Laisvai samdomi profesionalai - nauja, bet pelninga

Naujo reiškinio Lietuvoje - laisvai dirbančių profesionalų apklausa parodė, jog šie net ir per krizę teigiamai vertina savo finansinę padėtį ir pozityviai žvelgia į ateitį.

Lietuvoje laisvai samdomi specialistai – dar pakankamai naujas reiškinys. Tuo tarpu, JAV ir Vakarų Europoje nepriklausomai dirbantys asmenys - įprasta.

Daugelis architektų, dizainerių, vertėjų, verslo konsultų ir IT specialistų baigę mokslus bei įgyję patirties didelėse įmonėse, pradeda dirbti individualiai.

Kovo mėnesį internetinė bendruomenė Dirbalaisvai.lt atliko laisvai samdomų profesionalų apklausą.

Atliktos apklausos rezultatai parodė, kad Lietuvoje didžioji dalis laisvai samdomų profesionalų specializuojasi grafinio dizaino, tekstų kūrimo/vertimo ir informacinių technologijų srityje. Tai sudaro daugiau kaip 60 proc. respondentų.

Pagrindinės priežastys, kodėl žmonės nutarė dirbti individualiai, yra saviraiškos laisvė (27 proc.), daugiau perspektyvų (20 proc.) bei lankstus darbo grafikas (16 proc.).

Tik pora procentų respondentų kaip vieną iš pagrindinių savo apsisprendimo veiksnių nurodė darbo praradimą. Tai leidžia daryti išvadas, jog nepriklausomas profesionalas – tai gyvenimo būdas, o ne ekonominių veiksnių nulemtas sprendimas.

Pagrindinis ir svarbiausias veiksnys lemiantis laisvai samdomo darbuotojo sėkmę yra užsakymų gavimas. 42 proc. apklaustųjų pripažino, jog dažniausiai užsakymus gauna rekomendacijų dėka. Kiti populiarūs kanalai, per kuriuos nepriklausomi profesionalai gauna užsakymus, yra asmeniniai tinkalapiai, socialiniai tinklai bei Dirbalaisvai.lt portalas.

Laisvai samdomų profesionalų pagrindiniai klientai - privatūs užsakovai (44 proc.) bei smulkios ir vidutinės įmonės (38 proc.).

Tarptautinio tyrimo rezultatai parodė, jog 48 proc. nepriklausomų profesionalų užsakovų yra smulkios ir vidutinės įmonės bei 38 proc. – privatūs užsakymai.

Suprantama, jog mažoms ir vidutinėms įmonėms laisvai samdomas profesionalas yra puikus pasirinkimas, jei reikia atlikti sezoninį, projektinį ar itin specializuotą darbą. Reta nedidelė įmonė nuolatiniam darbui samdo marketingo specialistus ar vertėjus, nes visada gali pasinaudoti nepriklausomo profesionalo paslaugomis. Tai būdinga tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Net 62 proc. apklaustųjų savo finansinę padėtį įvertino kaip gerą arba labai gerą. Prastai įvertinančių savo finansinę padėti net nebuvo. Tai rodo, jog savarankiškai dirbantis asmuo yra paklausus ir ekonominio sunkmečio metu. Be to, net 74 proc. respondentų savo paslaugas tiekia ir užsienyje. Taigi, makroekominiai pokyčiai neturi lemiamos įtakos jų uždarbiui.

Be to, apklaustieji ateities perspektyvas vertina itin pozityviai. 79 proc. tikisi, jog kad jų pajamos šiais metais augs, 16 proc. mano, kad jos nesikeis. 37 proc. respondentų šiais metais planuoja plėsti savo veiklą ir atidaryti įmonę. Tokia pati jų dalis ir toliau dirbs kaip laisvai samdomi specialistai, o likusi dalis (26 proc.) – tai derins su samdomu pastoviu darbu.

Lietuvoje atlikta laisvai dirbančių profesionalų apklausa parodė, jog kad nepriklausomi specialistai – tai stipri darbo rinkos dalis, kuri ateityje turėtų plėstis ir stiprėti. Net ir ekonominio suknkmečio metu, laisvai dirbantys specialistai nesiskundžia užsakymų stoka, teikia paslaugas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ir galvoja apie veiklos plėtros galimybes.

 


Šiame straipsnyje: darbuotojai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Premjeras: Nacionalinė žemės tarnyba nebus naikinama
  Premjeras: Nacionalinė žemės tarnyba nebus naikinama

  Vilniaus merui Remigijui Šimašiui išreiškus nuomonę, jog Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) turėtų būti naikinama, premjeras Saulius Skvernelis tam prieštarauja. ...

  1
 • Baltijos jūroje bus hibridinis laivas
  Baltijos jūroje bus hibridinis laivas

  Po poros metų Baltijos jūroje pasirodys pirmasis keleivinis jūrų keltas, kuris bus varomas vėjo energija. ...

 • Ūkininkams Lietuva – mažų mokesčių rojus
  Ūkininkams Lietuva – mažų mokesčių rojus

  Verslininkai arba valstybės tarnybos darbuotojai kas mėnesį nuo algos valstybei atseikėja per 40 proc. mokesčių, dalį sumoka ir darbdavys. O ūkininkai iki šiol visų valdžių buvo lepinami lengvatomis. ...

  2
 • 120 eurų išmoka už vaiką – įmanoma?
  120 eurų išmoka už vaiką – įmanoma?

  Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė registravo pataisas, pagal kurias vaikus auginantiems tėvams būtų mokama 120 eurų išmoka už vaiką, kartu atsisakant...

  6
 • Gyventojai renkasi etapinę renovaciją
  Gyventojai renkasi etapinę renovaciją

  Stringant valstybinei daugiabučių namų renovacijos programai, vis daugiau gyventojų atnaujinti pastatus apsisprendžia etapais – patys savo lėšomis. Įgyvendinami reikalingiausi darbai, kurie padeda sumažinti sąskaitas už šildymą. ...

  5
 • Metas prisiminti darbų saugą: šiemet darbe žuvo jau penki žmonės
  Metas prisiminti darbų saugą: šiemet darbe žuvo jau penki žmonės

  Padažnėjus nelaimingiems atsitikimams darbo vietose, Valstybinė darbo inspekcija primena, kad įmonės privalo susipažinti su darbų saugos reikalavimais ir jų laikytis. Šiemet jau gauti pranešimai apie penkias žūtis darbe – pernai t...

 • Pratęstas elektros jungties su Švedija remontas
  Pratęstas elektros jungties su Švedija remontas

  Savaitę dėl kabelio gedimo neveikiančios elektros jungties su Švedija "NordBalt" remontas pratęstas dar savaitei. ...

  1
 • Norintiems gauti būsto paskolą – brokerių kritikuojami streso testai
  Norintiems gauti būsto paskolą – brokerių kritikuojami streso testai

  Kreipiantis į banką paskolos būstui, vadybininkai pasiskaičiuos du scenarijus: su dabartinėmis ir su teorinėmis 5 proc. siekiančiomis palūkanomis - taip bankai bando išsiaiškinti, ar klientui pakaktų pinigų pragyvenimui, jei palūkanos ...

 • Koks internete perkančio europiečio portretas?
  Koks internete perkančio europiečio portretas?

  Apklausus pirkėjus internete iš 21 Europos valstybės paaiškėjo, kad itin sparčiai populiarėja apsipirkimas mobiliaisiais telefonais, vis daugiau žmonių perka ne savo šalies interneto parduotuvėse, o prekių pristatymo lankstumas be...

 • Stogo šiltinimas: kaip išvengti klaidų?
  Stogo šiltinimas: kaip išvengti klaidų?

  Vienas svarbiausių namo statybos etapų – tinkamas stogo apšiltinimas. Pasirinkus nekokybiškas medžiagas, prastą specialistą ar nusprendus savarankiškai apšiltinti stogą, ateityje galima sulaukti itin rimtų nemalonumų. ...

Daugiau straipsnių