Modernus ūkis – ir Ignalinos rajone

„Jei ne Europos Sąjungos parama, būtų nerealu sukurti tokį ūkį, kokį turiu šiandien“, – pripažįsta Mikalavo kaime (Daugėliškio sen., Ignalinos r.) ūkininkaujantis Egidijus Šiaudinis.

Pasinaudodamas parama jis supirko visą ūkiui reikiamą techniką.

Nežiūrint to, jog Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programa (KPP) jau persirito į kitą pusę ir jai skirtos lėšos mažėja, šalies žemdirbiai ir toliau kviečiami savo ūkius modernizuoti už ES paramos lėšas. Ypač laukiami tie, kurie dar nėra gavę jokios Europos Bendrijos (EB) paramos.

Parama pasinaudojo triskart

500 ha žemės dirbantis Mikalavo kaimo ūkininkas E.Šiaudinis ES parama spėjo pasinaudoti tris kartus. Pirmą kartą pagal KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrąją veiklos sritį jis pirko kombainą, krovininį automobilį bei savaeigį purkštuvą. Pagal antrąjį projektą įsigijo dar vieną kombainą, grūdų sandėliavimo įrangą, teleskopinį krautuvą, ruloninį šiaudų presą.

Baigęs vieną projektą, ūkininkas skubėjo imtis kito. Trečią kartą paramos pagal priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrąją veiklos sritį jis kreipėsi supaprastinta tvarka. Pirko automobilį su priekaba.

Dabar E. Šiaudinio ūkyje yra visa, kokios tik reikia, technika. „Na gal sėjamąją reikėtų pakeisti nauja – šiai jau šeši metai“, –- svarstė ūkininkas. Sėjamąją jis buvo pirkęs pasinaudodamas Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano parama. Iš viso paramos jis gavo beveik pusantro milijono litų.

Kitą tiek E.Šiaudinis investavo savų lėšų. Pagal priemonės „Žemės ūkio modernizavimas“ antrąją veiklos sritį finansuojama iki 40 proc. visų finansuoti tinkamų projekto išlaidų. Dar papildomai 10 proc. paramos gauna ūkininkaujantys ūkininkauti mažiau palankiose vietovėse arba jauni iki 40 metų ūkininkai.

Ignalinos rajono žemės, kuriose ūkininkauja E.Šiaudinis, nėra derlingos. „Rapsų derlius pernai buvo neblogas, prikūliau po 2,6 tonas iš hektaro. Tuo tarpu kviečių gavau tik 3,8 tonas“, – sakė ūkininkas. Jo žemė yra priskirta ūkininkauti mažiau palankai vietovei. Tačiau Egidijui šįmet sueis 46 metai, todėl jauniems ūkininkams skirta didesne parama jis pasinaudoti negalėjo. „Kitus pinigus skolinau iš banko“, – sakė jis.

Investicijos palengvina darbus

Tačiau investicijos atsipirks. Naujai technikai, jos remontui nereikia papildomų pinigų, jai prižiūrėti ir su ja dirbti pakanka mažiau žmonių. 500 ha ūkyje E.Šiaudinis samdo 6 nuolatinius darbuotojus.

Nauja technika ne tik lengviau dirbti, bet ir taupiau. „Kiek sena ryja degalų ir kiek nauja“, – nesiėmė nė lyginti ūkininkas. Be to turint visą reikiamą techniką ūkio darbai nudirbami greičiau ir laiku. Jokių nuostolių. Grūdų savikaina, jei ne visuotinis degalų, trąšų, chemikalų ir kitų išteklių brangimas, būtų kritusi per pusę.

E.Šiaudinis racionaliai ūkininkauja ne tik žemės ūkyje, taupiai jis naudoja visus turimus resursus.

Brangstant malkoms ir kitam kurui, pernai jis perėjo prie biokuro. Patalpų šildymui naudoja savo laukuose išaugintus šiaudus. Šildymo bloką šiaudais kūrenamai katilinei Egidijus pirko taip pat pasinaudodamas ES parama. „Kai pirkau ruloninį presą, įrašiau ir šildymo bloką. Kompensavo lygiai taip, kaip ir kitas išlaidas“, – džiaugėsi ūkininkas.

Siekiant paramos - didesni reikalavimai

E.Šiaudinis mielai pasinaudotų parama ir ketvirtą kartą. Tačiau sako, girdėjęs, jog šįmet ją gauti būsią sunkiau.

Ūkininkas E.Šiaudinis nerimauja ne be reikalo. Šiems metams priemonei „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ skirta apie 155 mln. litų. Jei šių lėšų neužteks visiems projektams remti, bus atliekamas projektų pirmumo vertinimas.

Labiausiai laukiami tie pareiškėjai, kurie dar niekada nėra gavę paramos. Pirmumą į paramą turės iki 150 ha žemės dirbantys, taip pat jauni, iki 40 metų amžiaus ūkininkai. Yra ir daugiau priemonės antrajai veiklos sričiai taikomų pirmumo kriterijų (plačiau apie juos – priemonės įgyvendinimo taisyklėse, kurias galima rasti adresais: www.paramakaimui.lt; www.nma.lt). Tačiau panašu, jog E.Šiaudinis nė vieno jų neatitinka. „Gal nebus daug su tais prioritetais. Dauguma ūkininkų parama juk jau pasinaudojo“, – nepraranda jis vilties.

Žinoma, jei nebus konkurencijos, nebus ir projektų pirmumo vertinimo.

Parama pagal priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ šįmet bus skiriama ne tik pagal antrąją, bet ir pagal pirmąją (Nitratų direktyvos įgyvendinimas) bei pagal trečiąją (energetinių augalų auginimas) veiklos sritis. Tačiau ir joms yra numatyti pirmumo kriterijai.

Visos paraiškos – netgi jei prašoma paramos iki 150 tūkst. litų, prireikus šįmet bus vertinamos pagal pirmumo kriterijus.

Be to, siekiant, kuo racionaliau paskirstyti paramos lėšas, jos šįmet padalintos atskiriems žemės ūkio sektoriams ir subsektoriams.

Taip pat, kad parama pasinaudotų kaip įmanoma daugiau žemdirbių, šįmet nustatytos ir mažesnės ir maksimalios vienam projektui remti skirtos sumos. Pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės, daržininkystės, vaistažolininkystės ūkiams ir cukrinių runkelių augintojams gali būti skiriama iki 1 381 120 litų, visiems kitiems – iki 345 280 litų parama. Pagal pirmąją ir trečiąją veiklos sritis maksimali paramos suma negalės viršyti 690 560 litų.

Paramos sutarčių jau pasirašyta už milijardą

Visam 2007–2013 metų laikotarpiui priemonei „Žemės ūkio modernizavimas“ skirta daugiau nei 1,4 mlrd. litų paramos lėšų. Daugiau nei už milijardą litų jau pasirašyta paramos sutarčių.

Iki šių metų vasario 24 d. pagal šią priemonę išmokėta 859 mln. 737 tūkst. 654 litų parama.

Šįmet paraiškos paramai pagal tris priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ veiklos sritisbus renkamos iki balandžio 29 dienos.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Vytas

Vytas portretas
tos paramos tik nuodyti žmoniems, gerai pagalvokit kas yra perkama už tas paramas ir suprasit.
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių