Konkurencijos taryba: teismo sprendimas dėl „Orlen Lietuvos“ turės įtakos konkurencijos teisei

Teismo sprendimas atmesti įmonės "Orlen Lietuva" skundą dėl Konkurencijos tarybos jai skirtos 8,231 mln. litų baudos turės neabejotinos įtakos konkurencijos teisės įtvirtinimui, teigia Konkurencijos taryba.

"Teismui pripažinus, kad naftos perdirbimo bendrovė piktnaudžiavo dominuojančia padėtimi ir už Konkurencijos įstatymą pažeidusius veiksmus jai teisėtai paskirta 8,231 mln. litų bauda, tikėtina, kad gali baigtis nuo 2005 metų besitęsiantys teisminiai ginčai dėl tuometinės bendrovės "Mažeikių nafta" atžvilgiu priimto Konkurencijos tarybos nutarimo", - penktadienį išplatintame pranešime spaudai teigia KT.

"Orlen Lietuva" už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi didmeninėje kuro prekybos rinkoje privalės sumokėti daugiau nei 8 mln. litų baudą, penktadienį nutarė Vilniaus apygardos administracinis teismas. Bendrovė kol kas neskelbia, ar skųs teismo nutartį.

"Orlen Lietuvos" skundą nagrinėjęs teismas penktadienį jį atmetė, BNS sakė teismo atstovė Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė. Sprendimas dar galės būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui.

"Bendrovė, 2002-2004 metais parduodama benziną ir dyzeliną, piktnaudžiavo dominuojančia padėtimi, taikydama ekonomiškai nepagrįstą ir diskriminacinę kainodarą. Nuolaidų sistema bendrovėje buvo neskaidri, taikoma ne visiems klientams vienodais pagrindais. Nuolaidos buvo individualizuojamos, tokiu būdu neteisėtai diskriminuojant pirkėjus pagal jų importo galimybes", - rašoma teismo pranešime.

Anot pranešimo, "Orlen Lietuva", sutartyse įrašydama neeksportavimo nuostatą, siekė išlaikyti aukštesnį degalų pardavimo kainų lygį Lietuvoje ir uždrausti pigesnių degalų patekimą į rinką.

"Buvo siekiama "pririšti" pirkėjus prie bendrovės "Mažeikių nafta" (dabar "Orlen Lietuva"), neleisti jiems laisvai elgtis rinkoje, atsižvelgiant į naftos produktų kainų pokyčius ar kitus veiksnius, o kitus gamintojus pasirinkti tik tais atvejais, kai "Mažeikių nafta" negalėjo aprūpinti jų naftos produktais. Tokiu būdu Lietuvos benzino ir dyzelino rinkos praktiškai buvo "uždarytos" nuo kitų gamintojų, konkurencija - itin apribota", - pranešė teismas.

Tokias išvadas pernai gruodį priėmė ir Konkurencijos taryba.

"Orlen Lietuvos" atstovė Aurelija Trakšelienė BNS teigė, jog įmonė, išanalizavusi teismo nutartį, spręs, ar ją skųs.

"Įmonė analizuos sprendimą ir priims sprendimą", - BNS sakė A.Trakšelienė.

Sausį įmonės skundą gavęs teismas buvo patenkinęs "Orlen Lietuvos" prašymą laikinai, iki teismo sprendimo byloje įsiteisėjimo, nemokėti 8,231 mln. litų baudos - teismo manymu, bauda būtų labai apsunkinusi "Orlen Lietuvos" finansinę padėtį.

Konkurencijos taryba pernai gruodį paskelbė, jog "Orlen Lietuva" 2002-2004 metais taikė ekonomiškai nepagrįstą nuolaidų sistemą ir diskriminavo penkias bendroves - "Rekolas", "Skulas", "Saurida", "Hydro Texaco" ir "Tiltoilas" - kitų tose pačiose rinkose veikiančių įmonių "Lukoil Baltija", "Lietuva Statoil" ir "Neste Lietuva" atžvilgiu.

Konkurencijos taryba nustatė, kad "Orlen Lietuvos" taikyta kainodara buvo orientuota riboti konkurentų ėjimą į Lietuvos rinką ir taip išvengti dyzelino importo iš Rytų, o benzino - iš Vakarų.

Bauda įmonei skirta gruodžio 16 dieną, Konkurencijos tarybai teismo pavedimu atlikus papildomą tyrimą dėl "Orlen Lietuvos" veiksmų bei iš naujo įvertinus 2005 metais priimto nutarimo išvadas. Konkurencijos taryba 2005 metais bendrovei skyrė 32 mln. litų baudą, tačiau "Orlen Lietuva" ją apskundė teismui ir sumokėtą baudą susigrąžino.


Šiame straipsnyje: Orlen Lietuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

RaimundasJankus

RaimundasJankus portretas
Reikes moketi...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių