?

po

po portretas
pastatytu po to kubilo langais ta AE lai dziaugiasi..as tai kategoriskai pries tai

PILIETIS

PILIETIS portretas
Įdomu ar atsistatydins, jeigu pasirodys, jog tai tik eilinis burbulas? Kaip ten bebūtų, aš prisipažįstu, kad tų atominių bijau, nenoriu ir protestuosiu jau vien dėl to, kad išliktų lietuvių tauta. Beje, esu prieš hidro ir vėjo energetiką. Tai irgi blogis ir šį blogį irgi valdys monopolijos. Išeitis paprasta - sutvarkykime šiukšles miestuse, mieteliuose ir medienos atliekas miškuose, sutvarkykime poilsiavietes ir panaikinkime užsieniečių valdomąas kiaulides. Gaminkime ekologinius produktus ir užtikrinkikime saugumą svečiams. Pagrindas - mylėkime ir branginkime savo jaunimą. Kol kas LIETUVOJE dar yra ir proto, ir jo sukurto produkto. JEIGU TURĖSIME PRODUKTĄ, KURĮ GALIME PARDUOTI, TAI ELEKTROS ENERGIJOS KAINA YRA MENKNIEKIS. TURĖSIME PINIIGŲ, NUSIPIRKSIME NE TIK ENERGIJĄ, BET IR RAMYBĘ BEI GARBĘ LIETUVAI!
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių