Investuoti į Visagino AE nori japonai ir amerikiečiai

Energetikos ministerija oficialiai patvirtino, kad Lietuvos Vyriausybė gavo dviejų potencialių strateginių investuotojų į naują atominę jėgainę pasiūlymus. Tai Jungtinių Amerikos Valstijų ir Japonijos korporacijos.

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, investuotoją tikimasi pasirinkti dar šią vasarą.

Pasiūlymus pateikė Japonijos ir JAV koncernas "Hitachi GE Nuclear Energy" ir JAV bendrovė "Westinghouse Electric Company" kartu su japonų įmone "Toshiba".

"Gauti pasiūlymai iš tarptautinių, pripažintų branduolinės energetikos bendrovių yra ne tik svarbus žingsnis link Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos, bet taip pat ir patvirtinimas, kad visam Baltijos regionui aktualus projektas yra gerai parengtas", - ministerijos oficialiame pranešime cituojamas ministras A.Sekmokas.

Anot ministro, gautus dokumentus jo vadovaujama Koncesijos komisija vertins kartu su VAE projekto regioninių partnerių - Estijos, Latvijos ir Lenkijos atstovais, taip pat vyks konsultacijos su Europos Komisija.

Dar birželį abiejų bendrovių, pareiškusių susidomėjimą naujos atominės jėgainės projektu Lietuvoje, atstovai partneriams tiesiogiai pristatys savo pasiūlymus.

"Įvertinus gautus dokumentus, dar šią vasarą planuojama atrinkti geriausią pasiūlymą pateikusį dalyvį. Toliau bus rengiama ir su juo derinama koncesijos sutartis", - teigė A.Sekmokas.

Jis tikisi, kad dar iki vasaros pabaigos pavyks parinkti potencialų strateginį investuotoją ir su juo susitarti. Tuomet rudenį Seimas galėtų priimti sprendimą dėl leidimo strateginiam investuotojui dalyvauti Lietuvoje statomos naujos atominės elektrinės projekte.

Pasak pranešimo, susidomėjimą VAE projektu taip pat išreiškė ir kitos kompanijos, turinčios patirtį branduolinės energetikos srityje. Tačiau jų Energetikos ministerija neįvardija.

"Yra ir daugiau pasiūlymų, tačiau jie yra dėl prisijungimo prie projekto, bet ne dėl strateginio investavimo galimybės", - paaiškino A.Sekmokas.

Energetikos ministras tikisi, kad jau kitąmet prasidės parengiamieji žemės darbai VAE statybos vietoje, o "pirmasis betonas galėtų būti klojamas 2014 metais".

"Mūsų grafikas nesikeičia - siekiame, kad jėgainė stovėtų ir pradėtų dirbti nuo 2020 metų", - pridūrė A.Sekmokas.

Energetikos ministerijos vadovas mano, kad Lietuvos pašonėje planuojamų statyti naujų atominių elektrinių Baltarusijos Astravo rajone ir Rusijos Kaliningrado srityje projektai yra politiniai, todėl išreiškė abejonių, ar jie išvis bus įgyvendinti.

Šių metų pradžioje A.Sekmokas pasirašė įsakymą, pagal kurį derybos turi būti baigtos vėliausiai iki liepos 13-osios. Tačiau tikėtina, kad iki to laiko jos nebus baigtos, todėl Seimo bus prašoma pratęsti terminą.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė neseniai pareiškė nenorinti, kad pritraukiant strateginį investuotoją Visagino atominės elektrinės statybai pasikartotų Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos pardavimo JAV kompanijai "Williams" istorija 1999 metais. Sandoris buvo vertinamas kaip ypač nepalankus Lietuvai, nes valstybė iš jo negavo pinigų, o tik didelius įsipareigojimus, kurių dalis dar galioja iki 2025 metų.

Tikimasi, kad Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija iki 2020 metų pastatys naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios paskutinis veikęs reaktorius buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė tikisi, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą.

Lietuvai pernai nepavyko išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę, lapkričio pabaigoje pasitraukus pasiūlymą pateiksusiai Pietrų Korėjos bendrovei "Kepco".NAUJAUSI KOMENTARAI

ruonis

ruonis portretas
Nu jo Amerika jau investavo i mazeikiu Nafta-Wiliiams..Turim rezultata-brangiausia kura..geriau jau netureti tos gamyklos..tada ir kuras pigesnis butu..Matom tai pat Kokios saugios Japonu atomines elektrines...Vat vokieciai tik "durneliai" iki 2020 visai zada atsisakyti atomines energetikos..Ne tai,kaip mes... Lietuva. ir taip baigia isnykti..emigracija ir neduok dieve katastrofa..tada aleliuja..

P.Morkūnas

P.Morkūnas portretas
tai pasirodo, kad PUTlerio rankos per trumpos...nesugebėjo užblokuoti...

666

666 portretas
nu tai ka nusikalteliai ir toliau rupinasi kad lietuva patirtu nuostolius o ypac jos gyventojai . ar zinot kiek dykaduoniu reiks laikyti kurie tipo rupinsis sleptuvemis ir saugumu jei ivyktu koks sprogimas atomineje . ar zinot kiek kainuos elektra ir kiek dabar uz ja mokam ? ar zinot kiek kainuos elektra pagaminta is atsinaujinanciu saltiiu ir zmoniu fizines jegos ? ar zinot kiek lietuvoje liks bedarbiu ir kokia zalinga itaka darys atomine elektrine ekonomikos sektoriui ? KAI ZINOSIT atsakymus ir juos jums pateisk pati vyriausybe o ipac prezidente salias , tuomet suprasit kad jie yra nusikalteliai pries sali kuriai tarnauja ir zmones ir planeta
VISI KOMENTARAI 24
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių