Lengvėjant skolininkų naštai mažėja ir indėlininkų uždarbis (papildyta)

Pastarosiomis savaitėmis skolinimosi litais palūkanos VILIBOR tarpbankinėje rinkoje sparčiai mažėja. Tai – gera žinia paskolas paėmusiems litais. Tiesa, indėlių aukso amžiui artėja pabaiga.

Indėliai pinga dėl VILIBOR


Tai, kad VILIBOR ėmė sparčiai mažėti išduoda pastaruoju metu padažnėję bankų pranešimai apie mažinamas indėlių palūkanas. Ypač nukritusios indėlių palūkanos trumpam terminui.

Stambieji šalies bankai už mėnesio trukmės indėlius moka vos 1-1,25 proc. metinių palūkanų, nors dar prieš kelis mėnesius jos buvo kelis kartus didesnės. Už 9-12 mėn. trukmės indėlius vis dar galima tikėtis 7-8 proc. metinių palūkanų, tačiau ir jos yra šiek tiek sumažėjusios. Pasak „Danske“ banko atstovo spaudai Rolando Kajoko, žmonės į besikeičiančias indėlių palūkanas nesureagavo, tačiau tikėtina, kad ateityje tai gali paskatinti rinktis kitokias taupymo priemones.

Per pastarąjį mėnesį 6 mėn. trukmės VILIBOR, su kuriomis siejamas ir paskolų litais palūkanos, sumažėjo maždaug 1 proc. punktu – nuo 7,01 proc. iki 5,97 proc. Tuo metu nuo aukščiausio lygio per pastarąjį pusmetį, kuris buvo pasiektas birželio pabaigoje, palūkanos jau nukrito daugiau kaip trečdaliu – apie 3,5 proc. punkto.

Kaip aiškino „Danske“ banko finansų rinkų departamento vadovė Giedrė Gečiauskienė, prie VILIBOR mažėjimo labiausiai prisidėjo padidėjusi litų pasiūla rinkoje ir sumažėjęs bankų poreikis skolintis litais. Ekspertė pažymėjo, kad šios tendencijos tęsiasi nuo metų vidurio. „Tai pusę metų vykusių procesų pasekmė, nemanau, kad artimiausiu metu galėtų įvykti kokių staigių pokyčių“, - dėstė ji.

Paskolos našta mažesnė

Krentančios palūkanos turėtų pradžiuginti paskolas paėmusius litais gyventojus – kiekvienas VILIBOR procentinis punktas gerokai palengvina jų skolos naštą. Kita vertus, paskolos litais išlieka gana brangios ir į rinkos pokyčius reaguoja lėčiau.

Kaip teigė SEB banko atstovas spaudai Arvydas Žilinksas, nuo lapkričio vidurio iki gruodžio vidurio paskolų palūkanos litais, į kurias įskaičiuota ir marža sumažėjo 0,74 proc. “Bankas prieš mėnesį teikė paskolas, kurių palūkanos buvo nuo 9,84 proc., o dabar paskolų palūkanos yra nuo 9,1 proc.  Šį pokytį iš esmės lėmė VILIBOR kritimas”, - aiškino A.Žilinkas.

Tuo metu “Danske” banke būsto pirkimui litais šiuo metu būtų galima pasiskolinti už nuo 9,47 proc. siekiančias palūkanas. Prieš mėnesį šios palūkanos prasidėjo nuo 10,04 proc.

Vis dėlto R.Kajokas pastebėjo, kad nors palūkanos ir ėmė mažėti, norinčiųjų skolintis dėl to dar nedaugėja  – per pastarąjį mėnesį “Danske” bankas neišdavė nė vienos būsto paskolos litais. “Žmonės tiesiog paskaičiuoja ir gauna paprastą išvadą: skolintis litais neapsimoka”, - sakė banko atstovas.

Atotrūkis tarp VILIBOR ir skolinimosi eurais kainos tarpbankinėje rinkoje (6 mėn. EURIBOR) siekia beveik 5 proc. punktus. EURIBOR palūkanos jau kurį laiką svyruoja apie 1 proc., o būsto paskolą eurais šalies bankai pasirengę išduoti už 3,5-6 proc. metinių palūkanų.

Galėtų paveikti tik spekuliacijos

Kalbinti ekspertai įsitikinę, kad jeigu dabartinė padėtis rinkoje nepasikeis, VILIBOR palūkanų kryptis artimiausiu metu nesikeis.

„Dėl fundamentalių priežasčių tarpbankinės lito palūkanų normos turėtų toliau mažėti: šalies rizikos priedas traukiasi, o ekonomikos padėtis pastaraisiais mėnesiais šiek tiek pagerėjo, palyginti su pirmuoju 2009 metų pusmečiu”, - teigė SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.

O G.Gečiauskienė antrino, kad šįmet, kitaip negu ankstesniais metais, bus išvengta net ir paprastai prie Naujuosius metus įvykstančio VILIBOR palūkanų šoktelėjimo.

Tiesa, neatmetama, kad vėl atsinaujinus spekuliacijoms dėl šalies finansų būklės ar lito stabilumo, šios palūkanos gali šauti į viršų. “Neįmanoma įvertinti nefundamentalių veiksnių, gandų ir spekuliacijų įtakos - jei spekuliacijos lito tema suaktyvėtų, tarpbankinės palūkanų normos vėl gali padidėti“, - sakė V.Tauraitė.


Šiame straipsnyje: VILIBORindėliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių