Pirkti įmonę kartais geriau nei įsteigti

Po dvejų metų pertraukos nuo pernai vasaros sujudimas jau jaučiamas smulkiųjų įmonių pardavimo ir įsigijimo rinkoje. Parduodamų įmonių kaina prasideda nuo kelių dešimčių tūkstančių litų.

Nusipirko atestatus

Daugiausia verslo pardavimo pasiūlymų buvo prieš porą metų, kai silpstant šalies ekonomikai vis daugiau verslininkų rinkdavosi verčiau parduoti savo verslą nei bankrutuoti. Tačiau pritrūkus pirkėjų smulkiųjų įmonių pardavimas vidaus rinkoje beveik nevyko nuo 2008 m. pabaigos iki 2010 m. vidurio.

Tiems, kurie nori pirkti verslą, šiuo metu pasiūlymų netrūksta. Jei turi už ką, nesunkiai galima įsigyti greitųjų vartojimo kreditų bendrovę, pervežimo bendrovę, suskystintų dujų prekybos įmonę, raštinės reikmenų parduotuvę, duonos kepyklą, vyninę, restoranų ir klubų verslą. Parduodamo verslo kaina svyruoja nuo kelių dešimčių tūkstančių iki kelių milijonų litų. Daugiausia kainuoja veiklą vykdančios ir kas mėnesį milijoninę apyvartą pasiekiančios bendrovės. Pigiausios, bet paklausiausios, – merdinčios, tačiau visas veiklos licencijas ir nepriekaištingą reputaciją turinčios įmonės.

Nesenai statybų bendrovę įsigijęs vilnietis Arnoldas (pavardė redakcijai žinoma) džiaugiasi geru pirkiniu. Savo pavardės ir įmonės pavadinimo jis nepanoro atskleisti vien dėl to, kad šiuo metu dalyvauja valstybės skelbiamame viešajame konkurse ir tai jam gali pakenkti. Jis neslėpė, kad ilgiau veiklą vystančią įmonę su visais atestatais jis pirko ir dėl galimybės pretenduoti į valstybės užsakymus.

"Gauti sudėtingus atestatus įmonei be veiklos patirties paprastai trunka daug laiko ir reikalauja daug pastangų, o projektai nelaukia. Todėl pirkti įmonę su visais reikiamais atestatais apsimokėjo labiau nei steigti ją nuo nulio", – pasakojo verslininkas.

Pasak pašnekovo, įmonės įsigijimo tikslas buvo ne ją atgaivinti ar nuplauti praeities šešėlį, o užsiimti verslu, kurį Arnoldas išmano. Pats prieš tai dirbęs statybininku jis kruopščiai patikrino įmonės istoriją, o tapęs savininku viską, pradedant ten dirbančiais žmonėmis, pakeitė iš pagrindų.

Paklausą diktuoja rinka

Tokios įmonės, kurią nesenai įsigijo dienraščio pašnekovas, šiuo metu yra vienos paklausiausių. Pasak bendrovės "Intelligent Capital", valdančios portalą "Parduodu verslą", atstovo Lino Kliuko, parduodamo verslo paklausa priklauso nuo padėties rinkoje.

"Populiariausi tarp pirkėjų išlieka pažangūs verslai – informacinių ir inovatyvių technologijų, medicinos, maisto produktų gamybos bendrovės. Didėja parduodamų statybų ir transporto sektorių įmonių paklausa. Per pastaruosius metus sėkmingai tarpininkavome parduodant tris statybos įmones", – sakė L.Kliukas.

Pašnekovas prisiminė, kad prieš sunkmetį gana populiarios tarp pirkėjų buvo turizmo verslo bendrovės, o dabar – statybų ir transporto.

"Taip pat labai populiarus mažmeninis, daug prekybos taškų, kasdienę prekybą, didelę prekių apyvartą ir sutartinius nuolatinius klientus turintis verslas", – tendencijas dėstė jis.

L.Kliuko teigimu, populiarėjant elektroninei komercijai daugėja parduodamų įvairių internetinių projektų, tačiau juos kurdami žmonės dažniausiai ir  turėjo tikslą juos parduoti ir iš to uždirbti.

"Todėl šio verslo pardavimas ir įsigijimas labiau primena burbulą. Vieni jį išpučia, kitų rankose jis subliūkšta, nes pajamas generuojančių portalų nėra daug", – sakė L.Kliukas.

Tad ne visus jau esamus verslus naudinga pirkti. Pasak jo, parduodamų ir perkamų verslo įmonių tendencijos labai priklauso nuo padėties rinkoje, jei ji atsigauna – padidėja ir paklausa, kartu kyla parduodamos bendrovės kaina.

Investicija azartiškiems

Teigiama, kad prieš metus verslo pardavimo rinka atsigavo būtent dėl to, kad bendrovių savininkai nusileido ant žemės, t. y. suprato tikrąją savo verslo kainą. Ir priešingai nei kriziniais metais, kai didžioji dalis parduodamų įmonių buvo turinčios finansinių sunkumų, dabar parduodamos gana perspektyvios smulkiosios ir vidutinės įmonės.

L.Kliuko teigimu, šiuo metu rinkoje pasirodančios perspektyvios bendrovės yra nuperkamos žmonių, kurie patys nori vystyti verslą arba į jį investuoti, padidinti vertę ir parduoti. Kaip ir stambių įmonių pardavimo rinkoje, taip ir smulkiųjų rinkoje jau atsiranda investuotojų patyrusių verslininkų, kuriasi jų fondai.

"Tačiau smulkiųjų ir vidutinių verslo įmonių pardavimo sektorius labai skiriasi nuo stambiųjų, nes šiame sektoriuje esama daugybė nenumatytų, neprognozuojamų strateginių investuotojų, kurie nori išbandyti savo sugebėjimus vystydami naujus verslo projektus. Pvz., nesenai buvo parduoda informacinių technologijų bendrovė, kurią įsigijo statybinės produkcijos prekybininkai", – sakė jis.

Taigi pirkėjas gali būti labai netikėtas, nes atsigaunant ekonomikai norinčius save išbandyti kitame versle parduodamos įmonės ypač masina.


Šiame straipsnyje: įmonėįmonės įsteigimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

istorikas

istorikas portretas
Man smalsu: kokiais motyvais pagrindė masišką darbuotojų atleidimą, kokias kompensacijas išmokėjo, kaip su įmonės "istorija" ir turėtom licenzijom? "jis kruopščiai patikrino įmonės istoriją, o tapęs savininku viską, pradedant ten dirbančiais žmonėmis, pakeitė iš pagrindų."
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Išaugus akcizams, mažėjo alkoholio pardavimai
  Išaugus akcizams, mažėjo alkoholio pardavimai

  Pavasarį itin išaugus alkoholio akcizams, mažėjo visų rūšių alkoholio pardavimai, skaičiuoja alkoholio pardavėjai. Didžiausias sumažėjimas fiksuojamas parduodant vynus, mažiausi praradimai tarp vadinamųjų „bambalių“ arb...

 • Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau
  Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau

  Seimas po svarstymo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma sergančius sunkiomis ir ypač sunkiomis ligomis vaikus slaugantiems šeimos nariams mokėti ligos socialinio draudimo išmoką ilgesnį la...

 • S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas
  S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas

  Premjeras sako, jog vienas pagrindinių valdžios iššūkių - dar šiais metais patvirtinti valstybės tarnybos reformą. Pasak Sauliaus Skvernelio, Vyriausybei per beveik vienerius darbo metus nepavyko sumažinti biurokratijos. ...

  3
 • Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka
  Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka

  Šių metų kovo mėnesį smarkiai išaugus akcizų tarifams, sumenko visų kategorijų alkoholinių gėrimų pardavimai. Didžiausią nuostolį patyrė vyno gamintojai, mažiausiai nukentėjo alaus kokteilių prekyba. Verslo atstovai tikina, kad s...

  3
 • Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai
  Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai

  Lietuvoje ir Latvijoje moterys per savo gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai. Lietuvoje vyrai vidutiniškai dirba 35,3 metus, o moterys – 35,9. Latvijoje vyrai dirba 35,5 metus, moterys – 35,6. Visose kitose Europos Sąjungos šalyse situa...

  2
 • Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus
  Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus

  Pradėjęs išankstinę 2018-ųjų vasaros sezono prekybą, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ fiksuoja rekordiškai aktyvius pardavimus. Vien per pirmą išankstinių pardavimų savaitę nupirkta 3 kartus, t. y. bev...

 • Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui
  Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui

  JAV gyvenantys lietuviai turi ne vieną idėją, kaip į Lietuvą sugrąžinti iš jos emigravusius žmones. Tarp jų – ir tiesioginis skrydis tarp JAV bei Lietuvos, ir emigravusių lietuvių patirties pritaikymas. ...

  3
 • Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas
  Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas

  Senas posakis byloja, jog prieš keliaujant pamatyti pasaulio pirmiausiai verta susipažinti su savo apylinkėmis. Šiuo patarimu vadovaujasi vis daugiau lietuvių, kurie trumpoms išvykoms ar ilgesniam poilsiui renkasi keliones po kaimynines...

 • Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?
  Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?

  Absoliuti dauguma mobiliojo ryšio operatorių klientų perka išmaniuosius telefonus. Vis dėlto nesitikima, kad jie iš rinkos visiškai išstums paprastus funkcinius telefonus. Reaguodami į tokių aparatų poreikį, kai kurie ...

 • Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius
  Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius

  Pasak Žemės ūkio ministerijos, nuo lietingų orų nukentėjusiems ūkininkams kyla neaiškumų, kaip tinkamai užfiksuoti patirtą žalą. Ministerija tam rengia susitikimą su nuo liūčių nukentėjusių rajonų atstovais ir ketina išai&scaro...

Daugiau straipsnių