Nauja atominė paprastų žmonių pinigų nelauks

Naujos atominės elektrinės statybos projektas yra pernelyg rizikingas, kad būtų galima leisti jo finansavime dalyvauti paprastiems Lietuvos žmonėms.

Todėl Lietuvos dalis Visagino atominėje elektrinėje (VAE), kuri, kaip planuojama, turėtų būti pastatyta iki 2020 metų, greičiausiai bus finansuojama išimtinai valstybės lėšomis.

Kainuos daugybę milijardų litų

Trečiadienį Seimo Atominės energetikos komisija pasikvietė atsakingus pareigūnus papasakoti apie VAE statybos projektą.

VAE generalinis direktorius Šarūnas Vasiliauskas priminė, kad šalia uždarytos Ignalinos atominės elektrinės numatoma statyti naują vieno branduolinio reaktoriaus bloką, kuris gali būti paleistas iki 2020 metų. Viso projekto vertė, priklausomai nuo technologijos, kuri dar bus pasirinkta sieks nuo 3 iki 5 milijardų eurų (10,36-17,26 mlrd. litų).

Lietuva planuoja turėti iki 34 procentų būsimosios elektrinės akcijų. Atitinkamai, Lietuva turės skirti trečdalį lėšų, reikalingų VAE pastatyti, tai yra apie 3,5-6 mlrd. litų.

Kol kas ieškoma formulės, kaip šie pinigai bus surasti, iš kokių fondų skiriami.

 "Savo plytą atominėje nusipirkti nori?"

Atominės energetikos komisijos narys Kęstutis Daukšys klausė Š.Vasiliausko ir energetikos viceministro Romo Švedo, ar galėtų būti leista Lietuvos gyventojams prisidėti prie VAE statybos finansavimo. „Gal Lietuvos žmonės galėtų sėkmingai dalyvauti investicijose, pavyzdžiui, išpirkdami valstybės garantuotas obligacijas?“, - teiravosi K.Daukšys.

„Savo plytą atominėje nusipirkti nori?“, - ironiškai replikavo kažkuris komisijos narys į tokį savo kolegos klausimą.

Š.Vasiliauskas atsakė, kad tokia galimybė nėra reali. „Tai yra per rizikingas projektas. Niekas nesusidės tų pinigų, nes projektas per daug rizikingas“, - teigė jis.

Kita vertus, energetikos viceministras R.Švedas diplomatiškai atsakė, kad „šiuo metu yra svarstomos ir rengiamos įvairios projekto įgyvendinimo alternatyvos, taip pat ir finansavimo alternatyvos“. „Dabar mums svarbiausia išsiaiškinti įvairius kitus su projektu susijusius klausimus, tada susėdę prie stalo galėsime kalbėtis, kaip Lietuva finansuos savo dalį“, - tvirtino R.Švedas.

Paklaustas, ar galvoja, kad VAE statybos projektas yra pernelyg rizikingas dėl savo brangumo ir neperspektyvumo, Š.Vasiliauskas astakė: „Vis dėlto, esu optimistas. Gal tai pavargęs optimizmas. Bet jis tikrai yra“.

„Mano optimizmas irgi yra ir jis labai didelis, bet tuo pačiu jis ir atsargus, kad nesugriautume savo „amžiaus projekto“, - pridūrė R.Švedas.

Energetikos sistemos neprivatizuos?

Energetikos viceministras taip pat neigė, kad Lietuva ruošiasi parduoti visą savo turimą energetikos sistemą, siekdama gauti pakankamai pinigų naujos VAE statybai.

„Atmetu bet kokias galimybes privatizuoti, parduoti tą visą bendrą energetinę sistemą, kuri yra sukurta ir kuri leis imti paskolas savo turto pagrindu. Jeigu koncentruoto turto užstato pakaks naujo projekto įgyvendinimui, tada tvarkoj. Jeigu neužteks – tada ieškosime kitų šio klausimo sprendimo galimybių“, - kalbėjo R.Švedas.

Š.Vasiliauskas pridūrė: „Aš prieš tai, kad pardavinėtume turtą, kad gautume pinigų statyboms. Bet ar išsisuksime be jokių pardavimų, aš nežinau. Čia dar neatsakytas klausimas“.

„Girdėjau čia visokių gandų, kad Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę parduosime. Tikrai ne“, - sakė jis.

Galimų strateginių investuotojų neišdavė

Nei Š.Vasiliauskas, nei R.Švedas nepranešė Seimo nariams, iš kokių potencialių strateginių investuotojų į VAE projektą yra pastaruoju metu gauti įpareigojantys pasiūlymai. „Mums dar reikia laiko, kad išsiaiškintume kai kuriuos po šių pasiūlymų gavimo kilusius klausimus. Tai visiškai natūralu, nes gavus po tūkstantį puslapių pasiūlymų kyla kai kurie klausimai. Todėl juos suformulavome papildomai ir dabar laukiame atsakymų. Manome, kad iki Naujųjų metų turėsime visus atsakymus ir galėsime daryti vienokius ar kitokius sprendimus“- tikino VAE vadovas.

Jis patvirtino, kad kitų metų pradžioje ketinama parinkti vieną potencialų strateginį investuotoją, su kuriuo būtų tęsiamos derybos dėl investavimo į VAE statybas. Strateginiam investuotojui turėtų būti pasiūlyta 51 proc. būsimos branduolinės jėgainės akcijų.

Paraleliai Lietuvos derybininkai tęsia konsultacijas su projekto įgyvendinimo partneriais iš Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Tikimasi šių metų gruodį gauti jų galutinius atsakymus, ar tikrai dalyvaus VAE statybose ir ar jiems priimtini galimi strateginiai investuotojai.

„Darome viską, kad spėtume padaryti viską numatytu laiku. Kaip seksis, priklauso ir nuo visų šių diskusijų“, - sakė Š.Vasiliauskas.

Jis pripažino, kad projektas labai sudėtingas ir kompleksinis. „Patys negalvojome, kad bus taip sudėtinga“, - teigė VAE generalinis direktorius.

Kaimynų planus vertina atsargiai

Kalbėdamas apie planus Rusijos Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje irgi statyti atomines elektrines, R.Švedas buvo atsargus. „Padėtis yra įtempta. Kaliningrade veiksmai kažkokie yra daromi, bet daugiau tų veiksmų žiniasklaidoje. Baltarusijoje viskas šiek tiek aprimę. Bet, jeigu pastebėjote, mūsų ministerijos pozicija – nekomentuoti, nepolitikuoti apie tai, ką daro kaimynai. Mes susikoncentravę į savo projektą“, - kalbėjo jis.

Atominės energetikos komisijos vadovas Rokas Žilinskas teiravosi, ar tikrai Kaliningradas yra pateikęs Lietuvai oficialų pasiūlymą stiprinti abu kraštus jungiančius elektros tinklus. Esą jeigu tai būtų įgyvendinta, Rusija gautų pakankamai gerą išėjimą į Baltijos ir Šiaurės šalių elektros rinką, taigi, turėtų kur parduoti savo pastatytos branduolinės jėgainės pagamintą elektrą.

„Kai rusai visur pateikinėja savo projektą, jie sąmoningai piešia visas įmanomas jungtis. Jie piešia viską ir išnaudoja visas propagandines galimybes. Taip, tokių pasiūlymų mes gavome, bet kol kas nuo jų susilaikome. Mes turime įgyvendinti savo projektą ir mes negalime blaškytis“, - sakė R.Švedas.

„Rusų piešiniai dar nereiškia, kad tai rimti planai“, - replikavo komisijos narys Kęstutis Masiulis. Bet K.Daukšys sakė esąs tikras, kad rusai pasistatys savo elektrinę Kaliningrade. „Tyrimai rodo, kad dviem elektrinėms šiame regione vietos tikrai yra. Ir rusai iš tiesų jau ieško sau investuotojų, jie jau tai paskelbė“, - ramino R.Švedas.


Šiame straipsnyje: atominė elektrinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune
  Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune

  Vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų turi skolų, perduotų antstoliams. Tai 250 tūkst. žmonių, arba beveik tiek, kiek gyventojų yra Kaune, teigia Nevyriausybinių organizacijų tinklas, renkantis parašus po peticija „Lietuvoj...

  5
 • „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse
  „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse

  „Sodra“ nuo šiol teikia daugiau viešų duomenų apie įmonių darbuotojų uždirbamas pajamas. Pradėta viešai skelbti įmonių, kuriose yra daugiau nei 20 darbuotojų, atlyginimų mediana, standartinis nuokrypis, 25 proc. kvan...

  2
 • Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai
  Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai

  Ar valstybės turi ginti rinkas nuo svetimų pigesnių prekių, o gal turėtų skatinti savo gamintojus? Žmonės yra linkę vertinti, kaip yra geriau jiems asmeniškai, o ne visam pasauliui", – mano buvusi finansų ministrė, parlamentarė In...

  2
 • Lauko prekybai – vienodi nameliai
  Lauko prekybai – vienodi nameliai

  Miestas už 88 tūkst. eurų nupirko vienodus metalinius namelius, skirtus lauko prekybai. Nuo šiol tokiai veiklai licencijas metams įsigiję klaipėdiečiai statiniais galės naudotis nemokamai. Tačiau esą prekeivių yra daugiau nei naujos įrangos....

  7
 • G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą
  G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą

  Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, jog Kinija bei 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių sieks paspartinti tarpusavio prekybą.  ...

  2
 • V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES
  V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES

  Lietuva palaiko Europos Sąjungoje (ES) svarstomas priemones, kurios leistų geriau bendradarbiauti kovojant su sukčiavimu dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM), teigia finansų ministras Vilius Šapoka. ...

  6
 • Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma
  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma

  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) ataskaitoje, kuri paskelbta penktadienį. Lietuvos sveikatos politikai teigia, kad skaičiai atspindi praeitį, įvedus alko...

  7
 • Rinkliavos išvengs ir per Jonines
  Rinkliavos išvengs ir per Jonines

  Joninių ir tarptautinio folkloro festivalio "Parbėg laivelis" šventinių mugių prekeivius ir paslaugų teikėjus siūloma atleisti nuo rinkliavos. Tam dar turi pritarti miesto taryba. Skaičiuojama, kad dėl to savivaldybė neteks beveik 3 ...

  1
 • Vilnių atranda vis daugiau turistų
  Vilnių atranda vis daugiau turistų

  Sostinėje ir toliau daugėja turistų. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilnius sulaukė 7,5 proc. daugiau svečių nei pernai šiuo laikotarpiu. Daugiausiai - per 40 proc. - išaugo keliautojų srautas iš Vokietijos. ...

  3
 • Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas
  Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas

  Lietuvos bankas birželio 7 dieną į apyvartą išleis dvi kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. ...

Daugiau straipsnių