Lietuvos bankas nekeičia ekonomikos augimo prognozių

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet turėtų augti 0,5 proc., o 2011 metais - 3,1 proc., ketvirtadienį naujausias prognozes paskelbė Lietuvos bankas.

Tokias pačias šalies ekonomikos augimo prognozes Lietuvos bankas (LB) buvo pateikęs ir šių metų gegužės bei rugpjūčio mėnesiais.

Anot LB, Lietuvos ūkyje stebimos dvi pagrindinės tendencijos - su vidaus paklausa susiję makroekonominiai rodikliai stabilizuojasi tik pastaruoju metu, o susiję su išorės rinkomis didėja jau metus ar net ilgiau.

Trečiąjį šių metų ketvirtį šios tendencijos nekito, ir realiojo BVP augimą (0,6 proc. per metus) labiausiai skatino pagrindinės atvirojo sektoriaus veiklos rūšys - pramonė ir transportas. Tai atitiko ankstesnius lūkesčius, todėl Lietuvos bankas BVP prognozių nekeitė.

LB teigimu, privačiojo vartojimo raida yra prastesnė negu tikėtasi, todėl vertinama, kad šiais metais jis turėtų kristi 5,7 proc., o kitais metais - didėti 1,9 procento. Valdžios sektoriaus vartojimo išlaidos turėtų sumažėti atitinkamai 0,7 proc. ir 0,2 procento.

Tuo tarpu realiųjų vidaus investicijų kaita buvo geresnė, nei tikėtasi, todėl manoma, kad jos šiemet sumažės tik 5,3 proc. (rugpjūtį prognozuotas 15 proc. sumažėjimas), o kitąmet išaugs 13,9 procento.

Naujausi užsienio prekybos duomenys taip pat yra geresni, negu manyta, todėl šių metų eksporto prognozė padidinta nuo 7,4 proc. iki 13,6 proc., o importo - nuo 10,6 proc. iki 15,3 procento.

2012 metais Lietuvos eksportas ir importas turėtų didėti atitinkamai 5,2 proc. ir 6,8 procento.

Anot LB prognozių, šiemet Lietuvoje bus užfiksuota 1,2 proc. vidutinė metinė infliacija, o 2011 metais - 2,3 proc. vidutinė metinė infliacija. Rugpjūtį LB prognozavo, kad šiemet Lietuvoje bus užfiksuota 1 proc., o kitąmet - 1,7 proc. vidutinė metinė infliacija

LB teigimu, pastaruoju metu kainos Lietuvoje keitėsi nedaug ir labiausiai dėl sezoninių veiksnių, todėl šių metų prognozės beveik nekito. Tačiau 2011 metais vartotojų kainų didėjimas turėtų būti spartesnis, nei tikėtasi rugpjūčio mėnesį, atsižvelgiant į numatomą maisto ir energijos prekių kainų augimą.

Dėl nepalankių oro sąlygų esant mažesniam derliui ir įvedus eksporto apribojimus svarbiuose grūdų auginimo regionuose, grūdų kainos tarptautinėse rinkose šiemet vasarą labai išaugo, kilo ir kitų žemės ūkio produktų kainos. Šios pasaulinių maisto kainų tendencijos Lietuvos infliaciją turėtų stipriau paveikti kitąmet.

Prognozuojama, kad nedarbo lygis 2010 ir 2011 metais sieks atitinkamai 17,9 proc. ir 16,5 proc., o darbo užmokestis atitinkamai smuks 0,2 proc. ir padidės 1,8 procento.

Anot LB, darbo rinkos padėtis išlieka sudėtinga ir bus vienas svarbiausių ekonominės politikos iššūkių artimiausiais metais. Pastaraisiais ketvirčiais sparčiai daugėja ilgalaikių bedarbių, jiems didėja tikimybė prarasti kvalifikaciją ir motyvaciją dirbti, todėl nuosmukio metu šoktelėjęs nedarbo lygis gali mažėti lėčiau negu prognozuojama.

Be to, šiuo metu padidėjęs emigracijos mastas trumpu laikotarpiu sumažini nedarbo lygį, tačiau ilgesniu laikotarpiu emigracija neigiamai veikia potencialų ekonomikos augimą.

LB prognozuojama, kad šiais ir kitais metais einamoji sąskaita bus perteklinė ir sudarys atitinkamai 2,1 proc. ir 0,2 proc. BVP.


Šiame straipsnyje: Lietuvos bankasprognozės

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių