Pelno mokestis mažėja iki 15 proc., „mažiukams“ - iki 5 proc. (papildyta)

Vyriausybei vakar pavyko ištesėti verslininkams duotą pažadą – pelno mokestis nuo Naujųjų metų mažės iki 15 proc. Mažoms įmonėms galios tris kartus mažesnis tarifas.

Mažoms įmonėms – lengvata

Nuo 2010-ųjų sausio 1 d. pelno mokesčio tarifas mažinamas iki 15 proc., o itin mažoms įmonėms bus taikomas 5 proc. tarifas. Nuo kitų metų 15 proc., vietoj 20 proc., tarifu bus apmokestinti ir įmonių akcininkams išmokami dividendai. Už naujas Pelno mokesčio įstatymo pataisas balsavo 73 Seimo nariai.

Seimas balsų dauguma pritarė iš esmės visiems Vyriausybės siūlymams, taip pat Ekonomikos komiteto pirmininko Dainiaus Budrio siūlymui taikyti 5 proc. pelno mokesčio tarifą įmonėms, kuriose dirba iki 10 žmonių ir kurių pajamos per metus neviršija 0,5 mln. litų. Vyriausybė mažoms įmonėms pelno mokestį nutarė mažinti nuo dabar galiojančių 13 proc. iki 7,5 proc.

Pelno mokesčio tarifas, siekiantis 15 proc., šalyje galiojo iki 2008 m. pabaigos. Nuo šių metų pradžios jis buvo padidintas 5 proc., iki 20 proc. Taip Vyriausybė tikėjosi gauti papildomų lėšų į šalies biudžetą, tačiau metų viduryje jos atstovai pripažino, kad padidintas pelno mokestis buvo klaida, jis pakenkė šalies investicinei aplinkai.

Be to, mažinti pelno mokestį Vyriausybė verslininkams buvo pažadėjusi ir spalio pabaigoje pasirašytame Nacionaliniame susitarime. Beje, verslininkai už tai buvo pažadėję neprieštarauti, kad būtų didinamos įmokos "Sodrai", tačiau vėliau Seime šiai idėjai apskritai nebuvo pritarta.

Pataisos pasirodė įtartinos

Daugiausia diskusijų kėlė ir kitų Seimo narių pasiūlymų sulaukė Pelno mokesčio įstatymo pataisos, susijusios su galimybe nuo papildomų išlaidų darbuotojams nemokėti šio mokesčio. Įstatymo pataisose pasiūlyta, kad kitąmet įmonės, norinčios darbuotojams teikti papildomą naudą, pavyzdžiui, nemokamą maitinimą, pirkti mokymus ar kelialapius į sanatorijas, nuo šių išlaidų galės nemokėti pelno mokesčio.

Kadangi ši įstatymo pataisa buvo prieštaringai sutikta ir anksčiau, ją turėjo įvertinti Seimo Antikorupcijos komisija. Jos nuomone, tokia įstatymo nuostata nėra korupcinė ir nesukurs nelygiavertės konkurencijos sąlygų.

Opozicijos atstovai piktinosi, kad taip atveriamos galimybės verslininkams išvengti pajamų mokesčio. Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė prognozavo, kad dėl šių lengvatų biudžetas kitąmet neteks 33 mln. litų, o Tvarkos ir teisingumo partijos narys Petras Gražulis piktinosi, kad taip įmonių savininkai "prisipirks jachtų".

Vis dėlto tokie argumentai neįtikino Seimo daugumos, visi parlamentarų siūlymai dėl šių pataisų buvo atmesti, Vyriausybės siūlomoms pataisoms pritarta.

Numato perkelti nuostolius


Naujos Pelno mokesčio įstatymo pataisos taip pat leis paskirstyti nuostolius tarp tai pačiai verslo grupei priklausančių įmonių. Naujame įstatymo skyriuje "Mokestinių nuostolių perdavimas" numatyta, kad bendrovės, priklausančios įmonių grupei, mokestinius nuostolius galės perduoti kitoms grupės įmonėms, kurios susimažins savo apmokestinamąjį pelną tokiu dydžiu, kokie bus nuostoliai.

Ši pataisa taip pat sulaukė Seimo narių replikų, esą taip bus sukurtos sąlygos nuslėpti sėkmingai dirbančių įmonių pelną ir nemokėti nuo jo mokesčių.

2008 m. iš pelno mokesčio į valstybės biudžetą surinkta 2,7 mlrd. litų pajamų, o 2010 m. planuojama gauti tris kartus mažiau – 907 mln. litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių