JAV dolerį pakeis euras?

JAV doleriui gresia nuopolis. Arabų šalys šį rudenį pradėjo slaptas derybas su Kinija, Rusija ir Prancūzija, kad prekiaujant nafta būtų atsisakyta JAV dolerio, rašo dienraštis „The Independent“. Specialistai teigia, kad gali pakakti vos devynerių metų, kai nuo dolerio bus pereita prie euro.

9 metų laikotarpis

Šių metų rugsėjį Iranas jau pranešė, kad nuo šiol šalies užsienio valiutos rezervas bus kaupiamas eurais, o ne doleriais, tačiau tai tik naujosios tvarkos pradžia.

Artėja reikšmingas Vidurinių Rytų istorijos pokytis – Persijos įlankos arabų šalys kartu su Kinija, Rusija, Japonija ir Prancūzija ketina atsisakyti JAV dolerio kaip svarbiausios naftos sandorių valiutos ir pereiti prie valiutų krepšelio, kurį sudarys Japonijos jena, Kinijos juanis, euras, auksas ir nauja bendroji valiuta.

Rugsėjo mėnesį Iranas pranešė, kad nuo šiol šalies užsienio valiutos rezervas bus kaupiamas eurais, o ne doleriais.

Bendrąją valiutą planuojama įvesti Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybą sudarančiose šalyse, įskaitant Saudo Arabiją, Abu Dabį, Kuveitą ir Katarą.

Rusijoje, Kinijoje, Japonijoje ir Brazilijoje jau įvyko slapti finansų ministrų ir centrinių bankų valdytojų susitikimai ir sudaryti konkretūs planai. Šių susitikimų rezultatas – naftos kaina nebebus nustatoma JAV doleriais.

Tokie planai, apie kurių buvimą dienraščiui „The Independent“ patvirtino tiek Persijos įlankos arabų šalių, tiek Kinijos bankai, gali padėti paaiškinti, kodėl netikėtai pakilo aukso kainos. Šiuose planuose minimas ir devynerių metų pereinamasis laikotarpis išeinant iš JAV dolerio rinkos.

Apie šiuos susitikimus informuota Amerika, nors ir stokodama tikslios informacijos, žada kovoti su tokia tarptautine politine grupuote, prie kurios prisijungė ir ligi šiol buvusios ištikimos Valstijų sąjungininkės Japonija ir Persijos įlankos arabų šalys.

Gresia ekonominis JAV ir Kinijos karas

Buvęs Kinijos specialusis pasiuntinys Viduriniuose Rytuose Sunas Biganas įspėjo apie kylančią grėsmę, kad dėl įtakos ir naftos Viduriniuose daugės nesutarimų tarp Kinijos ir JAV.

„Abipusių ginčių ir konfliktų išvengti nepavyks, – teigė jis. – Privalome būti budrūs ir stebėti Viduriniuose Rytuose dėl energetinių interesų ir saugos kylantį priešiškumą“.

Panašu, kad pranašaujamas būsimas ekonominis JAV ir Kinijos karas dėl Vidurinių Rytų naftos vėl pavers regiono konfliktus į kovą dėl galios ir įtakos. Kinija naftos sunaudoja daugiau nei JAV, nes Kinijos ekonominis augimas vyksta netausojant energijos išteklių. 

Pasak Kinijos bankų atstovų, išeinant iš JAV dolerio rinkos pereinamąja valiuta gali tapti auksas. Kalbama apie didžiules sumas, nes Abu Dabio, Saudo Arabijos, Kuveito ir Kataro turimo turto rezervai – apie 2,1 trilijono JAV dolerių.

Britai neturi pasirinkimo

Amerikos ekonominės galios silpnėjimą, susijusį su esamu visuotiniu ekonomikos nuosmukiu, netiesiogiai pripažįsta ir Pasaulio banko vadovas Robertas Zoellickas. „Vienu iš krizės padarinių gali tapti ekonominės galios pokyčiai“, – teigė jis prieš TVF ir Pasaulio bankų susitikimus. Tačiau daugiausia diskusijų apie Persijos įlankos valstybes pastaruoju metu sukėlė Kinijos nepaprastos naujosios finansinės galios ir istorinis naftą išgaunančių bei naudojančių šalių nepasitenkinimas dėl Amerikos galių ir įtakos tarptautinei finansų sistemai.

Brazilija ir Indija išreiškė susidomėjimą galimybe bendradarbiauti atsiskaitant už naftą ne JAV doleriais. Panašu, kad Kinija iš tikrųjų yra viena iš entuziastingiausių dalyvių, daugiausia ir dėl jos gausių prekybinių ryšių su Viduriniais Rytais.

Kinija importuoja 60 proc. naftos, kurios daug perka iš Vidurinių Rytų ir Rusijos. Kinai turi naftos gavybos Irake lengvatų (kurias iki šių metų blokavo JAV) ir nuo 2008 m. su Iranu yra sudarę 8 mlrd. JAV dolerių vertės sutartį dėl valymo pajėgumų ir gamtinių dujų išteklių didinimo. Taip pat Kinija turi naftos sandorių su Sudanu ir iki šiol derasi dėl naftos kainų lengvatų su Libija.

Be to, Kinijos eksportas į šį regioną dabar sudaro ne mažiau kaip 10 proc. kiekvienos Vidurinių Rytų šalies importo, įskaitant daugybę įvairių produktų: automobilius, ginklus, maistą, drabužius ar net žaislus.

Kinijos finansinei galiai akivaizdžiai augant, Europos centrinio banko vadovas Jean-Claude’as Trichetas pateikė prašymą Pekinui leisti kilti juanio vertei smunkančio JAV dolerio atžvilgiu ir taip sumažinti Kinijos priklausomybę nuo JAV pinigų politikos, padėti iš naujo subalansuoti pasaulio ekonomiką ir sumažinti eurui daromą spaudimą.

Nuo pat Bretton Woods sutarčių, sudarytų po Antrojo pasaulinio karo ir tapusių šiuolaikinės finansų sistemos pagrindu, Amerikos prekybos partneriai turėdavo patys susidoroti su Vašingtono kontrolės padariniais, o naujesniais laikais – ir su JAV dolerio, kaip pagrindinės pasaulinių rezervų valiutos,  dominavimu.

Pavyzdžiui, Kinija mano, kad Amerika, norėdama atitolinti pasitraukimą iš JAV dolerio rinkos,  įkalbėjo Didžiąją Britaniją neįvesti euro. Tačiau Kinijos bankų atstovai teigia, kad dabar vykstančių diskusijų nutildyti nebepavyks. „Rusija galiausiai prijungs rublį prie valiutų krepšelio,“ – dienraščiui „The Independent“ teigė žymus Honkongo makleris. „Britai yra įstrigę viduryje, todėl pereis prie euro. Jie neturi pasirinkimo, nes negalės naudoti JAV dolerio.“

B.Obama yra per daug užsiėmęs

Kinijos finansininkai mano, kad JAV prezidentas Barackas Obama yra per daug užsiėmęs JAV ekonomikos gaivinimu, kad galėtų atkreipti dėmesį į ypatingą devynerių metų laikotarpį, per kurį nuo dolerio bus pereinama prie euro.  Numatomas valiutos pakeitimo terminas – 2018 m.

JAV trumpai aptarė šias tendencijas Pitsburge vykusiame G20 susitikime. Kinijos centrinio banko vadovas ir kiti pareigūnai jau metų metus garsiai reiškia susirūpinimą dėl JAV dolerio. Kinijos problema yra ta, kad didelė jos nacionalinio turto dalis susieta su doleriu.

Kinijos bankininkų teigimu, tarptautinių finansinių operacijų pobūdis keisis: „Amerika ir Didžioji Britanija turėtų susirūpinti. Šis susirūpinimas taps akivaizdus, kai paskelbus naujienas pasipils paneigimų banga.“

Rugsėjo mėn. Iranas pranešė, kad nuo šiol jo užsienio valiutos rezervas bus kaupiamas eurais, o ne doleriais. Žinoma, bankininkai prisimena, kas atsitiko paskutiniam Vidurinių Rytų naftos tiekėjui, kuris bandė nustatyti savo naftos kainas ne JAV doleriais, o eurais. Saddamui Husseinui paskelbus savo sprendimą, po kelių mėnesių JAV ir Didžioji Britanija užpuolė Iraką.

Išvertė  


Šiame straipsnyje: doleriseuras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių