Ir visai smulkūs ūkininkai gali tikėtis ES paramos

Apie savo valdų modernizavimą galvojantys smulkieji ūkininkai iki kovo 25 dienos gali teikti paraiškas Europos Sąjungos (ES) paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“.

Paraiškos renkamos Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritoriniuose paramos administravimo skyriuose pagal valdos registracijos vietą.

Pasikeitus priemonės taisyklėms, paramos siekiantiems pareiškėjams pakanka turėti vos vieno ekonominio dydžio vienetą (EDV) atitinkančią ūkio valdą.

Su ES parama - lengviau

Jau dvejus metus ES išmokas pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ gaunanti ūkininkė Eugenija Nikšienė iš Gaurės miestelio (Tauragės r.), džiaugiasi tokia galimybe. Be šių papildomų lėšų moteriai būtų daug sunkiau ūkininkauti, galbūt iki šiol dar neturėtų darbams reikalingos technikos.  

E. Nikšienė užsiima smulkiuoju ūkininkavimu – savo 40 hektarų žemės augina 5 karves, tiek pat kiaulių ir 6 avis. Moteris kreipėsi ES paramos, nes norėjo nusipirkti naujos žemės ūkio technikos. Jos paraiška buvo įvertinta teigiamai.

Ūkininkė jau dvejus metus kasmet gauna 5 179 litų ES išmokas. Už šiuos pinigus ir dalį savo lėšų E. Nikšienė įsigijo modernios ir ūkyje itin praverčiančios technikos: šienapjovę, grėblį ir trąšų purkštuvą. Kitais metais už ūkininkė planuoja panaudoti ES paramos lėšas krautuvui prie traktoriaus pirkti.

E. Nikšienė vertina ES paramą, itin palengvinusią jos darbus ūkyje. Be paramos, per trumpą laiką įsigyti naujos žemės ūkio technikos moteriai būtų buvę labai sunku. „Būtų reikėję spausti litą prie lito, anūkų mažomis dovanėlėmis nelepinti. Tačiau ir taip taupant, per dvejus metus tiek technikos, kiek nusipirkau dabar, nebūčiau galėjusi įsigyti. ES parama čia tikrai labai padėjo“, - tikino E. Nikšienė.  

Dabar pakanka 1 EDV atitinkančios valdos

Pasinaudoti ES parama ūkiams modernizuoti gali žemės ūkio produktų gamyba užsiimantys, nuo 1 iki 3,99 EDV atitinkančias valdas turintys ir jas įregistravę asmenys. Ankstesniais reikalavimais minimalus valdos dydis buvo dvigubai didesnis.

Pasak NMA Metodikų rengimo poskyrio vyriausiosios specialistės Agnės Slavinskaitės, EDV nustatomas atsižvelgiant į sukuriamą standartinį žemės ūkio produkcijos gamybos pelną, kuris įvertinamas pagal kiekvieną auginamą naminį gyvūną, hektarą pasėlių, pievų ir ganyklų rūšį.

Paraiškas pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ teikiantys žemdirbiai taip pat turi pateikti ir verslo planą, kuris yra sudėtinė paraiškos dalis. Jame pareiškėjai turi numatyti, kad panaudojus ES paramą jų žemės ūkio valda taps ekonomiškai gyvybinga, o prognozuojamas ekonominis valdos dydis per pirmuosius trejus paramos gavimo metus padidės ne mažiau kaip 20 proc.

Kas negali kreiptis paramos

Net ir visus minėtus reikalavimus atitinkantys ūkininkai negalės pretenduoti į išmokas pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, jei jau gauna ES paramą pagal Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemones „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“, „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“ ir pagal KPP priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.

Parama pagal šią priemonę nebus skiriama ir pareiškėjams, kurie yra vaisių ir daržovių gamintojų organizacijos nariai, taip pat paraiškoje ar pridedamuosiuose dokumentuose neteisingą informaciją pateikusiems bei pažeidimą, susijusį su paramos skyrimu, padariusiems smulkiesiems ūkininkams.

Būtina teikti mokėjimo prašymus

Nedidelių ūkių savininkams kasmet yra mokama 5179 litų išmoka. Numatyta investuoti paramos suma per pirmus trejus verslo plano įgyvendinimo metus turi būti ne mažesnė kaip 15 tūkst. 537 litai be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Maksimali ES paramos suma per penkerius metus negali viršyti 25 tūkst. 895 litų.

ES parama smulkiesiems ūkininkams gali būti mokama penkerius metus. Ji skiriama pagal principą 3+2. Po trejų verslo plano įgyvendinimo metų paramos gavėjas NMA privalo teikti mokėjimo prašymą. NMA įvertina verslo plano vykdymo pažangą ir, jei verslo planas vykdomas, parama skiriama dar dvejiems metams. NMA specialistė A. Slavinskaitė primena, kad pirmąjį mokėjimo prašymą jau šiemet turi pateikti 2008 metais paraiškas paramai teikę ūkininkai.

Už ES paramos lėšas nedidelių ūkių savininkai gali įsigyti naujos žemės ūkio technikos, įrangos, technologinių įrengimų, projekto reikmėms skirtos kompiuterinės įrangos. Taip pat paramos gavėjai gali pirkti naujas N ir O kategorijų transporto priemones ir naujas statybines medžiagas, statyti bei rekonstruoti gamybinius pastatus ar statinius.  

Paraiškos pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ renkamos iki kovo 25 dienos Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritoriniuose paramos administravimo skyriuose pagal valdos registracijos vietą.

NMA specialistai primena: šiemet pateikti mokėjimo prašymus privalo ūkininkai, 2008 metais teikę paraiškas pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“.

Daugiau informacijos apie visas KPP priemones, paraiškų bei mokėjimo prašymų teikimo ir administravimo tvarką galite rasti: www.paramakaimui.lt, www.nma.lt, www.zum.lt.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Transporto sektoriuje – didžiausias augimas per penkerius metus
  Transporto sektoriuje – didžiausias augimas per penkerius metus

  Šie metai Lietuvos transporto ir logistikos sektoriui ypač sėkmingi - lyginant šių ir praėjusių metų pirmojo pusmečio rezultatus, šalies transporto paslaugų eksportas išaugo 22,7 proc., transporto paslaugų pajamos - 17,7 pr...

 • Tyrimas: keliautojai geriausiai vertina traukinius
  Tyrimas: keliautojai geriausiai vertina traukinius

  Lietuvos gyventojai transporto sektoriuje labiausiai patenkinti „Lietuvos geležinkelių“ teikiamomis paslaugomis ir aptarnavimo kokybe, rodo šių metų spalio mėnesį tyrimų kompanijos „Spinter“ atliktas visuomenės nuomonės ...

 • Komercijos atašė iš Sankt Peterburgo persikels į Nyderlandus
  Komercijos atašė iš Sankt Peterburgo persikels į Nyderlandus

  Vyriausybė trečiadienį nusprendė nuo kitų metų vasaros pradžios komercijos atašė perkelti iš antro pagal dydį Rusijos miesto Sankt Peterburgo į Nyderlandus. ...

 • EK: Lietuvos biudžeto projektas atitinka reikalavimus
  EK: Lietuvos biudžeto projektas atitinka reikalavimus

  Lietuvos 2018 metų biudžeto projektas atitinka Stabilumo ir augimo pakte numatytus fiskalinius reikalavimus – laikomasi išlaidų ribojimo taisyklės limito, o struktūrinis balanso rodiklis yra mažesnis nei vidutinio laikotarpio tikslas, teigia...

 • Kodėl strigo tyrimai dėl dvigubos kokybės produktų?
  Kodėl strigo tyrimai dėl dvigubos kokybės produktų?

  Vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VTAT) analizuoti, ar į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos (ES) šalis tiekiamų to paties prekės ženklo maisto produktų sudėtis ir kokybė skiriasi, kelias buvo užkirstas 2015 metais Seime, teigia buvęs tarny...

 • Elektros kainos gyventojams kitąmet gali mažėti 3,5 proc.
  Elektros kainos gyventojams kitąmet gali mažėti 3,5 proc.

  Dujų ir elektros skirstymo bendrovės "Energijos skirstymo operatorius" (ESO) visuomeninės kainos privatiems vartotojams nuo kitų metų pradžios vidutiniškai turėtų mažėti 3,5 procento. Skaičiuojama, kad vidutinis namų ūkis, suvarto...

  2
 • Pieno rinkos ateitį nulems valdžios strategija?
  Pieno rinkos ateitį nulems valdžios strategija?

  Pasaulio pieno rinkos ekspertai teigia, kad ši rinka ateinančiais metais išliks palanki gamintojams, o Lietuvoje šiuo metu brėžiamos ilgalaikės pieno sektoriaus plėtros strategijos gairių iki 2030 metų kryptys. ...

 • Europos darbdavių dienos: kas svarbiausia renkantis darbą?
  Europos darbdavių dienos: kas svarbiausia renkantis darbą?

  2017 m. lapkričio 21 d., pasinaudodama šių metų Europos darbdavių dienos šūkiu, Kauno teritorinė darbo birža kvietė darbdavius, mokymo įstaigas bei darbo ieškančius asmenis pakalbėti apie įgūdžius ir atrasti visus talent...

 • Seimo komitetas blaškosi dėl bazinio algų dydžio
  Seimo komitetas blaškosi dėl bazinio algų dydžio

  Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį svarstė naują biudžetininkų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį: siūloma jį didinti nebe iki 137 eurų, kaip nuspręsta anksčiau, bet iki 132,5 euro. ...

  1
 • Parama maisto produktais nepasiturinčius pasieks ir 2018 metais
  Parama maisto produktais nepasiturinčius pasieks ir 2018 metais

  Europos socialinio fondo agentūra baigė maisto produktų nepasiturintiems pirkimą ir sudarė sutartis su keturiais laimėjusiais tiekėjais, kurie 2018 metais tieks maisto produktus nepasiturintiems Lietuvos gyventojams. Pirkimo metu įsigyta septyniolika k...

Daugiau straipsnių