„Menų spaustuvės“ 7,55 mln. litų vertės sutartyje - milimetrų tikslumu nurodyti reikiamos įrangos išmatavimai

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), atlikusi 2007 metais viešosios įstaigos "Menų spaustuvė" už 7,55 mln. litų sudarytos sutarties įvertinimą, nustatė, jog ši įstaiga žiūrovų bei repeticijų salių bei mobiliąją įrangą pirko pažeisdama įstatymą.

Tuo metu "Menų spaustuvė" teigia ne visai sutinkanti su VPT įvertinimu ir kartu pabrėžia, jog tarnyba nerado viešojo pirkimo vykdymo tvarkos pažeidimų, turėjusių įtakos jo rezultatams.

Anot VPT tinklapyje paskelbto įvertinimo, įvairūs "Menų spaustuvės" ir bendrovės "Redžius" sudarytos sutarties punktai "pažeidžia įstatymo 18 straipsnio 3 dalies nuostatą, kad sudarant pirkimo sutartį negali būti keičiama laimėjusio tiekėjo pasiūlymo kaina ir pirkimo dokumentuose bei pasiūlyme nustatytos pirkimo sąlygos".

Sutartyje rasta ir Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinto skaidrumo principo pažeidimų.

VPT specialistams kilo abejonių, ar techninė perkamos įrangos specifikacija sudaryta laikantis įstatymo nuostatos, jog techniniai reikalavimai turi užtikrinti konkurenciją ir nediskriminuoti tiekėjų.

"Atviro konkurso sąlygų 1 priede nustatyta labai detali perkamos įrangos techninė specifikacija, nurodant, pvz., konkrečius įrangos matmenis (440x483x201 mm; 483x45x305 mm), svorį (ne daugiau 7,8 kg, 2,3 kg), dažymą (nudažytas braižymams atspariais milteliniais dažais, padengtas emaliniais dažais, matinė apdaila, su mažai blizgiu epoksidiniu milteliniu nudažymu), detalių ar elementų medžiagas", - rašoma VPT įvertinime.

Tarnyba teigia nenustačiusi viešojo pirkimo vykdymo tvarkos pažeidimų, turėjusių įtakos jo rezultatams, bet pažymi, jog pasiūlymą atviram konkursui pateikė tik vienas tiekėjas - bendrovė "Redžius", o su ja sudarytos sutarties priede nurodytų prekių tipai dažnai sutampa su šios įmonės interneto svetainėje nurodytos parduodamos įrangos prekių ženklais.

"Menų spaustuvė" 2009-ųjų pabaigoje su bendrove "Redžius" po neskelbiamų derybų sudarė dar vieną įrangos pirkimo sutartį - tąkart už kiek daugiau nei 638 tūkst. litų. Šį pirkimą taip pat įvertino VPT.

Įvertinime tarnyba teigia pastebėjusi, jog kvietimas pateikti pasiūlymą neskelbiamoms deryboms su pridedamomis šių derybų sąlygomis bendrovei "Redžius" buvo išsiųstas anksčiau (2009 metų lapkričio 10 dieną) nei buvo patvirtintos pačios neskelbiamų derybų sąlygos (2009 metų lapkričio 11 dieną).

"Tai pažeidžia Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą pirkimų skaidrumo principą", - konstatavo VPT specialistai.

Tuo metu "Menų spaustuvės" direktorius Audronis Imbrasas BNS teigė, kad "VPT aiškiai pažymėjo, jog jokie konkurso sąlygų reikalavimai ar nuostatos nepažeidė įstatymo reikalavimų ir neapribojo galimybių dalyvauti pirkime".

"Natūralu, kad siekiant aprašyti įvairių mechanizmų ir įrangos specifikacijas atsiriboti nuo esamų gamintojų įrangos aprašymų yra labai sunku arba net neįmanoma - tokios specifinės įrangos gamintojų pasaulyje nėra daug. Renkantis juos privalu atsižvelgti į daugelį specifinių aplinkybių, pavyzdžiui, skirtingų gamintojų įrangos specifikacijos gali būti beveik lygiavertės, bet vienas jų gamina pigesnę įrangą, skirtą karšto klimato kraštams, kitas - brangesnę, bet tinkamą šalto klimato kraštams", - teigiama BNS pateiktame A.Imbraso atsakyme.

Jis pažymėjo, kad nė vienas iš septynių pirkimo dokumentus įsigijusių tiekėjų pretenzijų neteikė ir dėl to ginčų nekilo.

"Tuo tarpu "Menų spaustuvėje" esančios įrangos komplektaciją labai pozityviai vertina visos joje pasirodančios Lietuvos ir užsienio scenos menų trupės bei pavieniai kūrėjai - tai leidžia teigti, kad įrangos pirkimas atliktas efektyviausiu ir profesionaliausiu būdu, o jos įsigijimo tikslai pasiekti visuomenei naudingiausiu būdu", - sakė įstaigos vadovas.

Komentuodamas motyvus papildomą įrangą įsigyti neskelbiamų derybų būdu jis teigė, kad "sprendimo įsigyti papildomą įrangą galima buvo imtis tik tuomet, kai, siekiant pagrindinių projekto tikslų, jau buvo būtina įsigyti papildomą įrangą ir atlikti jos diegimą".

Anot jo, "Menų spaustuvė" neskelbiamas derybas vykdė remiantis Viešųjų pirkimo įstatymo 56 straipsnio 2 dalies 2 punktu, siekdama išvengti nesuderinamumo su anksčiau įsigyta įranga.

"Kalbant apie neskelbiamų derybų vykdymą, viena pagrindinių problemų yra ta, jog įstatymas numato tokio pirkimo vykdymo galimybes, tačiau nėra nei teisės aktų, nei pačios VPT aiškių gairių, kada ir kaip pasinaudoti tomis įstatymo išimtimis, ir tai palieka galimybę visiškai skirtingoms teisinėms padėties interpretacijoms", - sakė A.Imbrasas.

Anot jo, "VPT padėtį paprastai vertina idealaus teisinio modelio principu, paprastai visiškai neatsižvelgiama į kitus pirkimo aspektus".

Tarnybos įvertinime teigiama, kad "Menų spaustuvė" nepagrindė, kad jai reikalingas, tam tikrus techninius parametrus atitinkančias papildomas prekes gali tiekti tik "Redžius" ir kad pakeitus šį tiekėją perkančiajai organizacijai reikėtų įsigyti medžiagų, turinčių kitokias technines charakteristikas.

"Rinkoje (ne tik Lietuvoje) yra ne viena įmonė, turinti kompetencijos ir patirties tiekiant ir montuojant scenos technologinių sistemų įrangą, o ir Lietuvoje, kaip pažymėta paaiškinime, yra kelios tokios įmonės, todėl, atlikdama neskelbiamą pirkimą, perkančioji organizacija dirbtinai užkirto galimybę pateikti konkurencingus pasiūlymus tiekti jai reikalingas papildomas prekes", - sakoma įvertinime.

Paklaustas, ar svarsto galimybę ginčyti VPT įvertinimą, A.Imbrasas atsakė, jog tam nėra teisinių galimybių, nors "su juo ir ne visai sutinkame". Jis teigė, jog VPT pastabas bus atsižvelgiama vykdant pirkimus ateityje.

"Pagal administracinių teismų praktiką tokie VPT raštai, kuriais yra išdėstoma pozicija, bet nėra numatyta jokių įpareigojimų, negali būti skundžiami teismine tvarka", - teigė A.Imbrasas.

Viešųjų pirkimų tarnyba "Menų spaustuvės" atliktų pirkimų įvertinimą atliko Valstybės kontrolės pavedimu. Valstybės kontrolė šiuo metu atlieka Vilniaus savivaldybės finansinį auditą, o būtent sostinės valdininkai skyrė lėšas "Menų spaustuvės" pirkiniams.NAUJAUSI KOMENTARAI

vilniete

vilniete portretas
Kazkokas labai keistas tekstas. Toks ispudis, kad ten nieko nerasta, bet BNS zurnalistas norejo zutbut isspausti neigiama zinia. Kokiu tikslu? Informacija apie sita tyrima yra viesa, ten jokiu sankciju net ir pati VPT nesiulo. Tai kam spaust skandala is nieko?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių