Įsibėgėja žemės konsolidacijos projektų parengiamieji darbai

Nuo šio pavasario pradėti inicijuoti preliminarūs žemės konsolidacijos projektai apims daugiau nei 30 tūkst. ha plotą.

Antroje liepos pusėje VĮ Valstybės žemės fondas šiose teritorijose pradėjo rengti susirinkimus, į kuriuos kviečiami žemės sklypų savininkai, savivaldybių tarybos ir valstybinės žemės patikėtiniai. Žemės konsolidacijos projektai šimtu proc. finansuojami Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinės paramos lėšomis.

Taip pat ir Šakių rajone

Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (Programa) priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės konsolidacija“. Liepos 29 d. baigėsi paraiškų rinkimas paramai pagal šią veiklos sritį gauti.

Organizuojami žemės konsolidacijos projektų dalyvių susirinkimai, kurie yra privaloma tokių projektų rengimo procedūros dalis, jau įvyko Telšių, Biržų rajonuose, Rietavo savivaldybėje, taip pat ir Šakių rajone. Šio rajono Plokščių kadastro vietovėje organizuojamas žemės konsolidacijos projektas, apimantis Voniškių, Šileravos, Stulgių, Pajotijų kaimus, daugiau nei 855 ha ploto teritoriją.

Dalyvauti šiame projekte pateikė prašymus 40 žemės sklypų savininkų, kurie valdo 134 žemės sklypus, užimančius per 466 ha plotą.

Žemės konsolidaciją organizuojančio Valstybės žemės fondo specialistai siūlo į projektą papildomai įtraukti daugiau nei 370 ha teritoriją, kurioje yra daugiau nei šimtas privačių, taip pat ir valstybinės žemės sklypų.

Tiek išplėtus projektą, pavyktų racionaliau pertvarkyti teritorijos žemėnaudą bei infrastruktūrą. Nemažai kaimo gyventojų jau tą pačią dieną apsisprendė parašyti sutikimus dalyvauti žemės konsolidacijos projekte.

Voniškių žemės ūkio bendrovė pavasarį pirmoji Šakių rajone išreiškė pageidavimą, kad jos dirbamuose žemės plotuose būtų pradėtas žemės konsolidacijos procesas. Pasak bendrovės vadovo Henriko Braškio, toks procesas labai naudingas ir jiems, ir kitiems žemių savininkams, kurių sklypai išblaškyti per kelias vietas, dažnai netaisyklingos formos.

Savo žemės nepajėgiantys dirbti gyventojai mielai nuomoja ją bendrovei, tačiau toli gražu ne visada tokie sklypai šliejasi prie laukų masyvų. Mažuose laukeliuose galinga technika negali apsisukti, juos sunku pasiekti. Voniškių bendrovė žemę nuomoja daugiau nei pusantro šimto savininkų.

Naudinga ir žemės savininkui, ir bendruomenei

Žemės konsolidacija žemės savininkui – tai galimybė sustambinti ir pertvarkyti laukus, kad iki jų reikėtų važinėti mažiau, juos galima būtų patogiau pasiekti ir dirbti. Tai sutaupytas laikas ir degalai. Pertvarkant žemėtvarkos projektą, racionaliai perplanuojama ne tik žemėnauda, bet ir infrastruktūra – vietos kelių tinklas. Siekiama, kad žemės savininkams laukai būtų patogiau pasiekiami.

Naujovė, kad žemės konsolidacijos projektuose gali dalyvauti ne tik privačios žemės savininkai, bet ir valstybinės žemės patikėtiniai, savivaldybių tarybos. Dalyvaudama žemės konsolidacijos projekte, savivaldybė gali racionaliai pertvarkyti žemę visuomenės poreikiams – pvz., keliams, arteziniam gręžiniui, mokyklai, vaikų darželiui, parkui ar kt.

Lietuvoje jau nemažai pavyzdžių, iš kurių akivaizdžiai matyti, kokią naudą teikia žemės konsolidacija. Prieš aštuonetą metų buvo įgyvendintas pirmasis, bandomasis projektas (Ukmergės r.), o 2006-2008 m. – jau keturiolika projektų. Vienas jų įgyvendintas ir Šakių rajone.

Griškabūdžio kadastro vietovės Katilių kaimo žemės konsolidacijos projekte dalyvavo daugiau kaip septyniasdešimt žemės savininkų ir valstybinės žemės patikėtinis, buvo perplanuota daugiau kaip 482 ha teritorija. Ją perplanavus, vietoj buvusių 106 žemės sklypų buvo suformuoti 82, sumažėjo atstumai tarp žemės sklypų, net ir vietos kelių ilgis. Projekto rengimo ir įgyvendinimo išlaidos buvo kompensuotos iš ES bei valstybės paramos biudžeto.

Išlaidas kompensuos šimtu procentų

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos srities „Žemės konsolidacija“ įgyvendinimui šiemet numatytas iš viso 55,797 mln. litų ES ir valstybinės paramos biudžetas. Šiomis lėšomis bus šimtu procentų kompensuojamos tinkamomis pripažintos žemės konsolidacijos projektų rengimo bei įgyvendinimo išlaidos. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ekspertų apskaičiavimu, veiklos sričiai numatyta skirti parama iki 2015 metų bus galima parengti mažiausiai 40 žemės konsolidacijos projektų.

Iki liepos mėnesio pabaigos šiemet sulaukta 23 paraiškų, kuriose bendrai prašoma paramos suma siekia kiek daugiau nei 18,3 mln. litų. Konkurencijos tarp pareiškėjų nėra, tad finansavimo gali tikėtis visi, kurie atitiks pareiškėjams keliamus reikalavimus.

Projektai gali būti įgyvendinami tik tose vietovėse, kur jau baigta įgyvendinti žemės reforma.

Daugiau informacijos – www.paramakaimui.lt.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
aferistai nori persidaryti plotus kad gaut geresnes vietas o cia seip del akiu su eiliniu pavadinimo konsilidacija

zmones

zmones portretas
bukit budrus ir saugikit nuo valstybiniu aferistu,nes jie ruosia labai bloga ......

neregys

neregys portretas
Norėčiau pamatyti Voniškių ŽŪ bendrovės laukuose naujai pastatytus ir dažais kvepiančius mokyklą, vaikų darželį, įveistą parką! Ir viskas už ES pinigus.
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių