Lietuva iš krizės išbris stipresnė?

Šalis po krizės dar neatsigauna, tačiau valdžia ir ekonomikos ekspertai įsitikinę, kad laukti liko nebedaug – maždaug metai. O po dešimtmečio Lietuvą jie regi kaip Šiaurės Baltijos regiono paslaugų ir inovacijų centrą.

Ministro svajonės

Ūkio ministro Dainiaus Kreivio teigimu, tapti paslaugų ir inovacijų lydere regione yra vienas pagrindinių ilgalaikių šalies tikslų, nors kam nors tai gali atrodyti kaip utopija. Siekiant šių tikslų ketinama stiprinti bendradarbiavimą su mokslo įstaigomis, universitetais, pritraukti investicijų iš užsienio ir kurti energetikos – elektros ir dujų – jungtis su kaimynais.

"Būdami arti skandinavų turime iš jų paimti tai, kas geriausia. Mūsų šūkis būtų: "Būkime ne pigūs tarp pigių, o pigesni tarp inovatyvių." Dešimt metų nėra ilgas laikas. Jau po penkerių metų galime tapti Baltijos regiono paslaugų lyderiu, o po dešimties – ir inovacijų centru", – vakar surengtoje ekonomikos konferencijoje "Lietuva po krizės 2010" kalbėjo D.Kreivys.

Jo teigimu, Lietuva jau dabar yra neblogoje starto vietoje, nes turi gerai išplėtotą informacinių technologijų, ypač mobiliojo ryšio ir interneto, infrastruktūrą. Šalyje mobiliojo ryšio skvarba yra viena didžiausių pasaulyje, ji turi tankiausią viešųjų interneto prieigų tinklą Europoje, Lietuvoje greičiausias duomenų perdavimas internetu pasaulyje ir ji užima ketvirtą vietą pasaulyje pagal plačiajuosčio ryšio kokybę. Be to, net 40 proc. gyventojų turi aukštąjį išsilavinimą, o tai du kartus daugiau nei ES 15 šalių vidurkis.
Anot D.Kreivio, keistis turės ir tradicinė pramonė. Pirmiausia atnaujinti įmonių įrangą, diegti vadybos inovacijas, didinti darbo našumą ir kurti didesnę produktų pridėtinę vertę.

Energetinė ateities vizija

Ūkio ministras atskleidė, kad šiuo metu yra sudarytas 44 užsienio įmonių, kurias planuojama pritraukti į Lietuvą, sąrašas.
"Yra iškelti tikslai, kad būtų pritrauktos bent kelios aukščiausio lygio ir penkios aukštųjų technologijų įmonės", – teigė D.Kreivys. Tiesa, realios derybos vyksta tik su keturiais penkiais potencialiais investuotojais.

Energetikos viceministras Romas Švedas pridūrė, kad šalies atsigavimą gali stabdyti energetinė priklausomybė nuo buvusios Sovietų Sąjungos šalių. Tačiau valdžia esą vietoje netrypčioja – nuo šių metų pradžios Lietuvoje veikia elektros birža, po truputį juda elektros jungties su Lenkija "LitPol Link" projektas.

Viceministras taip pat svajoja, kad ateityje Baltijos elektros birža paseks "Nord Pool" biržos pėdomis ir pradės prekiauti dujomis. Be to, pučiamos dulkės nuo pasiūlymo tiesti Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtį. Jau prieš keletą metų buvo aktyviai diskutuojama, ar sujungti Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemas, tačiau nebuvo ekonominių priežasčių tai padaryti. Dabar, pažengus technologijoms ir pasikeitus ekonominėms sąlygoms, dujų bendrovės pradeda remti šią viziją. Jei toks projektas būtų įgyvendintas, atsirastų reali galimybė dujas importuoti ir iš Šiaurės Europos dujotakio.

"Jei trūktų dujų, jų nereikėtų papildomai pirkti iš "Gazprom", nes būtų reali galimybė kurti Baltijos šalių ir Lenkijos dujų rinką", – ateities planus dėstė viceministras.

Nedarbas mažės kitąmet

Optimistiškai į ateitį žvelgia ir bankininkai. „Danske banko“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė pareiškė, kad Baltijos šalys, Rusija bei Centrinės ir Rytų Europos šalys kol kas rodo silpnas atsigavimo tendencijas. Tačiau Lietuvoje geri ženklai jau matomi – įmonės nebeatleidinėja tiek darbuotojų kaip pernai, kai kurie verslininkai jau net didina gamybą, bendrojo vidaus produkto ir kiti šalies ekonominiai rodikliai po truputį gerėja, mažėja tarpbankinės palūkanos. Tiesa, gyventojai palengvėjimą veikiausiai pajus tik kitais metais. Pasak analitikės, nedarbas piką pasieks šių metų viduryje, o kitąmet pradės mažėti. Kita vertus  šaliai atsigauti trukdys didžiulė emigracija ir dėl to gresiantis darbo jėgos trūkumas.

R.Kuodis – skeptikas

Konferencijoje dalyvavęs Lietuvos banko Ekonomikos departamento vadovas Raimondas Kuodis politikus iš rožinių ateities aukštumų nuleido ant žemės. Jis papriekaištavo, kad tradiciniai šalies sektoriai vis dar dirba neefektyviai.
"Mes vis svajojame apie nanotechnologijas ar dar kažką, aukštas materijas, kosmosą. Tačiau negalvojame, ar yra kokių nors išteklių padidinti pridėtinei vertei tradiciniuose sektoriuose. Pavyzdžiui, "Lietuvos geležinkeliai" yra nepelningi, nes per metus patiria 200 mln. litų nuostolių veždami keleivius. Nebevežiodama grybautojų ir turistautojų, bendrovė stebuklingai taptų aukštos pridėtinės vertės įmone", – sakė ekonomistas.
Jis dar kartą priminė ir stringančius pastatų renovavimo projektus. Pradėjus modernizuoti daugiabučius galima būtų sutaupyti milijonus litų, kurie kasmet išleidžiami rusiškoms dujoms pirkti.

"Gyvename skylėtuose butuose, suremontuotume juos, ir šalies dujų poreikis smuktų perpus. Pakeliui sukurtume ir kelis tūkstančius darbo vietų – štai jums efektyvumas", – politikams prikaišiojo R.Kuodis.
Jo nuomone, nereikalingas ir projektas "Rail Baltica", nes išlaidos veikiausiai viršys ekonominį europinės vėžės naudingumą.

Neturtingųjų klubas

Lietuvos banko ekonomikos departamento vadovas skeptiškai vertina ir ūkio ministro žadamą investuotojų antplūdį.
"Iliuzijų dėl užsienio investuotojų neturiu ir neturėsiu. Ne viena studija nustatė, kad investicijas šiame regione lemia gravitacijos veiksniai: rinkos dydis, kaip geografiškai arti turtingos šalys, kultūrinis bendrumas. Lietuva pagal šiuos ekonominės gravitacijos dėsnius atrodo klaikiai. Esame apsupti turbūt paties neturtingiausio šalių klubo, koks tik įmanomas. Kaliningrado sritis, Lenkijos šiaurinė dalis, Latvija, Baltarusija. Šios šalys nėra potencialios investuotojos, kurios galėtų pas mus investuoti", – konferencijoje kalbėjo R.Kuodis.

Tiesa, lenkai, nusipirkę Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą, kaip tik ir tapo didžiausiais investuotojais Lietuvoje. Tačiau R.Kuodis ne kartą yra sakęs, kad bendrovės "Orlen Lietuva" reikšmė Lietuvos ekonomikai yra pervertinama.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pietryčių Lietuvos regiono plėtros fondas nebus steigiamas
  Pietryčių Lietuvos regiono plėtros fondas nebus steigiamas

  Vieno ekonomiškai silpniausių šalyje Pietryčių Lietuvos regiono, kuriame yra Vilniaus ir Šalčininkų rajonai, plėtros fondas kol kas nebus steigiamas. ...

 • Darbo birža švaisto ES milijonus?
  Darbo birža švaisto ES milijonus?

  Noras keisti arba įgyti profesiją gali įstumti į keblią padėtį. Kaunietis Martynas Staliulionis, pasinaudojęs Darbo biržos  pasiūlyta profesinio mokymo programa, ėmė abejoti, ar tai nėra tuščias ES skirtų pinigų švaistymas. ...

  52
 • Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams
  Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams

  Smarkiai išaugusios importo galimybės užtikrina elektros sistemos adekvatumą visą žiemą. Planuojama, kad naujausios tarptautinės jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“ dirbs visus ateinančius tris mėnesius. 2015 m. žiemą ...

 • Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių
  Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių

  Artėjant didžiausioms metų šventėms, aplanko ne tik jaukus laukimo jausmas, bet ir dovanų pirkimo karštinė: ką dovanoti? Daugiau nei pusė apklaustų lietuvių atvirauja labiausiai nenorintys gauti keraminių statulėlių ir puodelių (32,...

 • Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų
  Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų

  Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse jau įdiegti bekontakčio mokėjimo terminalai, tačiau 46 tūkst. bekontaktes mokėjimo korteles įsigijusių gyventojų dar priversti jomis atsiskaitinėti kaip įprastomis, rašo "Lietuvos žinios"....

  1
 • Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama
  Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama

  Prekybininkai sako – į madą grįžta mediniai žaislai. Jų paklausa kasmet auga, ypač prieš didžiąsias šventes. Tačiau gamintojai konstatuoja, kad medinių žaislų Lietuvoje lieka nedaug. Didžioji jų dalis eksportuojama į užsien...

 • Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka
  Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka

  Statistika rodo, kad jauni žmonės nuo 18 iki 29 metų Lietuvoje ieško darbo pasitelkdami socialinius tinklus, savo ruožtu darbdaviai lygiai taip pat ieškodami darbuotojų naudoja šias priemones. Anot Lietuvoje trečius metus veikiančio...

 • Būstui įsigyti – valstybės parama
  Būstui įsigyti – valstybės parama

  Naujoji Lietuvos valdžia žada paspirtį jaunoms šeimoms, kad šios galėtų lengviau įsigyti savo pirmąjį būstą. Anot paskirtojo premjero Sauliaus Skvernelio, pajamų tam žada ieškoti didindama per biudžetą perskirstomą bendrojo ...

  8
 • Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų
  Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų

  Pirmoje dienos pusėje nutaręs svarstyti valdančiųjų pataisas dėl dalies socialinio modelio nuostatų atšaukimo arba jų įsigaliojimo atidėjimo, Seimas ketvirtadienio pavakarę priėmė svarstyti dar vieno naujojo Darbo kodekso pataisų glėbį. ...

  6
 • Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja
  Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja

  Remiantis statistika, darbo užmokestis Lietuvoje šiais metais augo. Tiesa, ekonomistai dėl to nerimauja – jų teigimu, kuo didesnės bus algos, tuo mažiau konkurencinga bus Lietuvos ekonomika. Mat konkuruoti su kitų šalių gamintojais, ...

  2
Daugiau straipsnių