Jonavos rajono laukus sausins renovuoti melioracijos įrenginiai

Europos Sąjungos paramos lėšomis ūkininkai gali pagerinti savo melioruotas žemes.

Parama melioracijai teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) pagal priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra" veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“.

Paraiškos paramai gauti pagal KPP priemonės „ Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“ bus renkamos iki kovo 25 d.

Paraiškų vertinimas bus pradėtas tik pasibaigus jų surinkimo laikotarpiui. Jei pasibaigus paraiškų rinkimui paaiškės, kad prašoma bendra paramos suma yra didesnė už skirtąją metinę sumą, bus atliekamas projektų pirmumo vertinimas. Pirmumo vertinimo kriterijai yra pateikti veiklos srities įgyvendinimo taisyklėse.

Melioracijos įrenginiai – nuo sovietmečio

„Pernai tarp kviečių plaukiojo antys plaukiojo. Dalis javų taip ir liko nenukultų“, – guodėsi Kulvos (Jonavos r.) seniūnas Juozas Plukys.

Kulvos seniūnijoje žemė buvo melioruota. Tačiau nuo sovietmečio melioracijos įrenginių niekas neremontavo.

Dėl užmirkusių laukų kentėjo ne tik J.Plukys. Tokius pat nepatogumus ir nuostolius kentė ir kiti ūkininkai. Pernai 11 jų susibūrė į Melioracijos statinių naudotojų asociaciją (MSNA) ir nutarė imtis melioracijos įrenginių remonto.

Kreipėsi ES paramos

Kulvos seniūnijoje nėra stambių ūkininkų. Tik 5 jų valdo po 200 ha, kiti – po mažiau. Tad savo lėšomis jie nebūtų įstengę pagerinti savų žemių.

Parengę investicinį projektą, pasirašę su savivaldybe jungtinės veiklos sutartį, Juodmenos MSNA kreipėsi ES paramos.

Pagal veiklos srities „Žemės ūkio vandentvarka“ įgyvendinimo taisykles paramos galima siekti tų melioracijos įrenginių ir statinių rekonstrukcijai, kurių nusidėvėjimas - ne mažesnis nei 30 proc. Kulvės, Juodmenos, Žemaitupio ir Medukšnos upelių baseino melioracijos įrenginių likutinė vertė siekė vos 30 procentų. Tad kliūčių gauti ES paramą Juodmenos MSNA neturėjo.

Didžiausia paramos suma projektui — milijonas

Pasirašiusi paramos sutartį Juodmenos MSNA parengė ir techninį melioracijos įrenginių ir statinių rekonstrukcijos projektą.

Pagal jį numatyta rekonstruoti 1,6 km melioracijos griovio, apie 10 km drenažo rinktuvų, 15 km sausintuvų,. Taip pat planuojama atstatyti 40 hidrotechninių statinių, iš kurių 39 – drenažo žiotys ir 1 pralaida. Projektas bus vykdomas 150 ha plote.

Projekto vertė - 1 mln. 100 tūkst. Lt. Didžiąją dalį projekto išlaidų asociacija tikisi padengti ES paramos lėšomis.

Pagal veiklos srities „Žemės ūkio vandentvarka“ įgyvendinimo taisykles vienam projektui didžiausia paramos suma – 1 035 840 Lt . Polderių rekonstrukcijai gali būti skiriama iki 2 071 680 Lt. Paramos lėšomis galima kompensuoti iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Mokėjimo prašymai - būtini

Parama išmokama pateikus mokėjimo prašymus. Jie tiekiami tokia tvarka, kokia nustatyta paramos sutartyje. Paramos gavėjas gali teikti iki 5 mokėjimo prašymų.

Šiai priemonės veiklos sričiai taikomas sąskaitų apmokėjimo būdas. Tad kartu su mokėjimo prašymu NMA pateikiamos rangovo, paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo sąskaitos.

Kartu su mokėjimo prašymu paramos gavėjas privalo pateikti apmokėjimo nuosavomis lėšomis įrodymo dokumentus.

Jeigu paramos gavėjas iki paramos sutarties pasirašymo padarė išlaidų ir nuosavo indėlio lėšomis apmokėjo tinkamas finansuoti projekto išlaidas, taikomas kompensavimo būdas.

NMA bet kuriuo paraiškų bei mokėjimo prašymų administravimo etapu gali patikrinti, kaip pareiškėjas laikosi projekto ir paramos sutarties.

Teisę tikrinti NMA turi penkerius metus nuo paramos sutarties pasirašymo datos.

Taikys pirmumo kriterijus

Šįmet vertinant paraiškas paramai pagal šią veiklos sritį gali tekti taikyti šios veiklos įgyvendinimo taisyklėse nustatytus pirmumo kriterijus. Jie išdėstyti mažėjančia svarbumo tvarka.

Pirmenybę paramai gauti turės tie projektai, kurie bus įgyvendinami aplinkosaugos požiūriu jautriose karstinio regiono ir Nemuno deltos teritorijose. Toliau teikiamas prioritetas tiems pareiškėjams, kurie dar nėra gavę Bendrijos paramos pagal šią veiklos sritį. Trečiasis taikomas pirmumo kriterijus – jei pareiškėjai numato vykdyti mažesnės likutinės vertės (procentais) statinių rekonstrukcijos projektą.

Pirmumo vertinimas gali būti neatliekamas tik tuo atveju, jei bendra pareiškėjų prašomos paramos suma bus mažesnė arba lygi kvietimo teikti paraiškas skirtajai paramos sumai.

Išsamią informaciją apie KPP priemonės „ Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“ galima rasti www.paramakaimui.lt, www.nma.lt.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

po

po portretas
po 20 metu daėjo kad reikalinga melioracija turėjo viska daryti iš savu lėšų nes ūkis privatus ir duoda pelna o dabar už ji atidavinėsim mes
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių