Lietuva 2011-aisiais: kiek ilgai skris lėktuvas su vienu varikliu?

Besibaigiantys 2010-ieji tapo metais, kai šalies ūkis pamažu ėmė keltis iš duobės ir išsilaižė ekonominio sunkmečio padarytas žaizdas. 

Tačiau ekonomistai neskuba nuraminti: atsipalaiduoti per anksti, didesnio proveržio kitąmet dar nelaukiama.

Veikia tik vienas variklis

"Pasinaudodamas ūkio ministro pasakyta lėktuvo metafora, Lietuvą šiais metais galėčiau prilyginti lėktuvui, skrendančiam su vienu varikliu. 2009-aisiais praktiškai buvo išjungti abu varikliai: krito tiek eksportas, tiek vidaus rinka. Dabar eksportas šiek tiek atsigavo, tačiau vidaus rinka dar pamėlusi, todėl nenuostabu, kad ir nedarbas, kuris yra svarbiausias rodiklis žmonėms, išlieka labai aukšto lygio", – taip apie besibaigiančius metus kalbėjo Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius dr. Raimondas Kuodis.

Anot jo, ūkyje susiklosčiusi padėtis anaiptol dar nesaugi ir netgi pavojinga. Valstybė neišnaudojo galimybių ir nesustiprino vidaus rinkos, ūkiui augti skirti pinigai nebuvo efektyviai panaudoti, nemaža dalis jų buvo sutaupyti ar nusėdo nenorinčiuose kredituoti komerciniuose bankuose. "Todėl vidaus rinka išlieka apmirusi", – sakė pašnekovas.

Pribaigs ar ne?

Deja, R.Kuodis nemato daug geresnių perspektyvų ir ateinančiais 2011-aisiais. Anot jo, Lietuvai reikia ruoštis blogiausiam scenarijui, kurį gali pateikti tarptautinė padėtis, nors tikėtis reikia geriausio."Vidaus vartojimas gali atsigauti, kai pradės mažėti nedarbas, didėti algos. Natūralu, kad perteklinių gamybos pajėgumų turintys ūkio subjektai neskubės samdyti naujų žmonių, daryti naujų investicijų. 

Jie lauks ir stebės, kuo baigsis pasaulinė krizė. Pastaroji, viena vertus, lyg ir pasibaigusi – besivystantis pasaulis sveikai auga; antra vertus, išsivysčiusios šalys perėjo į naują krizės etapą, kai iškilo valstybių bankroto grėsmė. Natūralu, kad ir mūsų įmonės nesijaučia itin tvirtai. 

Taigi dar kurį laiką teks skristi vienu varikliu ir stengtis, kad paskutinis neužgestų, bet tai priklauso nuo išorės rinkų malonės. Nauja pasaulinės krizės banga mūsų žemai skrendantį lėktuvą gali tėkšti į žemę", – dėstė ekonomistas.


Šiame straipsnyje: 20112010LietuvaRaimondas Kuodis

NAUJAUSI KOMENTARAI

STEBETOJAS

STEBETOJAS portretas
KĄ TIK KAZAKSTANE SUGEDUS VIENAM VARIKLIUI SEDO AMERIKIEČIU LEKTUVAS HERKULESAS-130 SU 200 AMERIKIEČIU KAREIVIU.......

RK.

RK. portretas
O kaip atgaivinti vidaus vartojimą? Pinigų yra, bet kaip juos išleisti? Vakar sugalvojom vakarieniauti namie - užsisakyti picą. Suplanavom išleisti 100Lt. Padariau užsakymą internete mambo puslapyje. Išsiunčiau, po 10 minučių skambina, pakartoja užsakymą (su klaidomis), po to lyg tarp kitko - užsakymo reikės laukti ne mažiau nei 2 val. Pasakiau ačiū ir vėl lindau į internetą. Einu į Cancan puslapį, padarau užsakymą, perskambina po 5 minučių. Bet čia jau iš kart pasako - užsakymo reikės laukti ne mažiau 2,5 valandos ar lauksit? Ne, nelauksiu. Užsakiau į Friedricho pasažo, atvežė per 50 minučių. Maistas skanus. Pinigų Lietuvoje yra (pilnos žmonių banko sąskaitos), darbuotojų yra. Trūksta žmonių, kurie sugeba organizuoti darbą, įdarbinti darbuotojus ir paimti iš žmonių pinigus. Ir čia nepadės jokia valdžia, joks Seimas. Turi išmirti dvi kartos, kol atsiras atsakomybė už save, o ne nuolatinis zyzimas.

klausimas

klausimas portretas
Kaip suprast issigyde zaizdas?? Pensijos juokingos, daug bedarbiu, pragyvenimo lygis absurdiskas, viskas brangu. Kur cia tas issigydymas????
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių