Kinai „nuomojasi“ baltaodžius verslui pagyvinti

Kinijos kompanijos moka didžiulius pinigus baltaodžiams už tai, kad dieną, savaitgalį ar kelis mėnesius apsimestų jų darbuotojais ar verslo partneriais.

Kaip praneša JAV transliuotojas CNN, vieni šį reiškinį vadina „vitrinos papuošimu baltaisiais vyrukais“, kiti šios profesijos atstovus vadina „baltaisiais vyrukais su kaklaraiščiais“, o patį darbą – „beido darbu“.

 

Turėti kelis aplink besisukiojančius baltaodžius Kinijos kompanijoms reiškia prestižą ir galimybę sustiprinti santykius su užsieniu, praneša CNN.

„Veidas, kaip mes sakome Kinijoje, yra daug svarbesnis nei pats gyvenimas, – CNN cituoja knygos „Think like Chinese“ (liet. Galvok kaip kinas) autorių Zhang Haihua. – Kadangi Vakarų šalys yra labai išsivysčiusios, žmonės galvoja, kad ten geriau gyvenama, tad manoma, kad pasisamdžius užsienietį, šis užmegs labai svarbius ekonominius santykius – neaišku tikrus ar dirbtinius – su tomis valstybėmis. Jei jie tikrai nori ką nors sužavėti, verslininkai gali išsinuomoti užsienietį“.

Už pokalbį su meru - 300 dolerių

Kaip teigia CNN, Pekine gyvenantis amerikietis aktorius Jonathanas Zatkinas, turėjo suvaidinti vienos juvelyriniais dirbiniais prekiaujančios Italijos kompanijos viceprezidentą, esą jau dešimtmetį dirbantį su kinų verslininkais.

Už kelionę į mažą provincijos miestelį, kuriame reikėjo atitaryti juvelyrinių prekių parduotuvę, aktorius gavo 300 dolerių.  

„Užlipau ant scenos kartu su miesto meru ir kalbėjau, kaip nuostabu jau dešimtmetį dirbti su šia kompanija ir kaip didžiuojuosi darbais, kurie buvo nuveikti Kinijos labui. Buvo koncertas, o parduotuvės atidaryme, atrodo, dalyvavo visas miestelis“, – pasakja J. Zatkinas.

Pasak jo, svarbiausi šio darbo reikalavimai yra: 1) būti baltaodžiu; 2) visiškai nešnekėti kiniškai arba šnekėti tik tada, kai į tave kreipiamasi ir 3) apsimesti ką tik išlipusiu iš lėktuvo.

Baltas veidas - tarptautinio verslo įrodymas

Teigiama, kad tokiu verslu dažniausiai užsiima bedarbiai aktoriai ar modeliai, nepilną darbo dieną dirbantys anglų kalbos mokytojai ir šiaip žmonės, norintys papildomų pajamų.

Dažniausiai jiems tenka dirbti antros ar net trečios svarbos miestuose, kuriuose vien išblyškusio užsieniečio veidas sužavi vietinius pareigūnus, užtikrina kontraktą ar paprasčiausiai įrodo, kad verslas yra tarptautinis.

Kaip teigiama portale thebeijinger.com paskelbtame skelbime, „kinų kompanijos dažnai nori matyti užsieniečių veidus susitikimuose, konferencijose ar verslo vakarienėse. Čia užtenka šypsotis, spausti klientams ranką“. Priduriama, kad išskėstomis rankomis laukiama tiek gražių moterų, tiek vyrų, kuriems tinka kostiumai.

Kaip teigia kitas CNN kalbintas aktorius, savo pavardės nenorėjęs skelbti dėl to, kad ateityje gali netekti užsakymų, tokiose vaidinimuose savo netikrą vardą dažnai sužinai prieš pat išvyką, kartais būna įteikiamos vizitinės kortelės, kartais – ne, ir visus atsakymus dažniausiai turi šnibždėti vertėjui (kuris nebūtinai supranta anglų kalba) į ausį.

Kyla pavojų

Pavyzdžiui, paskutiniame darbe jam teko apsimesti Niujorko architektu, esą suprojektavusiu vieną provincijos muziejų, jam tada nebuvo duoda nei vizitinių kortelių, nei jo vertėjas suprato, ką jis sakė.

Antra vertus, šis darbas aktoriams gali atnešti ir nemalonumų. Pavyzdžiui, į architektu apsimetusio aktoriaus būstą prieš kelis mėnesius įsiveržė policija, tirianti vienos finansų įmonės, įtariamos pradanginus klientų milijonus, veiklą. Toje kompanijoje teisėsaugos pareigūnams buvo pasakyta, kad už viską atsakingas būtent aktorius. Tačiau norint išvengti panašių problemų, patariama niekada nedirbti naudojant savo paso duomenis.

Kaip rašo CNN, kartais kinų verslininkai pasamdo kaukaziečius vien tam, kad kelias valandas per dieną jie tik pasisukiotų kur nors žmonėms matomoje vietoje. Taip pat priduriama, kad į kai kurias konferencijas kinų verslininkai išsiunčia net kelis autobusus užsieniečių, kuriems už tokį kelių valandų darbą sumokama apie 50 dolerių. 


Šiame straipsnyje: Kinijaverslasbaltaodis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Politologas: šita valdžia sprendimų buldozeriu daryti negali
  Politologas: šita valdžia sprendimų buldozeriu daryti negali

  Naujasis Darbo kodeksas gali neįsigalioti ir nuo liepos. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) kodeksui žada pritarti tik tuo atveju, jei jam pritars Trišalė taryba. Apie visa tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“ p...

 • Lietuviai pradėjo keliones po kaimus
  Lietuviai pradėjo keliones po kaimus

  Kaimo sodybose prasideda turizmo sezonas, įprastai trunkantis iki rudens. Sodybų šeimininkai sako, kad itin didelę klientų dalį sudaro emigrantai, o į sodybas užsukantys tautiečiai kaime ieško ne tik ramybės, bet ir pramogų. Jų sodybos...

 • Trišalė taryba pritarė kai kurioms papildomoms Darbo kodekso pataisoms
  Trišalė taryba pritarė kai kurioms papildomoms Darbo kodekso pataisoms

  Trišalė taryba trečiadienį pritarė daliai Darbo kodekso nuostatų, kurioms jau pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, tačiau jos anksčiau nebuvo suderintos socialinių partnerių. ...

 • Tyrimas: vilniečiai už degalus moka brangiau nei kauniečiai
  Tyrimas: vilniečiai už degalus moka brangiau nei kauniečiai

  Atliekant degalų kainų fiksavimą gegužės mėnesį Pricer.lt palygino kuro kainas Vilniaus degalinėse ir pigiausioje Kauno degalinėje „Jozita“. Išvada viena – kauniečiai už degalus moka ženkliai pigiau. ...

  3
 • Draudikai įspėja apie dingstančius Lietuvos verslininkų krovinius
  Draudikai įspėja apie dingstančius Lietuvos verslininkų krovinius

  Draudimo bendrovės „Gjensidige“ specialistai atkreipė dėmesį į dingstančius klientų krovinius Lenkijoje. Verslininkai nukenčia, patikėję savo krovinius apsimetėliams vežėjams. Draudikai ragina itin atidžiai pasirinkti ekspeditorių ir...

 • Gera žinia darbuotojams – papildomos ir pailgintos atostogos nemažės
  Gera žinia darbuotojams – papildomos ir pailgintos atostogos nemažės

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo nuo liepos 1 d. turėtų būti patvirtinta pailgintų ir papildomų atostogų skyrimo ir apskaičiavimo tvarka, jau suderintas su suinteresuotoms institucijoms ir arti...

 • Lietuvos miestuose išsiplės žaliosios erdvės
  Lietuvos miestuose išsiplės žaliosios erdvės

  Savo miestais ir jų žaliosiomis erdvėmis besirūpinantys Lietuvos vairuotojai visą mėnesį vykusios akcijos metu galėjo nuspręsti, kurio miesto žaliųjų zonų puoselėjimui už kiekvieną jų įsipiltą degalų litrą bus skiriamas 1 centas. Daugiau k...

 • Žuvų aukciono valstybei nebereikia
  Žuvų aukciono valstybei nebereikia

  Klaipėdos žuvų produktų aukcionas toliau tampa vieta, kuri kelia diskusijų ne tik Klaipėdoje, bet ir Vilniuje, valdžia puoselėja viltis juo atsikratyti. ...

  2
 • Priklausomybės ligų centro vadovas: siūlymai dėl alkoholio nutaikyti į sveikus žmones
  Priklausomybės ligų centro vadovas: siūlymai dėl alkoholio nutaikyti į sveikus žmones

  Dalis Seime svarstomų įstatymų pataisų dėl alkoholio prieinamumo ribojimo yra nutaikytos į sveikus, o ne problemų su jo vartojimu turinčius žmones, sako Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vedėjas, psichiatras Leonas Kačinskas. ...

  7
 • Klaipėda sieks dar ES pinigų
  Klaipėda sieks dar ES pinigų

  Uostamiestis ketina prašyti ES finansavimo dar bent vienam projektui. Miestas piniginės injekcijos norėtų Senojo turgaus prieigoms ir aikštei sutvarkyti arba "Klaipėdos energijos" teritorijai miesto centre pritaikyti verslui ar kito...

  4
Daugiau straipsnių