A. Kubilius ragina A. Butkevičių neproteguoti „Gazprom“

Darbą baigiantis konservatorių lyderis ir dabartinės Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius ragina socialdemokratų partijos lyderį Algirdą Butkevičių nežlugyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projekto. Galimą būsimąjį premjerą A. Kubilius ragina labiau įsigilinti į energetikos problemas ir atskirti, kur yra Lietuvos, o kur – Rusijos koncerno „Gazprom“ interesai".

Reaguodamas į A. Buktevičiaus pasisakymus BNS apie SGD terminalo projektą, A. Kubilius pareiškė, kai kurie neatsargūs socialdemokratų partijos vadovo pasisakymai gali būti suprasti kaip svarbių energetikos projektų stabdymas.

„A.Butkevičiaus porinkiminiai pasamprotavimai apie tai, kad gali būti atsisakyta reikalavimo, jog dujų tiekėjai 25 procentus dujų privalo pirkti iš būsimo suskystintųjų gamtinių dujų terminalo, gali atrodyti kaip terminalo žlugdymas. Politikas, pretenduojantis vadovauti naujai Vyriausybei, turėtų suprasti, kad 25 procentų taisyklės atsisakymas reiškia, kad terminalas negalės veikti, nes ilgalaikių sutarčių supančioti rinkos dalyviai bus priversti pirkti dujas tik iš “Gazprom", - pranešime spaudai sakė A. Kubilius.

A. Kubiliaus teigimu, abejonių kelia A.Butkevičiaus požiūris į SGD terminalo statybos finansavimą - pastarasis, A. Kubiliaus žodžiais, „ne visai atsakingai“ siūlo atsisakyti sprendimo dalį terminalo kaštų įtraukti į dujų perdavimo tarifą.

„Tai sudaro vos vieną procentą vartotojų mokamos dujų kainos ir vartotojui atsipirks per labai trumpą laiką, tačiau atsisakius to procento terminalo finansavimas darosi neįmanomas“, - teigė konservatorių lyderis.

A. Kubilius taip pat atmeta A. Butkevičiaus pamąstymus apie privataus kapitalo pritraukimą į SGD terminalo projektą. Esą tokiu būdu bus ginami ne Lietuvos interesai, o „Gazprom“ interesai.„Jei turimas galvoje kapitalas vienos bendrovės, kuri tiesiogiai priklausoma nuo “Gazprom„ ir kuri ne kartą siūlėsi finansuoti terminalo statybą (Jonavos trąšų gamykla “Achema„ - BNS), tai noriu tik priminti, kad Vyriausybė nuosekliai atmesdavo visus tokius “pasiūlymus„, kurių tikslas - iš esmės yra žlugdyti terminalą, nes jis kelia grėsmę “Gazprom„ monopolijai Lietuvoje“, - kalbėjo A. Kubilius.

Gedimino Kirkilo vadovaujama socialdemokratų Vyriausybė 2008 metų rudenį kartu su „Achema“ be konkurso buvo įsteigusi bendrovę Gamtinių dujų terminalas, kuri vėliau buvo likviduota. „Achemos grupės“ valdoma įmonė „Achema“ turėjo valdyti 20 proc., akcijų ir planavo į projektą investuoti apie 300-400 mln. litų.Tačiau Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimo valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba, projektas buvo sustabdytas.

Trims tuometinėje Ūkio ministerijoje dirbusiems ir bendrovės kūrime dalyvavusiems pareigūnams buvo iškelta baudžiamoji byla, kurios nagrinėjimas dar nėra baigtas.Dabar SGD terminalo įstatymas numato, kad didieji dujų vartotojai iš būsimojo SGD terminalo bei koncerno „Gazprom“ privalės pirkti po 25 proc. jiems būtino dujų kiekio.

Vadinamajai „25 proc. taisyklei“ labiausiai priešinasi daugiausia dujų Lietuvoje suvartojanti Jonavos azotinių trąšų gamybos įmonės „Achema“, kuri jau yra pasirašiusi ilgalaikę dujų pirkimo sutartį su „Gazprom“, taip pat bendrovė „Lietuvos dujos“, kurios sutartis su „Gazprom“ baigiasi 2015 metų pabaigoje, ir didžiausias šilumos tiekimo įmones vienijanti Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija.„Achema“ jau kreipėsi į Europos Komisiją, kuriai apskundė SGD terminalo įstatyme numatytą „25 proc. taisyklę“.

EK jau atsiuntė klausimų Energetikos ministerijai ir aiškinasi, ar pradėti tyrimą.

Kainų komisijos sprendimu nuo kitų metų vadinamasis terminalo priedas bus 37,5 lito už 1000 kubų (be PVM) Iš viso per metus dujų vartotojai terminalo statybai „suneš“ 114 mln. litų, o 2014 metais - dar 86 mln. litų. Visa terminalo statyba kainuos apie 600 mln. litų.Komentarai 14 Rašyti komentarą

jo

jo portretas
butkevicius lenda i uzpakali putinui ir ju buvusim draugeliui achemos koncernui

linas

linas portretas
Jau laikas kubiliui suprasti mokyti kitus ,o ji niekas negalejo pamokyti

Kubiliui

Kubiliui portretas
cic tavo era baigesi

Pikasas

Pikasas portretas
Netenka stebėtis, kad naujos koalicijos lyderis A.Butkevičius ruošiasi grįžti ten, kur Lietuva jau buvo prieš 12 metų. O buvo ji tvirtai supančiota Rytų imperijos monopolijų. LSDP valdoma vyriausybė per aštuonis valdymo metus nepadarė iš esmės nieko, kad iš tų ekonominių pančių išsivaduoti. Visi energetiniai projektai pasibaigdavo vietiniais užstalės pasikalbėjimais. Atsiradus valdžioje ir "burokiniam" paksoidų ir darbiečių priedėliui, gali viskas pakrypt dargi ir politinių pančių link. Kas dabar suskaičiuos, kiek buvo mesta milijonų, kad senasis neveiksnumo būvis vėl sugrįžtų? Tik trijų didžiųjų Lietuvos miestų rinkėjai šiaip taip suskubo susiorientuoti kur tempia Lietuvą "trojkos čiulbuonėliai". Provincija buvo nuo teisingos informacijos gerokai izoliuota "purvasklaidos" ir Lietuva buvo truktelėta 12 metų atgal. Nemanau, kad Rytų imperija tokia pergale pasitenkins. Tol kol esame ES ir NATO nariais, tad lyg ir tiesioginė tankų grėsmė mums negresia. Tačiau, aiškiai matosi, kad bandoma kastis po mūsų ekonomikos pamatais vietinės, jau susiformavusios "penktos kolonos" rankomis. Nuosekliai taip darant ne už kalnų ir politinė priklausomybė nuo Rytų "malonės". Ką siūsime į Maskvą "saulės atvežti"? - jau tik nereikšminga detalė. Netiks "kniazius" ar "erelis", tai bus kam ir be jų. Kai kas gali pasakyti, kad perdedu. Teisingai. Kol kas tai tik teorinė hipertrofuota versija. Tačiau ir jos neturime teisės atmesti, kol į valdžią renkame "hegemono" partijos palikuonis ir "burokinius" darinius. Netikiu, kad Tauta visiškai sulinks prieš kairiąją populistinę demagogiją. Yra šalyje neužsikrėtusiu neokomunistinių virusų daugybė Tėvynę mylinčių piliečių. Nors tos jėgos prieš šiuos Seimo rinkimus buvo gerokai suskladytos ir pritildytos, tačiau tai Lietuvos valstybei dar ne vakaras. Tai , manau, tik laikinas kluptelėjimas ilgame, vingiuotame , duobėtame, akmenimis pribarstytame kelyje. Turime rasti savyje politinės valios juo trepsėti tol, kol atitrūksime nuo Rytų imperijos "investicijų". Verta suvokti, kad jos "otkatinės"... mums nieko gero nežadančios... Bendras naujos koalicijos kalbū fonas atrodo taip: "Naktinės pertvarkos nekeisime ir nieko nedarysime energetinei nepriklausomybei, nes tai neatitinka interesų... Kieno interesų? - tampa vis aiškiau...
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių