Įsibėgėja žemės konsolidacijos projektų parengiamieji darbai

Nuo šio pavasario pradėti inicijuoti preliminarūs žemės konsolidacijos projektai apims daugiau nei 30 tūkst. ha plotą.

Antroje liepos pusėje VĮ Valstybės žemės fondas šiose teritorijose pradėjo rengti susirinkimus, į kuriuos kviečiami žemės sklypų savininkai, savivaldybių tarybos ir valstybinės žemės patikėtiniai. Žemės konsolidacijos projektai šimtu proc. finansuojami Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinės paramos lėšomis.

Taip pat ir Šakių rajone

Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (Programa) priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos sritį „Žemės konsolidacija“. Liepos 29 d. baigėsi paraiškų rinkimas paramai pagal šią veiklos sritį gauti.

Organizuojami žemės konsolidacijos projektų dalyvių susirinkimai, kurie yra privaloma tokių projektų rengimo procedūros dalis, jau įvyko Telšių, Biržų rajonuose, Rietavo savivaldybėje, taip pat ir Šakių rajone. Šio rajono Plokščių kadastro vietovėje organizuojamas žemės konsolidacijos projektas, apimantis Voniškių, Šileravos, Stulgių, Pajotijų kaimus, daugiau nei 855 ha ploto teritoriją.

Dalyvauti šiame projekte pateikė prašymus 40 žemės sklypų savininkų, kurie valdo 134 žemės sklypus, užimančius per 466 ha plotą.

Žemės konsolidaciją organizuojančio Valstybės žemės fondo specialistai siūlo į projektą papildomai įtraukti daugiau nei 370 ha teritoriją, kurioje yra daugiau nei šimtas privačių, taip pat ir valstybinės žemės sklypų.

Tiek išplėtus projektą, pavyktų racionaliau pertvarkyti teritorijos žemėnaudą bei infrastruktūrą. Nemažai kaimo gyventojų jau tą pačią dieną apsisprendė parašyti sutikimus dalyvauti žemės konsolidacijos projekte.

Voniškių žemės ūkio bendrovė pavasarį pirmoji Šakių rajone išreiškė pageidavimą, kad jos dirbamuose žemės plotuose būtų pradėtas žemės konsolidacijos procesas. Pasak bendrovės vadovo Henriko Braškio, toks procesas labai naudingas ir jiems, ir kitiems žemių savininkams, kurių sklypai išblaškyti per kelias vietas, dažnai netaisyklingos formos.

Savo žemės nepajėgiantys dirbti gyventojai mielai nuomoja ją bendrovei, tačiau toli gražu ne visada tokie sklypai šliejasi prie laukų masyvų. Mažuose laukeliuose galinga technika negali apsisukti, juos sunku pasiekti. Voniškių bendrovė žemę nuomoja daugiau nei pusantro šimto savininkų.

Naudinga ir žemės savininkui, ir bendruomenei

Žemės konsolidacija žemės savininkui – tai galimybė sustambinti ir pertvarkyti laukus, kad iki jų reikėtų važinėti mažiau, juos galima būtų patogiau pasiekti ir dirbti. Tai sutaupytas laikas ir degalai. Pertvarkant žemėtvarkos projektą, racionaliai perplanuojama ne tik žemėnauda, bet ir infrastruktūra – vietos kelių tinklas. Siekiama, kad žemės savininkams laukai būtų patogiau pasiekiami.

Naujovė, kad žemės konsolidacijos projektuose gali dalyvauti ne tik privačios žemės savininkai, bet ir valstybinės žemės patikėtiniai, savivaldybių tarybos. Dalyvaudama žemės konsolidacijos projekte, savivaldybė gali racionaliai pertvarkyti žemę visuomenės poreikiams – pvz., keliams, arteziniam gręžiniui, mokyklai, vaikų darželiui, parkui ar kt.

Lietuvoje jau nemažai pavyzdžių, iš kurių akivaizdžiai matyti, kokią naudą teikia žemės konsolidacija. Prieš aštuonetą metų buvo įgyvendintas pirmasis, bandomasis projektas (Ukmergės r.), o 2006-2008 m. – jau keturiolika projektų. Vienas jų įgyvendintas ir Šakių rajone.

Griškabūdžio kadastro vietovės Katilių kaimo žemės konsolidacijos projekte dalyvavo daugiau kaip septyniasdešimt žemės savininkų ir valstybinės žemės patikėtinis, buvo perplanuota daugiau kaip 482 ha teritorija. Ją perplanavus, vietoj buvusių 106 žemės sklypų buvo suformuoti 82, sumažėjo atstumai tarp žemės sklypų, net ir vietos kelių ilgis. Projekto rengimo ir įgyvendinimo išlaidos buvo kompensuotos iš ES bei valstybės paramos biudžeto.

Išlaidas kompensuos šimtu procentų

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra ir pritaikymo infrastruktūra“ veiklos srities „Žemės konsolidacija“ įgyvendinimui šiemet numatytas iš viso 55,797 mln. litų ES ir valstybinės paramos biudžetas. Šiomis lėšomis bus šimtu procentų kompensuojamos tinkamomis pripažintos žemės konsolidacijos projektų rengimo bei įgyvendinimo išlaidos. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ekspertų apskaičiavimu, veiklos sričiai numatyta skirti parama iki 2015 metų bus galima parengti mažiausiai 40 žemės konsolidacijos projektų.

Iki liepos mėnesio pabaigos šiemet sulaukta 23 paraiškų, kuriose bendrai prašoma paramos suma siekia kiek daugiau nei 18,3 mln. litų. Konkurencijos tarp pareiškėjų nėra, tad finansavimo gali tikėtis visi, kurie atitiks pareiškėjams keliamus reikalavimus.

Projektai gali būti įgyvendinami tik tose vietovėse, kur jau baigta įgyvendinti žemės reforma.

Daugiau informacijos – www.paramakaimui.lt.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
aferistai nori persidaryti plotus kad gaut geresnes vietas o cia seip del akiu su eiliniu pavadinimo konsilidacija

zmones

zmones portretas
bukit budrus ir saugikit nuo valstybiniu aferistu,nes jie ruosia labai bloga ......

neregys

neregys portretas
Norėčiau pamatyti Voniškių ŽŪ bendrovės laukuose naujai pastatytus ir dažais kvepiančius mokyklą, vaikų darželį, įveistą parką! Ir viskas už ES pinigus.
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Į atsargą išėję kariai – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas
  Į atsargą išėję kariai – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas

  Seime pasirašytas memorandumas, kuris turėtų palengvinti galimybes įsidarbinti karinę tarnybą baigusiems kariams. Ekspertai sako, kad Lietuvoje jie – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas. ...

  1
 • Registruojama vis daugiau žmonių, kuriems ligą sukėlė darbas
  Registruojama vis daugiau žmonių, kuriems ligą sukėlė darbas

  Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registre 2016 m. užregistruotas 461 profesinės ligos atvejis, iš jų 307 atvejai - raumenų ir skeleto sistemos ligos, praneša Higienos instituto specialistai, balandžio 28-ąją minint Pasauli...

  4
 • Profesinės sąjungos mitinge reikalavo didinti algas
  Profesinės sąjungos mitinge reikalavo didinti algas

  Profesinės sąjungos penktadienį prie vyriausybės surengė mitingą, kuriame reikalavo didinti darbo užmokestį ir užtikrinti saugias darbo sąlygas darbuotojams. Be to, raginta minimalų mėnesinį atlyginimą mokėti tik už nekvalifikuotą darbą ir di...

  4
 • Nekilnojamasis turtas Vilniuje toliau brangsta
  Nekilnojamasis turtas Vilniuje toliau brangsta

  Pastaruoju metu nuolat augančios būsto kainos tendencingai didės ir toliau, tačiau didelė pasiūla neleis joms kilti greitai ir aukštai, sako nekilnojamojo turto pardavimo ekspertas, Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos (LNTAA) valdy...

  3
 • Ūkininkai kviečia į svečius
  Ūkininkai kviečia į svečius

  Beveik septynios dešimtys Lietuvos kaimo sodybų ir ūkių pirmą kartą pasirengę priimti visus, kas tik norės atvykti – bus ekskursijų, degustacijų, paskaitų. Kaimo turizmo asociacijos teigimu, tai yra galimybė nusipirkti maisto produktų ...

 • Dėl šalto balandžio ūkininkai turi prastų žinių pirkėjams
  Dėl šalto balandžio ūkininkai turi prastų žinių pirkėjams

  Balandžio viduryje planavę pirmąjį žalumynų derlių, savo planus ūkininkai atideda vėlesniam laikui – balandis buvo per šaltas. „Jau balandžio viduryje tikėjomės turėti špinatų, tačiau dabar tikimės jų sulaukti gegu...

  1
 • Jau prasidėjo sraigių rinkimo sezonas
  Jau prasidėjo sraigių rinkimo sezonas

  Vynuoginių sraigių rinkėjams šiemetinis sezonas jau prasidėjo. Lietingi orai sraigėms patinka, atkutusios po žiemos miego jos lenda iš savo slėptuvių. ...

  1
 • Kas vyksta žemės gelmėse, žino tik geologai
  Kas vyksta žemės gelmėse, žino tik geologai

  Poryt, balandžio 30-ąją, bus pažymėta Geologų diena. Nors ši diena Atmintinų dienų įstatymu Lietuvoje įteisinta tik praėjusį gruodį, ją pradėta minėti jau gerokai anksčiau. ...

 • Gėlių pardavėjams – septynis kartus didesnis mokestis
  Gėlių pardavėjams – septynis kartus didesnis mokestis

  Pardavėjams, kurie prekiauja gėlėmis viešosiose vietose švenčių ir atmintinų dienų metu, leidimas pabrangs septynis kartus. Tokie pokyčiai gali turėti įtakos gėlių kainai. ...

  3
 • Padidėjo Klaipėdos miesto biudžetas
  Padidėjo Klaipėdos miesto biudžetas

  Uostamiesčio tarybos politikai pritarė tam, kad miesto biudžetas būtų padidintas. Ministerijoms ir joms pavaldžioms įstaigoms skyrus lėšas, iždas išaugo kiek daugiau 4,368 mln. eurų. ...

  1
Daugiau straipsnių