Mažose parduotuvėse ir kioskuose nebematysime kilogramo ir litro kainų

Vasario 5 d. įsigaliojo ūkio ministro Dainiaus Kreivio pasirašytas įsakymas, kuriuo nustatytos kai kurios prekių kainų nurodymo išimtys smulkiesiems verslininkams. Taip siekiama jiems padėti išsilaikyti rinkoje ekonominio sunkmečio sąlygomis.

Pagal iki šiol galiojusias Lietuvoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisykles visi prekybininkai kainų etiketėse privalėjo nurodyti ne tik galutinę prekės pardavimo kainą, bet ir tos prekės standartinio vieneto (t. y. prekės 1 kg, 1 l, 1 m ir pan.) kainą.

Ministro įsakymu pakeitus šias taisykles, nuo šiol prekių (išskyrus vartotojo akivaizdoje sveriamas ar kitaip matuojamas) standartinio vieneto kainos nereikės nurodyti įmonėms, kurių pardavimo pajamos paskutiniais finansiniais metais neviršijo 7 mln. litų ne didesnėse kaip 120 kv. m parduotuvėse.

Ši išimtis bus taikoma ir visiems asmenims, prekiaujantiems prekyvietėse, kioskuose, lauko prekybos vietose, taip pat pramogų, sporto, kultūros ar kitokių renginių metu bei kai verčiamasi išnešiojamąja ar išvežiojamąja prekyba.

„Šia išimtimi gali pasinaudoti beveik visi individualia mažmeninės prekybos veikla besiverčiantys fiziniai asmenys ir apie 5,5 tūkst. juridiniams asmenims priklausančių parduotuvių. Taip verslas per metus gali sutaupyti ir kitiems tikslams panaudoti apie 30-40 mln. litų“, – sako ūkio ministras Dainius Kreivys.

Pasak ministro, iki šiol galiojusios kainų nurodymo taisyklės buvo didelė našta smulkiajam verslui. Smulkiosios prekybos įmonės ir individualia veikla besiverčiantys fiziniai asmenys dažniausiai neturi galimybės naudotis informacinėmis sistemomis, todėl jų darbo ir laiko sąnaudos informacijai apie prekių kainas surinkti, standartinio vieneto kainai apskaičiuoti ir jai nurodyti buvo kur kas didesnės nei stambiųjų ir vidutinių įmonių, besinaudojančių informacinėmis technologijomis.

Smulkiųjų prekybos įmonių duomenimis, kompiuterinės programos neturinti maža parduotuvė turėdavo šiam darbui samdyti vieną darbuotoją. Skaičiuojant, kad šiam darbuotojui mokamas mažiausiai minimalus atlyginimas, įmonei tai kainuodavo apie 12 tūkst. litų per metus. Tai ekonominiu sunkmečiu ypač apsunkino smulkųjį verslą.

Statistikos departamento duomenimis, mažmeninės prekybos įmonių (neįskaitant prekiaujančių automobiliais) apyvarta 2009 m., palyginti su 2008 m., sumažėjo 21,6 procento. Per šį laikotarpį labiausiai krito smulkiųjų mažmeninės prekybos įmonių apyvarta. Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos negalutiniais duomenimis, per 2009 m. 11 mėnesių mažmeninės prekybos įmonių bankrotų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2008 m. laikotarpiu, išaugo 1,5 karto.

Pažeidžiamos vartotojų teisės

Lietuvos vartotojų institutas teigia, kad panaikinta galimybė vartotojams palyginti prekių kainas, o tuo pačiu pirkti jas pigiau bei sutaupyti pažeidžia vartotojų teises ir teisėtus interesus.

Teisė nenurodyti standartinio vieneto kainos yra suteikta įmonėms, kurių pardavimo pajamos paskutiniais finansiniais metais neviršijo 7 mln. litų ne didesnėse kaip 120 kv. m parduotuvėse.

Ši išimtis taikoma ir visiems asmenims, prekiaujantiems prekyvietėse, kioskuose, lauko prekybos vietose, taip pat pramogų, sporto, kultūros ar kitokių renginių metu bei kai verčiamasi išnešiojamąja ar išvežiojamąja prekyba.

Vartotojai naudojasi kainų lyginimo teikiama nauda

Standartinio vieneto kainos nurodymas, kurio privalėjo laikytis visos prekybos įmonės, buvo įtvirtintas siekiant pagerinti vartotojui teikiamos informacijos kokybę bei palengvinti galimybę palyginti kainas.

Vartotojams yra ekonomiškai naudinga, kai jie prekybos vietose rinkdamiesi skirtingų svorių ir kiekių pakuotes, pasinaudodami nurodytomis prekių standartinio vieneto kainomis, gali palyginti kainas.

„Išimčių kai kurioms verslininkų grupėms sudarymas panaikina pareigą pateikti būtiną informaciją vartotojams, tuo pažeidžiant jų teises ir teisėtus interesus. Norėdami palyginti prekių kainas, vartotojai turės patys prekybos vietose pasiskaičiuoti 1 kg ar litro kainą ar klausti pardavėjo, kuris, vargu ar tokią informaciją galės suteikti“, – teigiama Lietuvos vartotojų instituto pranešime.

Vartotojams turi būti garantuota teisė gauti būtiną informaciją apie prekių kainas

Teisės aktai garantuoja vartotojams teisę gauti visapusišką, išsamią ir teisingą informaciją, nesvarbu ar prekę parduoda smulkus ar kitoks verslininkas, ir ar ji parduodama mažesnėse ar didesnėse patalpose.

Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/6/EB dėl vartotojų apsaugos žymint vartotojams siūlomų prekių kainas numato, kad vartotojams prekybos vietose turi būti pateikiama informacija apie standartinio vieneto kainą. Lietuvos vartotojų institutas rengia pranešimą Europos komisijai apie vartotojų teisių pažeidimus, nes perkeldama direktyvą Lietuva jokių išimčių informacijos pateikimui vartotojams nenumatė.


Šiame straipsnyje: kainos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune
  Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune

  Vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų turi skolų, perduotų antstoliams. Tai 250 tūkst. žmonių, arba beveik tiek, kiek gyventojų yra Kaune, teigia Nevyriausybinių organizacijų tinklas, renkantis parašus po peticija „Lietuvoj...

  5
 • „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse
  „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse

  „Sodra“ nuo šiol teikia daugiau viešų duomenų apie įmonių darbuotojų uždirbamas pajamas. Pradėta viešai skelbti įmonių, kuriose yra daugiau nei 20 darbuotojų, atlyginimų mediana, standartinis nuokrypis, 25 proc. kvan...

  2
 • Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai
  Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai

  Ar valstybės turi ginti rinkas nuo svetimų pigesnių prekių, o gal turėtų skatinti savo gamintojus? Žmonės yra linkę vertinti, kaip yra geriau jiems asmeniškai, o ne visam pasauliui", – mano buvusi finansų ministrė, parlamentarė In...

 • Lauko prekybai – vienodi nameliai
  Lauko prekybai – vienodi nameliai

  Miestas už 88 tūkst. eurų nupirko vienodus metalinius namelius, skirtus lauko prekybai. Nuo šiol tokiai veiklai licencijas metams įsigiję klaipėdiečiai statiniais galės naudotis nemokamai. Tačiau esą prekeivių yra daugiau nei naujos įrangos....

  7
 • G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą
  G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą

  Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, jog Kinija bei 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių sieks paspartinti tarpusavio prekybą.  ...

  1
 • V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES
  V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES

  Lietuva palaiko Europos Sąjungoje (ES) svarstomas priemones, kurios leistų geriau bendradarbiauti kovojant su sukčiavimu dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM), teigia finansų ministras Vilius Šapoka. ...

  6
 • Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma
  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma

  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) ataskaitoje, kuri paskelbta penktadienį. Lietuvos sveikatos politikai teigia, kad skaičiai atspindi praeitį, įvedus alko...

  7
 • Rinkliavos išvengs ir per Jonines
  Rinkliavos išvengs ir per Jonines

  Joninių ir tarptautinio folkloro festivalio "Parbėg laivelis" šventinių mugių prekeivius ir paslaugų teikėjus siūloma atleisti nuo rinkliavos. Tam dar turi pritarti miesto taryba. Skaičiuojama, kad dėl to savivaldybė neteks beveik 3 ...

  1
 • Vilnių atranda vis daugiau turistų
  Vilnių atranda vis daugiau turistų

  Sostinėje ir toliau daugėja turistų. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilnius sulaukė 7,5 proc. daugiau svečių nei pernai šiuo laikotarpiu. Daugiausiai - per 40 proc. - išaugo keliautojų srautas iš Vokietijos. ...

  3
 • Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas
  Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas

  Lietuvos bankas birželio 7 dieną į apyvartą išleis dvi kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. ...

Daugiau straipsnių