L.Bosca toliau bylinėjasi su Lietuva

Iš didžiausios šalyje alkoholio gamintojos bendrovės "Alita" privatizavimo konkurso prieš 7 metus pašalintas ir iš valstybės prisiteisęs 1,75 mln. litų kompensaciją Italijos verslininkas Luigiterzo Bosca toliau bylinėjasi su Lietuva.

Valstybės turto fondas (VTF) iki antradienio jau pateikė arbitro kandidatūrą, o šalių ginčą turėtų nagrinėti Stokholmo arbitražo teismas. L.Bosca apie savo arbitro paskyrimą pranešė dar spalio mėnesį, o apie pradėtą arbitražo procesą prieš Lietuvą pagal Jungtinių Tautų tarptautinės prekybos teisės komisijos (UNCITRAL) taisykles Turto fondui pranešta šių metų vasarį.

VTF laikinasis vadovas Jonas Niaura BNS teigė negalintis pasakyti, dėl ko L.Bosca kreipėsi arbitražą, tačiau teigė, kad tai susiję su Lietuvos teismų sprendimais. Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis BNS sakė nežinantis, kodėl L.Bosca kreipėsi į arbitražą.

"Tai konfidenciali informacija, todėl negaliu nieko komentuoti. Tai ne visai finansinė pretenzija, tai kitas aspektas, tačiau jis susijęs su Lietuvoje priimtais sprendimais", - BNS sakė K.Niaura.

Jis sakė taip pat negalintis atskleisti, kas pasiūlytas į Lietuvos arbitrus, nes kandidatūrą dar turi patvirtinti kita pusė, be to, abi šalys dar turi išrinkti trečią arbitrą.

"Arbitražai paprastai trunka nuo pusantrų iki dvejų metų. Procesas užtruks, nes arbitrai dar turi pasirinkti vietą - tikriausiai tai bus Stokholmas, be to, dar neaišku, ar ieškinys bus pripažintas tinkamu nagrinėti - tai taip pat turi nuspręsti arbitrai. Mes esame lygiose pozicijose", - kalbėjo J.Niaura.

Turto fondas šių metų birželį paskelbė teisininkų, kurie konsultuotų jį arbitražo procese, konkursą, kurio laimėtoju paskelbta mažiausią kainą pasiūliusi advokatų kontora "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN". Tačiau sutartis su ja dar nepasirašyta, nes, pasak J.Niauros, konkurso rezultatus vienas jo dalyvių apskundė teismui.

Anot VTF vadovo, tai nesutrukdys arbitražo procesui, nes fondas turi savų teisininkų, tačiau J.Niaura teigė nesitikėjęs, kad kažkas bandys sužlugdyti kvalifikuotų ir reikalingą patirtį turinčių teisininkų pasirinkimą.

Konkurso rezultatus nagrinėjusi Viešųjų pirkimų tarnyba vertino, ar konkurso laimėtoja

neturės interesų konflikto byloje, nes "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN" yra nuolatiniai "Alitos" įmonių grupės partneriai.

Tarnyba pareiškė, kad konkurso reikalavimai buvo diskriminaciniai ir jis turėtų būti nutrauktas, tačiau atsižvelgusi į tai, kad pasekmės galėtų sukelti didelę žalą valstybei, neprieštaravo, kad jis būtų tęsiamas.

Pasak VTF, valstybė, neturėdama arbitražo procese kvalifikuoto atstovo ir laiku nepaskyrusi savo arbitro, taip pat laiku nepareiškusi nuomonės dėl kitos šalies jau pasirinkto arbitro kandidatūros, gali patirti didelių nuostolių.

2006 metais pralaimėjęs bylą dėl neteisėto Italijos verslininko L.Bosca pašalinimo iš "Alitos" privatizavimo konkurso, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimu Turto fondas sumokėjo jam 1,754 mln. litų kompensaciją dėl patirtos žalos.

"Alita" 2003 metais buvo už 57,55 mln. litų parduota jos vadovų komandai - bei "Alitos'' generalinio direktoriaus Vytauto Junevičiaus grupei, nors geriausią - 90,7 mln. litų - pasiūlymą privatizuojant įmonę buvo pateikęs iš konkurso pašalintas L.Bosca.

Konstitucinis Teismas 2006 metais nusprendė, kad 2003 metų gruodžio mėnesio Vyriausybės nutarimas, įteisinantis "Alitos" privatizavimą, prieštarauja Konstitucijai. Tais pačiais metais speciali Seimo komisija įvertino, kad privatizuojant "Alitą" valstybei buvo padaryta 35,905 mln. litų žala.

Iki šiol vyksta teismas dėl buvusio Turto fondo vadovo Povilo Milašausko atsakomybės dėl L.Bosca pašalinimo iš konkurso - pirmosios instancijos teismas pripažino jį piktnaudžiavus tarnyba ir priteisė sumokėti 1,754 mln. litų VTF naudai bei 13 tūkst. litų baudą. Tačiau vėliau Vilniaus apygardos teismas teismas P.Milašauską išteisino, o LAT grąžino bylą jam nagrinėti iš naujo. Ketvirtadienį teismas toliau ją nagrinės.


Šiame straipsnyje: Luigiano BoscaBoscaAlita

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių