Nauja elektrinė - be taršos užtaiso

Būsimoji Klaipėdos šiluminė elektrinė, kuri miestą aprūpins šiluma, mažins viso uostamiesčio aplinkos taršą - joje bus įdiegtos pasaulyje pripažintos ir aplinką tausojančios technologijos.

Nesijaus nemalonių kvapų

Naujos elektrinės statybos projektą įgyvendinančios bendrovės „Fortum Klaipėda" direktorius Juozas Doniela patikino, kad statant termofikacinę elektrinę, kuri degins biologinį kurą ir išrūšiuotas komunalines atliekas, bus naudojamos pažangiausios pasaulyje taikomos technologijos, naudojamos atliekoms deginti.

„Siekiame energiją gaminti neteršdami aplinkos, nes aplinkos apsauga yra vienas svarbiausių mūsų įmonės prioritetų. Todėl pasirinkdami elektrinei reikalingą įrangą, ieškome pačių geriausių variantų, kurie leistų kuo labiau apsaugoti aplinką nuo neigiamo poveikio. Norime Lietuvoje įdiegti skandinavišką požiūrį į aplinkosaugą", - teigė J.Doniela.

Atliekos po pirminio rūšiavimo į Klaipėdos termofikacijos elektrinę bus atvežamos dengtuose sunkvežimiuose ir pilamos į priėmimo bunkerius, sumontuotus uždaroje patalpoje. Oras iš jos bus naudojamas degimo procesui katile palaikyti, todėl aplink elektrinę nebus jaučiama jokių nemalonių kvapų.

Anot J.Donielos, technologijos jau yra tiek pažengusios, kad pačioje jėgainėje įsikurs ir bendrovės biuras.

Atliekos virs šiluma ir elektra

„Kuriant atliekų tvarkymo sistemą, svarbu atliekų rūšiavimą, perdirbimą ir naudojimą sujungti į vientisą grandinę. Lietuvoje šioje srityje jau yra nemažai nuveikta, bet manome, kad artimiausiu metu žmonės pradės dar atsakingiau žiūrėti į juos supančią aplinką ir dar aktyviau rūšiuos atliekas, o į jų namus grįš iš atliekų pagaminta elektra ir šiluma. Tikimės, kad nauja elektrinė bus atliekų tvarkymo sistemos dalis", - kalbėjo J.Doniela.

Klaipėdos termofikacijos elektrinėje numatyta pastatyti vieną 86 megavatų deginimo pajėgumo garo katilą su ardyninio tipo pakura, kuriame atliekos bus deginamos jų specialiai neapdorojant - nesmulkinant ir nedžiovinant. Tai leistų sumažinti energijos gamybos savikainą, nes surinktų atliekų nebereikėtų specialiai ruošti deginimui.

Garo katile nuolat automatiškai bus palaikoma daugiau kaip 850 laipsnių temperatūra - tokiomis sąlygomis skyla didžioji dalis kenksmingų medžiagų (dioksidų ir furanų). Šis reikalavimas yra įtvirtintas ES Atliekų deginimo direktyvoje.

Azoto oksidų kiekis bus mažinamas jau katilo kūrykloje, net nespėjus jiems patekti į valymo įrenginius ir aplinką. Tokia azoto oksidų mažinimo sistema taikoma Europoje naudojamuose naujuose atliekų deginimo įrenginiuose.

Išmetamiems dūmams valyti Klaipėdos termofikacijos elektrinėje bus įrengta pusiau sausa dūmų valymo sistema, kuri, kaip rodo Europos šalyse sukaupta patirtis, yra labiausiai tinkama deginant atliekas. Lietuvoje tokia moderni alternatyviu kuru kūrenama jėgainė bus naujovė, todėl įrangai ir naujausioms technologijoms tiekti bus kviečiami patyrę Vakarų Europos gamintojai.

Siūlomais įrenginiais išvalyti dūmai bus keliskart švaresni nei to reikalauja ES Atliekų deginimo direktyva. Naujoji elektrinė taip pat prisidės prie anglies dvideginio išmetimo į atmosferą mažinimo, nes šiuo metu sąvartynuose šalinamos atliekos labiausiai skatina šiltnamio efektą.

Mažės uostamiesčio tarša

Dėl nuolat brangstančių importuojamų gamtinių dujų Lietuvoje sparčiai kylant šilumos kainoms energijos gamintojai ieško pigesnių ir ekologiškų alternatyvų.

Klaipėdos miesto vicemerė Judita Simonavičiūtė įsitikinusi, kad, pradėjus veikti naujai elektrinei, miesto ir rajono gyventojams šilumos kaina bus gerokai mažesnė, palyginti su kaina, kurią tektų mokėti, jei šiluma būtų gaminama deginant importuojamą kurą - dujas arba mazutą.

Elektrinėje kartu su biologiniu kuru bus deginamos Klaipėdos apskrityje surenkamos komunalinės atliekos, todėl kelis kartus pailgės ir naujojo sąvartyno Dumpiuose eksploatavimo laikas.

Vicemerė pabrėžė, kad lėšos, reikalingos naujo sąvartyno statybai, galės būti naudojamos kitiems visuomenės poreikiams tenkinti.

J.Simonavičiūtės įsitikinimu, pastačius naują jėgainę atsiras galimybė išmontuoti dalį vandens šildymo katilų miesto katilinėse, o tai mažins miesto centrinės dalies taršą.

Pirmoji Baltijos regione

Naująją Klaipėdos termofikacinę jėgainę ketinama statyti Laisvosios ekonominės zonos teritorijoje, šalia Lypkių katilinės. Projekto vertė sieks apie pusę milijardo litų.

Kasmet planuojama sudeginti ne mažiau kaip 110 tūkst. tonų komunalinių atliekų. Naujoje jėgainėje pagaminto šilumos kiekio užteks patenkinti 40 proc. Klaipėdos rajono šilumos poreikio. Elektros energija bus tiekiama į bendrą elektros tinklą.

Baltijos regione atliekas elektros energijai ir šilumai gaminti naudojančių jėgainių kol kas nėra. Kitų Europos šalių gyventojai jau seniai naudojasi tokių elektrinių paslaugomis. Europoje veikia daugiau kaip 400 jėgainių, kuriose komunalinės atliekos panaudojamos energijai gauti. Didžioji dalis jų veikia Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje.

Bent po keletą tokių elektrinių turi bemaž visi didieji Vakarų Europos šalių miestai. Iki 2012 metų Europoje planuojama pastatyti dar 100 elektrinių, naudojančių komunalinių atliekų energetinį potencialą.

Vieta: jau netrukus Laisvosios ekonominės zonos teritorijoje, netoli Lypkių katilinės, bus pradėta statyti Klaipėdos termofikacinė elektrinė. Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis
  Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis

  Vartotojų pasitikėjimo rodiklis spalį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, padidėjo 2 procentiniais punktais iki minus 8. ...

 • Daugiausia laisvės verslui – Neringoje
  Daugiausia laisvės verslui – Neringoje

  Atliktas tyrimas parodė, jog Neringa užima pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą iš visų 60 Lietuvos savivaldybių. Ši netgi lenkia Vilnių, Kauną ir kitus didmiesčius. Į verslo laisvės lyderių dešimtuką taip pat pateko Kla...

 • Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?
  Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?

  Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad kai kuriais atvejais gyventojams paveldėjus turtą gali atsirasti prievolė sumokėti paveldėto turto mokestį. ...

  2
 • Pramonės produkcija vėl kyla
  Pramonės produkcija vėl kyla

  Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas Lietuvoje per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2015 m. sausiu–rugsėju, padidėjo 2,6 proc. – iki 13,6 mlrd. eurų. Ekonomistų teigimu, ši tendencija nuteikia optimistiškai....

 • Kova dėl baltarusiškų krovinių
  Kova dėl baltarusiškų krovinių

  Rusija ne tik reikšmingai sumažino savo krovinių gabenimą per Baltijos valstybių uostus, tačiau ir siūlo tai daryti sąjungininkei Baltarusijai. Valstybinė Rusijos geležinkelių operatorė RŽD nustatė 25 proc. įkainių nuolaidą Baltarusijos ...

 • Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje
  Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje

  Vidutinis metinis investicijų į komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) Vilniuje pajamingumas siekia 7 proc. ir ženkliai viršija vidutinius rodiklius Vakarų Europoje ar Skandinavijoje. Pajamingumas Lietuvoje trečdaliu didesnis nei didži...

 • „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą
  „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Taip organizacijos įsipareigojo keistis patirtimi užtikrinant bei stiprinant šalies en...

 • Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų
  Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų

  Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) vadovų viešai skleidžiama idėja steigti valstybinį vaistinių tinklą neduos laukiamo rezultato ir nesumažins dabar privačiose vaistinėse parduodamų vaistų kain...

 • Viščiukai ūkiuose keičia kiaules
  Viščiukai ūkiuose keičia kiaules

  Lyg ant mielių pastaraisiais metais Lietuvoje besiplėtojęs paukštininkystės verslas pagaminamos produkcijos mastais seniai pralenkė kiaulininkystę. Tačiau sektoriaus plėtrą stabdo skerdyklų trūkumas, rašo "Verslo žinios". ...

 • Brangius LVŽS užmojus įmanoma įgyvendinti nedidinant valstybės skolos?
  Brangius LVŽS užmojus įmanoma įgyvendinti nedidinant valstybės skolos?

  Didesnės pensijos, labiau prieinamas aukštasis mokslas, ugdymo įstaigų plėtra, minimalios mėnesio algos didinimas, medikų atlyginimų kėlimas ir techninių sąlygų gerinimas – tik dalis „valstiečių“ užmojų, kurie gali kainu...

  2
Daugiau straipsnių