“Lifosos” akcijos superkamos per pigiai, teigia Investuotojų asociacija

Rusijos koncerno “Eurochem” pasiūlyta kaina, kuria privalomai išperkamos Lietuvos fostatinių trąšų gamybos bendrovės „Lifosa“ akcijos, nėra teisinga ir turėtų būti mažiausiai trečdaliu didesnė, teigia Investuotojų asociacija.

„Eurochem“, remdamasi nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Colliers International Advisors“ vertinimu, yra pradėjusi „Lifosos“ akcijų privalomojo išpirkimo procedūrą po 47 litus už akciją, o visa bendrovė įvertinta 988 mln. litų. Atsižvelgiant į „Lifosos“ turimus pinigus ir suteiktas paskolas, siekiančius 373 mln. litų, bendrovės verslas įvertintas tik 615 mln. litų.

„Manome, kad vertinimas neatsižvelgė į „Lifosos“ pinigų generavimo potencialą, nes per pastaruosius penkerius metus „Lifosos“ grynasis pelnas vidutiniškai siekė 110 mln. litų“, - sakė Investuotojų asociacijos valdybos narys Vytautas Plunksnis.

„Eurochem“ pradėjus derinti „Lifosos“ akcijų supirkimo kainą, „Colliers International Advisors“ vertintoja Jurgita Banytė net keletą kartų keitė vertinimo prielaidas ir taisė Vertybinių popierių komisijos (VPK) nurodytas klaidas, todėl smulkieji „Lifosos“ akcininkai abejoja vertintojo profesionalumu ir objektyvumu. Juolab, kad VPK patvirtino didesnę kainą nei nustatė „Colliers“ ir pabrėžė, kad vertinimo ataskaita „nėra teisinga, tiksli ir patikima“.

Pasak V. Plunksnio, klausimų taip pat kyla dėl pernelyg konservatyvių „Lifosos“ veiklos prognozių bei dėl per didelių bendrovės kapitalo kaštų, kurie lėmė mažesnę „Lifosos“ akcijų vertę nei būtų galima gauti parduodant įmonę strateginiam investuotojui. „Kėdainiuose įsikūrusi „Lifosa“ iš tiesų yra globali įmonė, užimanti apie 3 proc. pasaulio diamonio fostato trąšų rinkos, todėl skaičiuojant kapitalo kaštus turėtų būti taikomi ne Lietuvos, o pasauliniai rodikliai, kas pakeltų įmonės vertę mažiausiai trečdaliu“, - sakė V. Plunksnis.

Didžiausia „Lifosos“ akcijų vertė – 62,58 lito – buvo gauta vertintojams lyginant „Lifosą“ su panašiomis įmonėmis pasaulyje, tačiau net ir šiuo atveju „Lifosos“ akcijoms buvo pritaikytas 55 proc. diskontas. Vienas iš argumentų, nulėmusių tokį „Lifosos“ nuvertinimą – tai, kad „Lifosos“ akcijas išperkantis „Eurochem“ yra iš įmonės gavęs 347 mln. litų paskolą, dėl kurios smulkieji investuotojai neigiamai vertina įmonę.

„Manome, kad privalomojo išpirkimo atveju akcijos neturėtų būti nuvertinamos vien dėl to, kad stambusis akcininkas priėmė sprendimą nemokėti dividendų“, - sakė V. Plunksnis.

Investuotojų asociacija, jei į ją kreipsis pakankamai „Lifosos“ akcininkų, norinčių ginti savo interesus, svarstys galimybę vienyti smulkiuosius investuotojus. „Lifosos“ smulkiesiems akcininkams priklauso apie 4 proc. bendrovės akcijų, kurios išpirkimo kaina įvertintos beveik 40 mln. litų.

„Priešingai nei smulkiųjų pergale pasibaigusioje byloje dėl SEB banko akcijų supirkimo, „Lifosos“ akcininkai iš tiesų yra smulkūs, o prognozuojamos teisinės išlaidos – nemažos, todėl vienintelis kelias – vienytis“, - sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Tomas Pilipavičius.

Pasak jo, jei „Lifosos“ akcininkai bus pasyvūs ir nesusitars dėl bendros veiklos finansavimo, viltys iškovoti didesnę akcijų supirkimo kainą žlugs.

2009 metų birželio mėnesį įsteigta Investuotojų asociacija vienija smulkiuosius investuotojus ir užsiima jų teisių gynimu bei atstovavimu, organizuoja renginius nariams, kurių metu siekiama ugdyti investuotojų kompetenciją ir suvokimą apie finansų rinkas.


Šiame straipsnyje: Lifosa

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių