Opozicija biudžetą vadina gulaginiu, premjeras – atsakingu

Seime surengus 2012 metų valstybės biudžeto projekto pirmąjį svarstymą, svarbiausias finansinio gyvenimo dokumentas grįžta į Vyriausybę patobulinimui.

Pasiūlė perskirstyti daugiau kaip 4 mlrd. litų

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas kitų metų biudžeto pirmasis svarstymas. Jo metu informuota apie visų be išimties Seimo komitetų išvadas dėl šio projekto.

Pagrindiniu komitetu svarstant svarbiausiąjį metų valstybės finansinio gyvenimo dokumentą skiriamas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK). Jo pirmininkas Kęstutis Glaveckas iš Seimo tribūnos pripažino, kad situacija yra dar gana sudėtinga, nes „nepavyksta ekonomikos augimu įveikti krizės Europoje“, todėl ji iš esmės tęsiasi ir tai turi įtakos Lietuvos valstybės 2012 metų biudžeto formavimui.

K.Glaveckas informavo, kad parlamentarai, atskiri komitetai, taip pat ir kitos valstybės finansuojamos žinybos pateikė nemažai pastabų bei pasiūlymų didinti biudžeto išlaidas. Bendra pasiūlymų perskirstyti jas suma viršija netgi 4 milijardus litų. Todėl, pasak K.Glavecko, nebus galimybės vidų jų patenkinti.

„Buvo gauti 127 Seimo narių pasiūlymai padidinti asignavimus daugiau kaip 4 mlrd. litų. Seimo komitetai ir komisijos siūlo išlaidas didinti beveik 570 mln. litų. Kitos įstaigos pateikė pasiūlymų padidinti asignavimus už daugiau kaip 60 mln. litų“, - pastebėjo politikas.

BFK pasiūlė sugrąžinti biudžeto projektą Vyriausybei, kad ši įvertintų visus pateiktuosius pasiūlymus ir pasirinktų, kurie iš jų yra realistiški bei gali būti įgyvendinti.

Keli komitetai paprieštaravo biudžetui

Iš likusių keturiolikos Seimo komitetų kitų metų biudžeto projektui nepritarė tik keturi. Audito komitetas siūlo Vyriausybei persvarstyti asignavimus ir investicines programas. „Noriu atkreipti valdančiųjų dėmesį, kad vis dėlto nėra jokio atsakingumo, kai kalbame apie investicines programas“, - sakė komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė.

Todėl Audito komitetas nusprendė nepritarti biudžetui ir pasiūlė jį tobulinti pagal valstybės kontrolės neigiamas išvadas bei šio komiteto pasiūlymus.

Biudžetui nepritarė ir Arūno Valinsko vadovaujamas Seimo Informacinės visuomenės plėtros komitetas. Tačiau pats jo pirmininkas į Seimo posėdį neatvyko, todėl apie tokį komiteto sprendimą dėl biudžeto perskaitė Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Sveikatos reikalų komitetas nebuvo patenkintas biudžete numatytais asignavimais sveiktos priežiūros įstaigoms, todėl šis komitetas pasiūlė projektą „grąžinti iniciatoriams tobulinti“.

Prieš biudžetą pasisakė ir Žmogaus teisių komitetas. Anot jo, projekte nėra numatytas pakankamas finansavimas įstaigoms, atsakingoms už žmogaus teises. „Be to, nenumatyta lėšų įgyvendinti Smurto artimoje aplinkoje užkardymo įstatymą“, - pabrėžė komiteto atstovė Dalia Kuodytė.

Likę pritarė, bet su išlygom

Likę komitetai iš esmės pritarė  biudžeto projektui, tačiau pateikė nemažai pastabų.

Aplinkos apsaugos komitetas paprašė Vyriausybės skirti kiek daugiau lėšų kai kurioms su gamtosauga susijusioms institucijoms.

Ekonomikos komitetas paskelbė pritariantis biudžetui, tačiau pateikė „daug pasiūlymų“ dėl lėšų perskirstymo.

Europos reikalų komitetas norėtų, kad kitąmet Seimo kanceliarijai nebūtų 2 proc. mažinamos išlaidos Seimo kanceliarijai, skirtos pasirengimui Lietuvai pirmininkauti Europos Sąjungoje 2013 metų antrame pusmetyje.

Kaimo reikalų komitetas pritaria projektui, tačiau siūlo padidinti išlaidas melioracijai, biodegalams gaminti bei kitoms reikmėms.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas prašo tobulinti biudžetą, skiriant didesnius asignavimus su valstybės saugumu susijusioms institucijoms.

Nori daugiau lėšų KAM ir URM

Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė biudžetui, bet paprašė skirti daugiau lėšų paramai maistu nepasiturinčioms šeimoms, būsto neįgaliesiems statyboms, kai kurioms socialinėms institucijoms.

Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pasiūlė įvertinti galimybę padidinti išlaidas atskiriems kultūros ir švietimo projektams.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas tikisi, kad Vyriausybė ir BFK atsižvelgs į jo pateiktas pastabas dėl kai kurių asignavimų perskirstymo.

Užsienio reikalų komitetas pritarė biudžetui, tačiau pareiškė atskirąją nuomonę dėl, pasak šio komiteto, „nepakankamo Krašto apsaugos ministerijos bei Užsienio reikalų ministerijos finansavimo“. Joms pasiūlyta padidinti lėšas, kad šios dvi ministerijos „galėtų efektyviai vykdyti savo pareigas diplomatinėje ir nacionalinio saugumo užtikrinimo srityse“.

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas projektui pritarė iš esmės, bet pasiūlė tobulinti jį, pateikdamas dešimt pastabų.

Konservatorius: populizmu nė nekvepia

Po komitetų išvadų pateikimo surengta Seimo frakcijų atstovų diskusija apie biudžetą. Valdantieji gyrė projektą, opozicija jį peikė.

„Manau, Vyriausybė, premjeras ir finansų ministrė atliko labai reikalingą ir gerą darbą, parengdami štai tokį projektą, koks buvo pateiktas Seimui. Liežuvis neapsiverčia pavadinti jo išlaidavimo biudžetu. Nepaisant rinkimų metų, populizmu ten nė nekvepia“, - sakė konservatorius Vitas Matuzas.

Pasak jo, kitąmet laukia dar „pakankamai sudėtinga situacija, bet kupina sveiko realizmo“. V.Matuzas priminė, kad kiti metai bus „bent šiek tiek bus dosnesni pensininkams“, nes priimamas sprendimas atkurti pensijas į prieškrizinį lygį. „Vyriausybė tinkamai sudėliojo prioritetus“, - įsitikinęs konservatorius.

Tačiau toks valdančiosios frakcijos atstovo optimizmas opozicinės Socialdemokratų frakcijos nariui Algirdui Sysui pasirodė panašus į sovietmečiu girdėtas liaupses Komunistų partijai, jos vadovybei ir suvažiavimuose priimamus nerealius sprendimus.

Opozicija ypač piktinosi tuo, kad Vyriausybė siekia kitąmet turėti ne didesnį kaip 2,8 proc. bendrojo vidaus produkto fiskalinį deficitą. „Tas tikslas būtinai turėti tokį deficitą bus siekiamas mažiausias pajamas gaunančių žmonių sąskaita“, - kalbėjo A.Sysas.

„Gulaginis“ ar religinis biudžetas?“

Su tuo sutiko ir Seimo opozicijos lyderis, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis: „Ar ne per didelė kaina laikytis tų 2,8 proc.? Nelabai suprantu, kodėl mes to taip įsispyrę laikomės“.

„Arba tai yra gulaginis biudžetas, arba tai yra religinis biudžetas. Priminsiu, kad gulagas tai buvo ta vieta, kur buvo kalinami mūsų žmonės sovietmečiu, išvežti į Sibirą. Gulaginis biudžetas todėl, kad žmonės ir kitąmet gyventi tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip gyveno ir kentėjo ten. O religinis todėl, kad jis paremtas tik premjero ir valdančiųjų į religines panašiomis vizijomis“, - kalbėjo V.Mazuronis.

Valdančiosios Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Algis Kašėta pastebėjo, kad kitąmet nėra didinami mokesčiai. „Ir tai mums, liberalams, atrodo labai svarbu. Tik, deja, situacija dar neleidžia didinti atlyginimų ir minimalaus mėnesio algos“, - sakė jis.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovė Virginija Baltraitienė apgailestavo, kad Vyriausybės parengtame biudžeto projekte labai mažai dėmesio ir lėšų skiriama socialiniams projektams savivaldybėse, provincijoje.

Kitas „darbietis“ Vytautas Gapšys sakė: „Matome ne biudžetą, o minčių ir skaičių kratinį. Matome papildomą milijardą iš pridėtinės vertės mokesčio ir tai signalizuoja vieną – kad premjeras kitąmet užtikrins nuolatinį kainų augimą, nes tik iš to galima surinkti šį mokestį“.

Premjeras ragina laikytis atsakomybės

Apibendrindamas diskusijas dėl biudžeto premjeras Andrius Kubilius emocingoje kalboje paragino kolegas Seime laikytis atsakomybės principų. „Situacija tokia, kad mes ir toliau turime taupyti, ir toliau turime turėti kuo mažesnį deficitą. Mums reikia tęsti taupymo politiką ir ją tęsime“, - sakė Vyriausybės vadovas.

Anot jo, opozicija pastaruosius trejus metus kritikavo valdančiuosius, bet „pati taip nieko normaliai ir nepasiūlydama“. „Opozicija siūlo gyventi, kaip Graikija gyveno – nekreipti dėmesio į skolinimosi kainas, į infliaciją, į deficitą, į išlaidavimą. Tai visiškai neatsakinga, nes visi matome, prie ko privedė situacija Graikijoje“, - sakė A.Kubilius.

Pasak premjero, „kartais atrodo, kad opozicija visiškai negalvoja, ką darys ir kaip gyvens, jeigu rinkėjai jai pareikš pasitikėjimą“ per kitų metų Seimo rinkimus.

„Žinios iš Europos rinkų vis dar ateina negeros. Rugsėjo-spalio mėnesių duomenys rodo, kad tai jau pradeda, deja, atsispindėti mūsų finansiniuose reikaluose. Todėl atsakomybės labai reikia. Reikalinga mūsų visų 140-ties Seimo narių asmeninė atsakomybė tokioje situacijoje, kurią reikia labai atsakingai vertinti“, - pabrėžė A.Kubilius.

Priims gruodžio pradžioje

Po pirmojo biudžeto svarstymo Seimas nebalsuoja, tik formaliai procedūriškai konstatuoja, kad projektas grįžta į Vyriausybę patobulinimui.

Dabar Vyriausybė turi dvi savaites, per kurias įvertins pasiūlymus perskirstyti biudžetą pagal Seimo narių ir komitetų pasiūlymus.

Gruodžio pradžioje Seimas surengs antrąjį jau ministrų pakoreguoto biudžeto projekto svarstymą bei balsuos dėl jo priėmimo.

Seimo priimtąjį biudžetą dar turės pasirašyti Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji grasino vetuoti projektą, jeigu matys, kad Seimo rinkimų metų biudžetas yra kupinas populizmo.


Šiame straipsnyje: biudžetasAndrius Kubilius

NAUJAUSI KOMENTARAI

PK

PK portretas
kaip visada, teisingiausiai šioje diskusijoje kalba Tvarkos ir teisingumo atstovai: optimalaus biudžeto suformavimui būtinos tikslingos prielaidos valstybės pajamų didinimui. Ir, deja, mokesčiai labiausiai pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams, nedidinamas minimalus atlyginimas ar socialinių išmokų sumažinimas nedidina valstybės pajamų, kaip greičiausiai mąsto konservatoriai. Kitaip tariant, galima visiškai panaikinti valstybės išlaidas, tuomet biudžetas bus netgi perteklinis. Tiesa, iki tol, kol iš Lietuvos išvažiuos paskutinis jos gyventojas. Ne taip turi būti formuojamas ir optimizuojamas biudžetas, bet, deja, kol tokios politinės jėgos kaip Tvarka ir teisingumas bus opozicijoje, niekas iš esmės nesikeis
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių