Mokesčių didinimui žalia šviesa kol kas neuždegama (papildyta 13.30 val.)

Valdantieji kol kas nesutaria dėl mokesčių pakėlimo, tačiau sutinka trumpinti motinystės atostogas, ilginti pensinį amžių ir mažinti valdininkų algas.

Įvyko koalicijos vadovų pasitarimas

Ketvirtadienį vakare keturių valdančiųjų centro dešinės partijų vadovai susitiko pasitarti, kaip kitąmet nuo 8,5 iki 6 procentų bendrojo vidaus produkto sumažinti biudžeto deficitą. Kiekviena partija turėjo pateikti savo pasiūlymus, ką daryti, kad būtų sutaupyta ne mažiau kaip 2,5 milijardo litų.

Portalo duomenimis, pasitarime nebuvo pritarta mokesčių kėlimui. Dalis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, taip pat Vyriausybė narių siūlė pagalvoti, ar nevertėtų padidinti pridėtinės vertės mokestį ir gyventojų pajamų mokestį, įvesti bent minimalų nekilnojamojo turto mokestį.

Tačiau vadinamasis „liberalusis“ valdančiųjų sparnas, tai yra Liberalų ir centro sąjunga, Liberalų sąjūdis ir Tautos prisikėlimo partija pasisako prieš mokestinės naštos didinimą. Jam nepritaria ir kai kurie konservatoriai.

Todėl bent kol kas pasiūlymams dėl esamų mokesčių kėlimo ar naujų įvedimo nebuvo pritarta. Tiesa, prie šio klausimo dar gali būti grįžta rudenį, artėjant kitų metų biudžeto priėmimui Seime. Tuomet gali būti iš naujo įvertinta šalies ekonominę padėtį ir svarstyti, ar mokesčių bent simbolinis padidinimas nepadėtų užkamšyti likusių biudžeto skylių.

Prezidentė neprieštaraus?

Valdančiųjų pasitarime pritarta kitokioms biudžeto taupymo priemonėms. Numatyta iki 1 ar 1,5 metų sutrumpinti motinystės atostogas, nustatyti žemesnes motinystės pašalpų „lubas“. Skaičiuojama, kad šios priemonės gali padėti kitąmet sutaupyti iki 800 milijonų litų.

Valdantieji tikina, kad nebus liečiamos dabar mokamos ir nuo šių metų liepos 1 dienos jau kartą mažinamos motinystės pašalpos.

Koalicijoje taip pat linkstama prie to, kad ir kitąmet būtų palikta nuostata nedidinti išmokų iš „Sodros“ į privačių pensijų fondus. Numatoma palikti 2 proc. tarifą, nors anksčiau planuota sugrąžinti anksčiau galiojusį 5,5 proc. pervedimų dydį.

Ketinama kitais metais nedidinti valstybės tarnautojų algų, o galbūt ir jas dar šiek tiek pamažinti. Manoma, kad tai padėtų valstybei sutaupyti iki kelių šimtų milijonų litų.

Taip pat žadama pradėti ilgini pensinį amžių, pasiekiant, kad 2027 metais jis būtų 65 metai.

Visus šiuos pasiūlymus valdantieji planuoja pristatyti jau kitą savaitę. Numatoma atitinkamus įstatymus priimti dar iki birželio pabaigos.

Neoficialiai užsimenama, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė neprieštarautų pasirinktoms biudžeto taupymo priemonėms. Tačiau Prezidentūra labai skeptiškai vertintų mokesčių pakėlimą, net ir simbolinį, nors ir nebūtų prieš diskusijas dėl nedidelio nekilnojamojo turto mokesčio įvedimo.

Pirmiausia - išlaidų mažinimas

Šalies premjeras Andrius Kubilius tvirtina, jog pirmiausia galvojama apie išlaidų mažinimą, bet ne apie naujus mokesčius. Vyriausybės vadovas patvirtino, kad svarstoma galimybė pratęsti algų sumažinimą valdininkams terminą: "Darysime sprendimus, kurie mažintų išlaidas, pavyzdžiui, pratęsime visų atlyginimų sumažinimą, pradedant nuo Seimo ir Vyriausybės narių, nes tas sumažinimas baigiasi šių metų pabaigoje“.

Premjeras patvirtino, kad turi būti imamasi gana griežtų finansinių priemonių, siekiant 2012 metais turėti ne didesnį nei 3 proc. deficitą ir taip įgyvendinti atitikimo euro įsivedimui kriterijus. Lietuva planuoja eurą įsivesti 2014 metais. 

"Bet tai, ką turime padaryti, lyginant su tuo, ką padarėme praėjusiais metais, nėra tiek jau daug – ekonomika tikrai rodo gerų ženklų, ir tai, ką turėsime padaryti, turime padaryti“, – teigė A.Kubilius.

Jis pabrėžė, jog biudžeto deficito mažinimo problema bus įveikta „protingai“. „Mes ir tą problemą įveiksime, ir įveiksime protingai, tardamiesi, nedarydami neapgalvotų, chaotiškų judesių“, – sakė premjeras.

Trys galimi variantai

Praėjusią savaitę premjeras yra sakęs, kad būtina kitais metais gerokai sumažinti biudžeto deficitą. Norint pasiekti šį tikslą, anot A.Kubiliaus, tėra trys galimi variantai – siekti papildomų pajamų iš ekonomikos augimo ir kovos su šešėline ekonomika, didinant pajamas iš mokesčių bei mažinant išlaidas. „Kitokių alternatyvų nėra, tik šie trys būdai. Todėl mes turėsime pasirinkti, kurie iš jų galėtų būti pritaikyti kitais metais siekiant mažinti biudžeto deficitą“, - kalbėjo ministras pirmininkas.

„Kokiais būdais mes pasieksime deficito mažinimo, apsispręsime visi kartu, įsiklausydami į Tarptautinio valiutos fondo bei kitų ekspertų rekomendacijas, tardamiesi tarpusavyje, atsižvelgdami į situaciją tarptautinėse paskolų rinkose, euro zonoje, kuri, kaip žinote, kol kas yra gana sudėtinga. Esu tikras, kad visi kartu rasime tinkamus sprendimus“, - tuomet pridūrė premjeras.

Pernai kovojant su ekonomine krize Vyriausybė ne kartą karpė valstybės biudžetą, įskaitant ir iš jo mokamus atlyginimus, socialines išmokas, pensijas. Taip pat buvo didinami mokesčiai. Visa tai  buvo daroma nepaisant praėjusių metų pavasarį platintų pareiškimų apie neplanuojamus pensijų ir socialinių išmokų mažinimus bei mokesčių didinimus.


Šiame straipsnyje: koalicijamokesčiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių