Perdirbimo įmonėms ima stigti pieno

Lietuvoje, palyginti su praėjusiais metais, gerokai sumažėjo parduodamo pieno, kai kurios perdirbimo įmonės pradeda jausti jo stygių.

Tai konstatuota Pieno tarybos posėdyje, pranešė Lietuvos televizijos žinių laida "Panorama".

Vasarį už kilogramą natūralaus pieno supirkėjai vidutiniškai mokėjo 83,5 cento, o tai 2 proc. mažiau negu sausį. Suprantama, stambiems pieno gamintojams kainos didesnės, smulkieji turi tenkintis kuklesniu atlygiu.

Nuo metų pradžios sugriežtinus reikalavimus superkamam pienui, pagerėjo jo kokybė. Tačiau dabar perdirbėjai lietuviškos žaliavos gauna maždaug 300 tonų per dieną mažiau nei pernai vasarį. Trečdalis šio pieno srūva išvežama į Lenkiją.

Tokie duomenys pateikti Pieno tarybai, kurioje - pieno gamintojų, perdirbėjų ir valdžios institucijų atstovai.

"Žaliavinio pieno kiekis 2009 metais, lyginant su 2008-aisiais, sumažėjo 7 proc. Šiemet mėnesinis mažėjimas yra ženklus. Sakyčiau, Lietuvoje žaliavinio pieno ima trūkti, užtai perdirbėjai važiuoja į Latviją, Estiją jo atsivežti. Stambiems ūkininkams mokam apie 30 eurocentų už žaliavinį pieną, panašiai kainuoja atsivežtas pienas iš Latvijos ir Estijos", - teigė Pieno tarybos vadovas, bendrovės "Pieno žvaigždės" vykdomasis direktorius Linas Sasnauskas.

"Šiuo momentu tos kainos lyg ir stabilios. Iš pradžių jautėsi lyg ir kritimas, dabar sustojo. Aišku, Rusijos rinkos atvėrimas davė mūsų perdirbėjams pliusą. Antra, kadangi dar yra pieno stygius, kainos kol kas nekrenta. O ateis vasara, tai pamatysim, bet tikimybė kristi tokia kaip ir kasmet", - kalbėjo Pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Andriejus Stančikas.

Esą pieno sumažėjo dėl pernai nusmukusių supirkimo kainų, kurios padidintos tik metų gale. Ministerijos atstovas prognozuoja, kad žaliavos padaugės, jeigu kainos žymiai nekris ir pienininkystė bus pelninga.

"Mes kiek reikės tokius teisės aktus priiminėsim, kad būtų konkurencija, sąžiningas verslas.Taip pat ir karvių sveikatinimo programa, tiek kitos priemonės. Skatinam sąžiningą konkurenciją - sakom, kad visi, kas parduoda vienodą produkciją žinotų, kad gali tikėtis ir vienodo apmokėjimo sąlygų", - tvirtino Žemės ūkio ministerijos departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Perdirbėjai tvirtina, kad stabilių žaliavos supirkimo kainų negalintys garantuoti dėl įtemptos situacijos tarptautinėse rinkose. Mat pigaus pieno ir jo produktų banga gali plūstelėti gegužę, kai bus atverti Europos Sąjungos intervenciniai sandėliai. Tuomet ir Lietuvos perdirbėjai mažintų žaliavos supirkimo kainas.


Šiame straipsnyje: pienas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių