Lenkai Mažeikių įmonės pardavimo gali imtis jau rudenį (papildyta)

Lenkijos vyriausybė nutarė, kad jeigu Mažeikių gamykla iki rugsėjo nepagerins savo veiklos rezultatų, gali būti svarstoma galimybė parduoti jos akcijas.

Davė laiko iki rudens

Kaip skelbia Lenkijos naujienų agentūra PAP, kaimyninės šalies Iždo ministerija pabrėžia, jog įmonės rezultatai didele dalimi priklausys ir nuo Lietuvos. Esą ypač akcentuojamas geležinkelių klausimas.

„Norėtume, kad per artimiausius mėnesius, t.y. iki rugsėjo, šis klausimas būtų išspręstas“, - žurnalistams sakė Iždo ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Mikolajus Buzdanowskis. Anot jo, vienas svarbiausių klausimų yra geležinkelio atšaka į Latviją, kurią 2008 m. išmontavo „Lietuvos geležinkeliai“. Taip nedviprasmiškai užsiminta, kad ši atšaka iki vasaros pabaigos turi būti atstatyta ir funkcionali.

Lietuvos Vyriausybė, anot PAP, pažadėjo šią atšaką atstatyti per 36 mėnesius, tačiau lenkams trejų metų terminas nėra priimtinas. „Nesutinkame su Lietuvos Vyriausybės pareiškimais, kad 19 kilometrų geležinkelio bėgių atstatymui reikalingi net treji metai“, - sakė M.Buzdanowskis.

Anot jo, jeigu iki rugsėjo įmonės „Orlen Lietuva“ rentabilumas nepadidės, „bus svarstomos kitos galimybės“. Tačiau tiesaus atsakymo į klausimą, ar didžiausiai Lietuvos įmonei bus ieškoma pirkėjo, M.Budzanowskis išvengė.

Apie pardavimą kalba atsargiai

„Tikiuosi, kad jau artimiausiu metu, jau po kelių savaičių, žinosime, ar kitoje pusėje (Lietuvoje - red. past.) vyksta koks nors judėjimas, ar situacija visiškai nekinta. O tai mus verstų daug ką apgalvoti“, - užuominomis kalbėjo ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas.

M.Budzanowskis taip pat pareiškė, kad įmonės rentabilumas priklausys ir nuo Lietuvos sprendimų, susijusių su bendrovės „Klaipėdos nafta“ valdymu. Jis teigė nesuprantantis argumentų, kuriais remdamasi Lietuvos Vyriausybė atsisako lenkams parduoti dalį šios įmonės akcijų.

Viceministras: terminai nerealūs

Susisiekimo viceministras Arūnas Štaras Diena.lt teigė, esą lenkų keliami terminai yra neįmanomi. Esą geležinkelio atšaką tarp Mažeikių ir Latvijos galima sutvarkyti greičiau nei per trejus metus, tačiau tikrai ne per keletą mėnesių.

„Tikrai galime anksčiau sutvarkyti, bet iki rugsėjo - vargiai įmanoma. To norėti yra nerealu“, - sakė A.Štaras. Anot jo, geležinkelio atšakos tiesimui reikėtų skelbti viešąjį konkursą, o vien jam įvykdyti prireiktų beveik dviejų mėnesių. Ką bekalbėti apie projektavimą bei pačius atšakos tiesimo darbus.

„Nežinau, kodėl jie ištraukė tokį greitą terminą. Ir tikrai nemanau, kad jeigu jie jau nuo rugsėjo gautų sutvarkytą geležinkelio liniją, tai juos kažkiek išgelbėtų“, - pridūrė viceministras. Politikas lenkų reikalavimus atvirai pavadino ultimatumu.

Anot jo, Susisiekimo ministerijos atstovai neseniai buvo susitikę su Mažeikių įmonės vadovybe. Esą lenkams paaiškinta, kad iki rugsėjo geležinkelio atšakos į Latviją sutvarkyti neįmanoma, taigi kaimyninės šalies Iždo ministerijos pareiškimai buvo gana netikėti.

Dėl pardavimo nedvejoja

A.Štaras teigė įžvelgiantis vis daugiau ženklų, kad Mažeikių gamyklai ieškoma pirkėjų, nors Lenkijos politikai bei „PKN Orlen“ atkakliai tai neigia.

„Faktiškai galima suprasti tai kaip tam tikrą spaudimo priemonę: „jeigu jūs mums neduodate to, ko norime, parduosime įmonę „Rosneft“ ar dar kam nors“. Nors, kai paklausi tiesiai, jie sako, kad su niekuo nesidera. Per daug tų ženklų, kad kai kurios Rusijos įmonės yra tikrai suinteresuotos įsigyti jei ne visą įmonę, tai bent ateiti į jos valdymą su pakankamai ryškia įtaka“, - sakė viceministras.

Neabejojama, kad Rusijos kompanijos yra pagrindinės kandidatės tapti Mažeikių įmonės akcininkėmis. „Rosneft“ tikina tokių derybų nevykdanti, tačiau esą stebi viską, kas gali atsirasti rinkoje. „Lukoil“, savo ruožtu, tikino nesidominti Lietuvos įmone. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pareiškė remiantis bendros rusų-britų kompanijos TNK-BP atėjimą į Lietuvą, tačiau šiuos pareiškimus suskubo paneigti Mažeikių gamyklą valdantis Lenkijos koncernas „PKN Orlen“. „Kol kas joks Rusijos koncernas į mus nesikreipė su jokiu konkrečiu pasiūlymu“, - sakė Lenkijos koncerno vadovas Jacekas Krawiecas.


Šiame straipsnyje: orlendegalų kainos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių