Nykstančios gyvulių rūšys populiarinamos pasitelkus paramą

Senąsias ūkinių gyvulių rūšis siekiama išsaugoti Europos Sąjungos (ES) teikiamos paramos pagalba. Ūkininkai, norintys auginti vietines gyvūnų veisles, skatinami pasinaudoti Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 m. programos skiriamomis lėšomis ir taip didinti nykstančių rūšių populiarumą Lietuvoje.

Didžiausia parama – žemaitukų augintojams

Vietinių gyvulių veislių auginimu ketinantys užsiimti gyventojai paraiškas gali teikti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“.

Pagal ją paramą penkerius metus gali gauti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir turintys bent vieną nykstantį veislinį gyvulį arba dešimt naminių paukščių. Išmokos gyventojams mokamos už nykstančias arklių, galvijų, kiaulių, avių ir paukščių rūšis. Daugiausiai lėšų skiriama žemaitukų bei stambiųjų žemaitukų veislės arklių augintojams – šie ūkininkai gauna po 683,65 Lt už arklį.

Programa siekiama skatinti ūkininkus laikyti ir veisti nykstančių vietinių senųjų veislių gyvulius ir naminius paukščius. Nors vien skiriama parama išpopuliarinti šias veisles – sudėtinga, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėjos Rovenos Grikienės teigimu, programos priemonių pakanka bent jau tam, kad jos visiškai neišnyktų.

Gyvulius reikia registruoti

Paramą pagal programą gauti norintys ūkininkai turėtų laikytis jiems nurodytų įsipareigojimų ir gyvūnų gerovės, gyvulių registravimo ir identifikavimo reikalavimų.

Gyvulius veisti galima tik grynuoju veisimu, t. y. veisimui naudoti tik tos pačios veislės gyvulius. Gyvulių banda gali būti papildyta tik tais gyvuliais, kurie priklauso senųjų veislių gyvulių bandai arba jų priklausomumas bandai patvirtinamas genetiškai. Šį reikalavimą įgyvendinti nėra paprasta. „Daugelį ūkininkų priemonė atbaido todėl, kad gyvūnas ne tik turi būti nykstančios veislės, bet ir išveistas grynuoju veisimu“, - tikino R. Grikienė.

Ūkininkai taip pat turėtų nepamiršti auginamų gyvulių registruoti. Galvijai privalo būti registruojami Galvijų veislininkystės informacinės sistemos duomenų bazėje, arkliai – Arklių veislininkystės informacinės sistemos bazėje, kiaulės – įrašomos į kilmės knygą ir registruotos Valstybinės kiaulių veislininkystės stoties informacijos sistemoje. „Būna atvejų, kai pareiškėjai pamiršta užregistruoti savo gyvulius, tačiau vis tiek prašo paramos. Tokiu atveju, parama negali būti teikiama“,- primena ŽŪM specialistė R. Grikienė.

Senąsias veisles auginantys gyventojai turėtų susipažinti ir su tvarka, kurios reikia laikytis gyvulio netekties atveju. Gyvuliui kritus, per 20 dienų privaloma informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą ir pateikti veterinarijos gydytojo pažymą, kurioje būtų nurodyta gyvulio kritimo priežastis. Jeigu jokie dokumentai nepateikiami, paramos gavėjui einamaisiais metais mokama 50 proc. nuo apskaičiuotos paramos sumos, o likusį įsipareigojimų laikotarpį parama mokama už likusių gyvulių skaičių.

Įgyvendinti reikalavimus - nesudėtinga

Zarasų rajone augalininkyste bei gyvulininkyste užsiimanti Natalja Dudaleva sako, jog su jokiais sunkumais auginant nykstančių gyvulių rūšį nesusiduria. Daugiau nei trisdešimt juodgalvių avių turinti moteris sako, kad šioms avims ypatingos priežiūros nereikia – ūkininkė jomis rūpinasi taip pat kaip ir kitomis avių rūšimis.

N. Dudaleva juodgalves avis auginti nusprendė todėl, kad gyvuliai puikiai prisitaiko Lietuvoje, o už jų auginimą skiriamos išmokos. Moters teigimu, šios avys turi ir savitų privalumų. „Jos atsparesnės mūsų gamtos sąlygoms“, - teigė N. Dudaleva.

Reikalavimų įgyvendinimas ūkininkės negąsdina. „Ten tikrai nėra nieko sudėtingo“, - teigė N. Dudaleva. Pažeidimų jos ūkyje užfiksuota taip pat niekada nebuvo. Moteris sakė, kad net jei negautų išmokas už juodgalves avis, jomis rūpintusi lygiai taip pat kaip ir dabar.

Šiuo metu už už senojo genotipo Lietuvos juodgalves avis (ėriavedes, avytes, veislinius avinus) mokama parama siekia 96,68 Lt už avį.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių