Kaip prekybos tinklai savo darbuotojų Kalėdas vogė (papildyta)

Lietuvos darbo federacija vakar surengė neįprastą akciją – iš parduotuvių išeinančių gyventojų prašė aukoti maisto prekybos centrų darbuotojams, mat šie esą jau nebegali įpirkti produktų, kuriuos patys parduoda.

Žemiau skurdo ribos

Profsąjungų teigimu, neva dėl sunkmečio apie 30 proc. sumažinti daugelio prekybos tinklų darbuotojų atlyginimai atskaičius mokesčius dabar tesiekia 700 litų. Tuo metu vidutinės grandies vadovų – apie 5 tūkst.

„Kai kurie prekybos tinklai rengia akcijas, ragindami gyventojus aukoti maisto ar žaislų nepasiturinčioms šeimoms. Bet žemiau skurdo ribos yra atsidūrę tų pačių prekybos tinklų kasininkai krovėjai ir kiti darbuotojai. Daugelis jų, dirbdami visą darbo dieną, nebegali išlaikyti savęs ir savo vaiko“, – vakar surengtos spaudos konferencijos metu piktinosi Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) pirmininkė Irina Judina.
Profsąjungos piktinasi ir prekybos tinklų sprendimu dirbti pirmąją Kalėdų ir pirmąją Naujųjų metų dieną.

„Daugelis prekybos tinklų šiomis dienomis dirbs. Tačiau su profsąjungomis to niekas nederino, tiesiog vadovai nusprendė, kad parduotuvės bus atidarytos ir nepaisant švenčių, liepė ateiti žmonėms į darbą“, – dėstė I.Judina.
Pasipiktinusios sudėtingomis prekybos centrų darbuotojų sąlygomis, profesinės sąjungos ketina prašyti Vyriausybės sudaryti sąrašą darbų, kurie turi būti atliekami švenčių dienomis.

Darbuotojai vergauja

Darbo kodeksas numato, kad švenčių dienomis draudžiama nurodyti darbuotojams dirbti, išskyrus tokius darbus, kurių sustabdyti negalima dėl techninių gamybos sąlygų, darbus, būtinus gyventojams aptarnauti, taip pat neatidėliotinus remonto ir krovos darbus.

Lietuvos darbo federacijos pirmininko Vido Puskepalio nuomone, neatidėliotinos paslaugos per šventes tai – avarinių tarnybų veikla, komunalinės paslaugos ir pagalba gyventojams (policija, greitoji medicinos pagalba, vandens, šilumos, elektros tiekimo, kelių priežiūros įmonės ir t.t.).

Jis priminė, kad dar 2007 m. Trišalėje taryboje buvo sutarta, kad per šventes didieji prekybininkai nedirbs, tačiau prekybininkams tai esą ne motais, jie verčia savo pavaldinius dirbti ir švenčių dienomis.

„Prekybos tinklų vadovai sako, kad darbuotojai patys sutinka dirbti švenčių dienomis, nes tada jiems mokamas dvigubas atlyginimas. Tačiau žmonės nebesugeba išmaitinti savo šeimų, dėl to ir ryžtasi aukoti Kalėdas bei Naujuosius. O prekybininkai, sumokėję dvigubą tarifą už švenčių dienas, dar įsigudrina nemokėti priedų prie atlyginimų. Tad pinigų žmonės daugiau tikrai negauna. Norime parodyti, kaip Lietuvoje iš darbuotojų padaromi vergai“, – piktinosi SAMPRO pirmininkė.

Profesinės sąjungos vakar taip pat platino skrajutes, kuriose piktinamasi, kad UAB „Prekybos tinklas“ pavogė darbuotojų Kalėdas ir prašoma paaukoti parduotuvių darbuotojams maisto.

Dirbti neverčia

Savo ruožtu prekybininkai tikina, kad dirbti jie nieko neverčia. Be to, esą švenčių dienomis parduotuvių darbo laikas yra sutrumpintas, kad darbuotojai galėtų ilgiau pabūti su savo šeimomis. Tiesa, prekybos tinklai dirbs tik valanda trumpiau.
„Mažam vaikui irgi nepatinka, kad kiekvieną rytą reikia keltis ir eiti į mokyklą. Aš tikiu, kad yra ir tokių darbuotojų, kurie nenorės dirbti. Yra teisės ir pareigos. Mūsų visų pareiga yra dirbti, tačiau suaugusių žmonių priversti dirbti niekas negali. Tie, kurie dirbti nenori, gali pasikeisti su kolegomis, ar atsisakyti“, – sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vykdantysis direktorius Marius Busilas.

Jis taip pat pabrėžė, kad per šventes dirba daugybės profesijų atstovai, ne tik dalis prekybos tinklų.

„Be to, buvo atlikta apklausa, ir paaiškėjo, kad apie 80 proc. gyventojų nori, jog prekybos tinklai dirbtų per šventes“, – teigė LPĮA vadovas.


Šiame straipsnyje: šventėsdarbasdarbai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių