Laisvai samdomi profesionalai - nauja, bet pelninga

Naujo reiškinio Lietuvoje - laisvai dirbančių profesionalų apklausa parodė, jog šie net ir per krizę teigiamai vertina savo finansinę padėtį ir pozityviai žvelgia į ateitį.

Lietuvoje laisvai samdomi specialistai – dar pakankamai naujas reiškinys. Tuo tarpu, JAV ir Vakarų Europoje nepriklausomai dirbantys asmenys - įprasta.

Daugelis architektų, dizainerių, vertėjų, verslo konsultų ir IT specialistų baigę mokslus bei įgyję patirties didelėse įmonėse, pradeda dirbti individualiai.

Kovo mėnesį internetinė bendruomenė Dirbalaisvai.lt atliko laisvai samdomų profesionalų apklausą.

Atliktos apklausos rezultatai parodė, kad Lietuvoje didžioji dalis laisvai samdomų profesionalų specializuojasi grafinio dizaino, tekstų kūrimo/vertimo ir informacinių technologijų srityje. Tai sudaro daugiau kaip 60 proc. respondentų.

Pagrindinės priežastys, kodėl žmonės nutarė dirbti individualiai, yra saviraiškos laisvė (27 proc.), daugiau perspektyvų (20 proc.) bei lankstus darbo grafikas (16 proc.).

Tik pora procentų respondentų kaip vieną iš pagrindinių savo apsisprendimo veiksnių nurodė darbo praradimą. Tai leidžia daryti išvadas, jog nepriklausomas profesionalas – tai gyvenimo būdas, o ne ekonominių veiksnių nulemtas sprendimas.

Pagrindinis ir svarbiausias veiksnys lemiantis laisvai samdomo darbuotojo sėkmę yra užsakymų gavimas. 42 proc. apklaustųjų pripažino, jog dažniausiai užsakymus gauna rekomendacijų dėka. Kiti populiarūs kanalai, per kuriuos nepriklausomi profesionalai gauna užsakymus, yra asmeniniai tinkalapiai, socialiniai tinklai bei Dirbalaisvai.lt portalas.

Laisvai samdomų profesionalų pagrindiniai klientai - privatūs užsakovai (44 proc.) bei smulkios ir vidutinės įmonės (38 proc.).

Tarptautinio tyrimo rezultatai parodė, jog 48 proc. nepriklausomų profesionalų užsakovų yra smulkios ir vidutinės įmonės bei 38 proc. – privatūs užsakymai.

Suprantama, jog mažoms ir vidutinėms įmonėms laisvai samdomas profesionalas yra puikus pasirinkimas, jei reikia atlikti sezoninį, projektinį ar itin specializuotą darbą. Reta nedidelė įmonė nuolatiniam darbui samdo marketingo specialistus ar vertėjus, nes visada gali pasinaudoti nepriklausomo profesionalo paslaugomis. Tai būdinga tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Net 62 proc. apklaustųjų savo finansinę padėtį įvertino kaip gerą arba labai gerą. Prastai įvertinančių savo finansinę padėti net nebuvo. Tai rodo, jog savarankiškai dirbantis asmuo yra paklausus ir ekonominio sunkmečio metu. Be to, net 74 proc. respondentų savo paslaugas tiekia ir užsienyje. Taigi, makroekominiai pokyčiai neturi lemiamos įtakos jų uždarbiui.

Be to, apklaustieji ateities perspektyvas vertina itin pozityviai. 79 proc. tikisi, jog kad jų pajamos šiais metais augs, 16 proc. mano, kad jos nesikeis. 37 proc. respondentų šiais metais planuoja plėsti savo veiklą ir atidaryti įmonę. Tokia pati jų dalis ir toliau dirbs kaip laisvai samdomi specialistai, o likusi dalis (26 proc.) – tai derins su samdomu pastoviu darbu.

Lietuvoje atlikta laisvai dirbančių profesionalų apklausa parodė, jog kad nepriklausomi specialistai – tai stipri darbo rinkos dalis, kuri ateityje turėtų plėstis ir stiprėti. Net ir ekonominio suknkmečio metu, laisvai dirbantys specialistai nesiskundžia užsakymų stoka, teikia paslaugas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ir galvoja apie veiklos plėtros galimybes.

 


Šiame straipsnyje: darbuotojai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių