Paramos gavėjams – įsipareigojimai tiekti tik saugų maistą

Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) dalyviai ir kiti ūkininkai, tiekiantys rinkai maisto produktus, turi užtikrinti, jog šie produktai būtų saugūs.

Šiam tikslui pasiekti nuo šių metų įsigaliojo maisto saugos reikalavimai – kompleksinės paramos dalis. Per šios paramos reikalavimus ūkininkai įsipareigoja visuomenei gaminti tik aukštos kokybės produktus, saugoti aplinką.

Šiais metais taip pat įsigaliojo augalų apsaugos produktų naudojimo, pašarų saugos bei ūkinių gyvūnų sveikatingumo reikalavimai.

Maisto priežiūra visuose etapuose

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojo Gintauto Čereškos, pirmojo maisto saugos reikalavimo tikslas - apsaugoti vartotojus nuo maisto, kuris arba kelia pavojų sveikatai, arba yra nepriimtinas. Keliančiais pavojų sveikatai produktais laikomi nuodingi ar užkrėsti žmogui pavojingomis medžiagomis produktai. Nepriimtinas maistas tampa tuomet, kai nėra tinkamas vartojimui – yra supuvęs, suiręs ir pan.

Todėl pirmasis maisto saugos reikalavimas nurodo, jog visuose maisto tvarkymo etapuose – jį gaminant, ruošiant, perdirbant, pakuojant, laikant, saugojant, gabenant, paskirstant, tiekiant, pateikiant parduoti, parduodant ir auginant maistui skirtus augalus ir gyvūnus – maistą tvarkantys asmenys turi laikytis higienos normų ir imtis kitų priemonių, užtikrinančių, kad rinką pasieks tik saugūs produktai.

Higienos reikalavimai skiriasi

Tiesa, higienos reikalavimai, kurių turi laikytis paramos gavėjai, skiriasi priklausomai nuo to, kokį maistą jie tiekia: pirminės maisto gamybos subjektams taikomi vieni apribojimai, didelėms įmonėms – kiti.

Pastarosiose nepakanka vien laikytis higienos normų: privaloma turėti ir įdiegtas bei įgyvendintas procedūras, pagrįstas Rizikos veiksnių analize ir svarbių valdymo taškų sistema (RVASVT). RVASVT – tai biologinių, cheminių ar fizinių veiksnių, galinčių turėti reikšmės maisto saugai, nustatymo, įvertinimo ir valdymo sistema, taikoma maisto tvarkymo vietose savikontrolės tikslais.

Šiek tiek lengvesnių reikalavimų turi laikytis pirminės maisto gamybos subjektai. Jiems reikia laikytis higienos normų bei saugoti produktus nuo galimos taršos: rūpintis atliekų tvarkymu, patalpų, priemonių, transporto švara ir pan. Pirmine gamyba laikoma pirminių produktų (javų, pieno, maistui skirtų augalų ir gyvūnų ir pan.) gamyba, veisimas arba auginimas, įskaitant derliaus nuėmimą, melžimą ir naminių gyvūnų auginimą iki skerdimo. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pirminė gamyba taip pat apima medžiojimą, žvejojimą bei laukinių produktų auginimą.

Informuoti apie nesaugų produktą

Pasak G. Čereškos, svarbu ne tik užtikrinti saugaus maisto tiekimą rinkai, bet ir imtis veiksmų, jei visgi nesaugus produktas pateko į rinką. Tokiam atvejui maisto gamintojai turi būti pasiruošę aprašytus nesaugaus maisto atšaukimo iš rinkos veiksmus. Tokie veiksmai turėtų būti kontroliuojančios institucijos informavimas (VMVT) bei asmens, kuriam nesaugus produktas buvo tiektas, informavimas.

Aptikti nesaugų produktą padeda maisto ir maisto ingredientų atsekamumas visuose maisto tvarkymo etapuose.Atsekamumas – tai galimybė visais produkto tvarkymo etapais surasti maisto produktą, pašarą, gyvūną ar kenksmingą medžiagą bei asmenis, turėjusius kontaktą su gyvūnu ar tvarkomu produktu. Reikalavimas dėl maisto atsekamumo glaudžiai susijęs ir su paskutiniuoju nurodymu: ženklinti produktus pagal teisės aktų reikalavimus. Mat produkto etiketėje nurodyti duomenys (produkto gamintojas, produkto pavadinimas, jo sudedamosios dalys, galiojimo terminas) gali padėti nustatyti, kodėl produktas netinkamas.

Didelių pažeidimų nenustatoma

VMVT Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjas Deividas Kliučinskasteigia, jog daugelis Lietuvos ūkininkų yra sąmoningi gamintojai ir į rinką tiekia saugius, tinkamus vartoti augalininkystės ir gyvulininkystės produktus.

„Kokių nors baudų neprisimenu, kad būtume skyrę, bet kai reikia, patariame, ką reikia taisyti, nes mūsų žmonės prie europinių maisto produktų tiekimo prekybai reikalavimų dar nėra įpratę“, – teigia jis.

Tarp dažniausių pažeidimų jis mini netinkamą maisto produktų ženklinimą, nenurodymą augalų, pavyzdžiui, bulvių, veislių.„Bet tai nėra tokie pažeidimai, dėl kurių mūsų ūkininkų produkcija negalėtų būti prekiaujama“, – sako D. Kliučinskas.

Tiek maisto saugos, tiek ir kitų šiemet įsigaliojusių reikalavimų laikytis turi KPP priemonių „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „NATURA 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“, „NATURA 2000 išmokos“, „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir „Miškų aplinkosaugos išmokos“ dalyviai.

Naujieji reikalavimai galioja irgaunantiems tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, perdirbti skirtas braškes ir avietes bei atskiras tiesiogines išmokas už baltąjį cukrų.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Teisininkas: būgštavimai dėl naujo Darbo kodekso neturėjo jokio pagrindo
  Teisininkas: būgštavimai dėl naujo Darbo kodekso neturėjo jokio pagrindo

  Praėjo penki mėnesiai, kai galioja naujas Darbo kodeksas – jis įsigaliojo liepos pirmąją. Pasak advokato Viliaus Mačiulaičio, nors žiniasklaidoje gana garsiai skambėjo nuogąstavimai, kad darbuotojai bus lengvai atleidinėjami, kad bus įteisint...

  1
 • Seime nutarta didinti akcizą dyzeliui ir tabakui
  Seime nutarta didinti akcizą dyzeliui ir tabakui

  Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė Akcizų įstatymo pakeitimams, kuriais numatoma didinti akcizo tarifą dyzeliui, cigaretėms, cigarams ir cigarilėms. Po svarstymo už projektą balsavo 68 Seimo nariai, prieš - 24, susilaikė 16 parlamentar...

  5
 • Verslo liudijimai būstų nuomotojams brangs
  Verslo liudijimai būstų nuomotojams brangs

  Būstų nuomotojams verslo liudijimas kitąmet atsieis gerokai brangiau. Po ilgų diskusijų miesto taryba panaikino lengvatinį euro mokestį, kuris šiemet buvo taikomas šios paslaugos teikėjams. Už verslo liudijimą jiems teks mokėti 209 eur...

  1
 • Teisėja patarė, kaip imti greituosius kreditus ir išvengti teismo
  Teisėja patarė, kaip imti greituosius kreditus ir išvengti teismo

  Siekdami išspręsti finansines problemas, kai kurie žmonės naudojasi greitąsias paskolas teikiančių įmonių paslaugomis. Imdami greituosius kreditus, žmonės ne visada įvertina paskolos grąžinimo galimybes, nepagalvoja apie pasekmes, kilsian...

  2
 • Ekonomistas: auga algos, auga ir kainos
  Ekonomistas: auga algos, auga ir kainos

  Vartojimo rodikliai Lietuvoje augo daug metų, bet šių metų viduryje šis procesas sulėtėjo. Gyventojai rodo pirštu į vis labiau kylančias prekių ir paslaugų kainas, kurių augimas viršija rekordus. Ekonomistai pripažįsta, ...

  6
 • Kalėdos šiemet bus madingos tradicinės, bet su naujumo prieskoniu
  Kalėdos šiemet bus madingos tradicinės, bet su naujumo prieskoniu

  Šventiniai papročiai ir tradicijos grįžta į madą, rodo jau ketvirtus metus atliekama lojalių „Maximos“ pirkėjų apklausa. Pirkėjai sako, jog tradicijas pirmiausiai puoselėja gamindami lietuviškus patiekalus ir prisimindami &s...

 • R. Masiulis: viskas pasikeis po „Via Balticos“ rekonstrukcijos
  R. Masiulis: viskas pasikeis po „Via Balticos“ rekonstrukcijos

  Paskutinę šių metų dieną po šešerių metų baigs galioti saugaus eismo plėtros programa. Lietuva vis dar nepatenka tarp saugiausią eismą turinčių valstybių Europoje. ...

  1
 • Norint pradėti verslą nebūtina kurti įmonės
  Norint pradėti verslą nebūtina kurti įmonės

  Gyventojai, norėdami pradėti savo verslą, nebūtinai turi kurti įmonę. Jie gali pradėti vykdyti individualią veiklą – įsigyti verslo liudijimą arba įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą. ...

 • Nurašys beviltiškas skolas už šiukšles
  Nurašys beviltiškas skolas už šiukšles

  Miesto tarybos prašoma nurašyti beviltiškas vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą skolas. Dalis nesumokėjusiųjų šio mokesčio mirė, kita – bankrutavo. Didžiausią įsiskolinimų sumą teks...

  5
 • Seimas pagaliau apsisprendė dėl žemės pardavimo saugiklių
  Seimas pagaliau apsisprendė dėl žemės pardavimo saugiklių

  Seimas, 62 parlamentarams balsavus už, 12 - prieš ir 33 susilaikius, priimtas naujos redakcijos Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas. ...

  1
Daugiau straipsnių