Išeitis investavusiems į NT - alternatyvų paieška

Greitu ir dideliu uždarbiu pastaraisiais metais lietuvius lepinusi nekilnojamojo turto rinka daugybę investuotojų „pagavo" nepasiruošusius. Spartų kainų augimą staiga pakeitė jų stabilizacija, o kai kuriuose rinkos segmentuose - net ir mažėjimas. Tad nekilnojamojo turto objektų įsigiję ar į jų vystymą investavę tiek fiziniai asmenys, tiek verslo bendrovės liko tartum prie suskilusios geldos - tikėjęsi didelių pelnų, šiandien jie nežino, kaip atsikratyti įsigytos nuosavybės bent jau nepatiriant nuostolių. Be to, nemaža jų dalis negali laukti geresnių laikų, nes kišenę slegia didėjančios bankų paskolų palūkanos ir NT įšaldyti pinigai.

„ŽIA valda real estate" ekspertai tvirtina, kad tačiau priešingai nei šiuo metu kartais teigiama, nekilnojamasis turtas išlieka patikima investicija. Tiesiog rinkos normalizacija reikalauja įdėti daugiau pastangų į įsigyto NT valdymą ir atidžiau ieškoti pelningiausių jo išnaudojimo galimybių.

Nuo primityvaus prie apgalvoto

Po to, kai Lietuvos nekilnojamojo turto kainos šių metų pradžioje nustojo augti dviženkliais procentais, tarp dalies NT investuotojų kilo nedidelė panika. Daugelis strimagalviais puolė mėginti atsikratyti turimo turto kaip įmanoma greičiau, bijodami, kad jų pirkiniai pasidarys nuostolingi. Ypač tai būdinga su ekonomika ir verslu nedaug sąsajų turintiems fiziniams asmenims, kuriuos nugąsdino pasikeitusios rinkos tendencijos.

Tačiau NT įsigijimas per keletą mėnesių netapo pražūtinga investicija. Tiesiog per ligtolinį bumo periodą daug rinkos dalyvių priprato, kad NT investicija - tai lengvi pinigai, uždirbami pačiu primityviausiu pirkimo-laukimo-pardavimo keliu, kuris šiuo metu jau nebeįmanomas. Tačiau normaliomis sąlygomis - kaip ir kiekviena kita investicija - nekilnojamasis turtas reikalauja pastangų, išmanymo ir optimalių sprendimų paieškų.

Todėl pasimetusiems NT savininkams šiandien svarbiausia nepulti į paniką ir nemėginti kuo greičiau parduoti turimo turto kad ir už mažesnę kainą. Kur kas protingiau savarankiškai ar pasitarus su specialistais ieškoti alternatyvių NT išnaudojimo galimybių, kurios tikrai egzistuoja.

Uždirbti galima įvairiai

Kiekvienam nekilnojamojo turto savininkui šiandien reikia suprasti paprastą taisyklę - uždirbti iš investicijos į NT galima ne vieninteliu būdu. Net jei įsigijote patį paprasčiausią butą, yra įvairių alternatyvų, kaip iš šios investicijos galite gauti pelną.

Minėtą butą galima ne tik perparduoti. Jei jo nepavyksta įsiūlyti už kainą, kuri Jums atneštų bent minimalų pelną, neskubėkite pulti į kraštutinumus ir parduoti jo už bet kiek. Galbūt šiuo metu labiau apsimokėtų šiek tiek investuoti į buto įrengimą ir jį laikinai nuomoti? Juk sulėtėjęs būsto pirkimas nesumažino norinčiųjų turėti stogą virš galvos skaičiaus, o tik paskatino juos laikinai papildyti nuomininkų gretas ir taip išaugino nuomos kainas. O gal, pavyzdžiui, turėsite daugiau galimybių parduoti būstą, jei pasirūpinsite pilna jo apdaila?

Dar daugiau alternatyvų yra, jei turite žemės sklypą: žemės paskirties keitimas, skaidymas į mažesnius sklypus, galimų investicijų pritraukimas - tai tik keletas variantų iš įmanomų alternatyvų. Neretai praradę viltį parduoti turtą žmonės apie jas net nesusimąsto. O, kaip rodo praktika, kartais tereikia pasitarti su NT specialistais ir rastas kitas sprendimas gali būti net pelningesnis nei turėti pirminiai lūkesčiai NT bumo laikotarpiu.

Verslui irgi tenka mokytis

Gan primityviai į nekilnojamojo turto valdymą Lietuvoje buvo įpratusios žvelgti ir verslo bendrovės. Nemažai jų - taip pat kaip ir paprasti gyventojai - susiviliojo lengvu uždarbiu iš kylančios NT rinkos, investuodamos didelius pinigus į pastatus, stambius žemės sklypus, investuodamos į NT objektų vystymą. Dalis šiandien nebežino, ką daryti su šiomis investicijomis.

Tokie neprofesionaliai NT rinkoje dalyvaujantys juridiniai asmenys (t.y. jų veikla nėra tiesiogiai susijusi su NT vystymu ar investicijomis) gali būti suskirstyti į kelias kategorijas: tie, kurie įsigydami NT savo reikmėms papildomai investavo ir, pavyzdžiui, įsigijo daugiau patalpų ploto; tie, kurie atsisakė dalies turimo turto ir nori jį pelningai parduoti; NT vertinantys kaip investiciją, nesusijusią su tiesioginiu verslu.

Tokiems investuotojams reikalingi dar sudėtingesni, išsamesnės analizės reikalaujantys sprendimai dėl turto panaudojimo, kuriuos gali pateikti tik patyrę NT ekspertai, įvertinę objekto plėtojimo, pardavimo, nuomos, reikiamo finansavimo ar partnerių pritraukimo galimybes. Beje, tyrimai rodo, kad vien jau tinkamai parengta projekto strategija finansavimo pritraukimo galimybes padidina iki 200 proc.

Tiesa, investuotojų požiūris į vystomus projektus jau pamažu keičiasi. Anskčiau beveik stereotipinė situacija buvo, kai investuotojas būtinai norėdavo statomą pastatą daryti kuo aukštesnį, didesnį ir pan. Dabar daugiau dėmesio skiriama efektyviam erdvės ir lėšų išnaudojimui. Jau suvokiama, kad didesni masteliai negarantuoja proporcingai didesnio pelno. Tad investicijos vertinamos kur kas kruopščiau, atsargiau bei atsakingiau - konsultuojantis su NT specialistais, atliekant galimybių studijas ir išsamius prognostinio pobūdžio skaičiavimus.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių