Paini neapmokestinamų pajamų apskaičiavimo tvarka gali tapti siurprizu

Dalis gyventojų, užpildžiusių 2009 metų pajamų deklaraciją, gali nustebti pamatę susidariusią pajamų mokesčio nepriemoką, kurią jiems teks sumokėti Valstybinei mokesčių inspekcijai.  Tokia mokestinė prievolė gali atsirasti didelei daliai dirbančių asmenų dėl praėjusiais metais įsigaliojusios painios neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiavimo tvarkos.

Pernai metais dirbantieji asmenys, kurių bendros pajamos per mėnesį neviršijo 3150 litų, galėjo pasirinkti – taikyti nepamokestinamąjį pajamų dydį (NPD) skaičiuojant gyventojų pajamų mokestį nuo darbo užmokesčio ir kitų pajamų arba ne. Savo pasirinkimą dėl NPD taikymo bei informaciją apie kitas gautas pajamas darbuotojai turėjo nurodyti įmonės buhalterijai, kad būtų teisingai apskaičiuotas NPD.

Tačiau gyventojai, kurie numatė, kad jų pajamos per mėnesį viršys 3150 litų sumą, pasirinkimo neturėjo ir NPD nebuvo taikomas apskaičiuojant pajamų mokestį nuo jų darbo užmokesčio.

Painiavos į pajamų mokesčio apskaičiavimą, taigi ir pajamų deklaravimą, įvėlė tai, kad NPD nėra pastovus dydis – jis kinta ir apskaičiuojamas pagal tam tikrą formulę, priklausomai nuo dirbančiojo asmens per mėnesį gauto darbo užmokesčio ir kitų pajamų, tarp jų ir nedarbingumo ar kitų pašalpų iš Sodros.

„Neapmokestinamojo pajamų dydžio apskaičiavimo tvarkos pasikeitimai ne tik apkrovė buhalterius papildomu darbu, bet ir sukūrė didelę klaidų tikimybę. Įmonės buhalterija paprasčiausiai gali nežinoti visų pajamų, kurias per mėnesį darbuotojas yra gavęs, pvz. pajamų iš nuomos, turto pardavimo, autorinių atlyginimų ir pan., tad atsiranda galimybė neteisingai paskaičiuoti NPD ir mokėtiną pajamų mokestį. Taigi pajamas deklaruojantiems asmenims gali tekti ne susigrąžinti pajamų mokesčio permoką, kaip jie tikisi, o atvirkščiai – atsiras prievolė sumokėti nepriemoką į biudžetą“, – sako apskaitos, audito ir mokesčių paslaugų bendrovės „Provisus“ vadovė Elena Jankevičienė.

Kovo mėn. pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) jau bus parengusi preliminarias gyventojų pajamų deklaracijas. Pajamas deklaruojantys asmenys jas turės peržiūrėti ir patvirtinti arba pakoreguoti.

Jeigu gyventojai pernai gavo ne tik darbo užmokestį, bet ir kitų pajamų, pvz. Sodros išmokų, nuomos, autorinių atlyginimų ar kt., pajamų mokestis dėl NPD taikymo gali būti VMI perskaičiuotas ir gyventojams nurodyta sumokėti skirtumą – mokestinę nepriemoką. Mokėtina suma gali būti nuo keliolikos iki 846 litų.

Jei darbuotojas savo darbdavio buhalteriams buvo nurodęs netaikyti NPD, numatydamas, kad gaus daugiau kaip 3150 litų per mėnesį pajamų, tačiau faktiškai gautos pajamos buvo mažesnės, VMI grąžins skirtumą – mokestinę permoką.

Gyventojams, kurie dirbo ne visus metus, NPD gali būti pritaikytas už visus 12 mėn., todėl jiems VMI turėtų grąžinti pajamų mokesčio permoką. Tačiau jei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, t.y. ne mažiau kaip 72 Lt per mėn., nebuvo mokamos už visus metus, atsiras prievolė sumokėti PSD nepriemoką.

Pavyzdys. Tarkime gyventojas per 2009 m. dirbo tik 6 mėn. ir gavo 800 litų darbo užmokesčio per mėn. Pajamų mokestis buvo apskaičiuotas tokia tvarka:

800 Lt (darbo užmokestis) - 470 Lt (NPD) = 330 Lt x 15 proc. (pajamų mokesčio tarifas) = 49,5 Lt (pajamų mokesčio suma per mėn.) x 6 mėn. = 297 Lt (per 6 mėn. sumokėto pajamų mokesčio suma).

Maksimali galima metinė NPD suma: 470 Lt x 12 mėn.= 5640 Lt
Per metus bendra gauto darbo užmokesčio suma: 800 Lt x 6 mėn.= 4800 Lt
Kadangi bendra gautų pajamų suma yra mažesnė už leistiną metinį NPD, sumokėta 297 Lt pajamų mokesčio suma turi būti gyventojui grąžinta iš biudžeto.

Tačiau jei gyventojas mokėjo privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas tik už tą laikotarpį, kai dirbo, t.y. už 6 mėn., jis privalo sumokėti PSD įmokas į biudžetą ir už tą laikotarpį, kai nedirbo – už likusį pusmetį (72 Lt x 6 mėn.= 432 Lt).

Todėl šiuo atveju gyventojas ne atgaus sumokėtą pajamų mokesčio sumą, bet turės sumokėti į biudžetą nepriemoką dėl nesumokėto PSD: 432 Lt (PSD nepriemoka) – 297 Lt (pajamų mokesčio permoka) = 135 Lt. Tokią sumą gyventojas turės sumokėti VMI.


Gyventojų 2009 metų pajamų deklaracijos turi būti užpildytos ir pateiktos VMI iki š.m. gegužės 1 dienos.


Šiame straipsnyje: NPDpajamų mokestisprovisus

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių