Į ateitį žvelgiame optimistiškiau

Lietuvos gyventojų nuotaikos po truputį gerėja. Palyginti su lapkričiu, mažiau žmonių prognozuoja didelį bedarbių skaičiaus augimą. Daugėja gyventojų, besitikinčių bent kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių.

Šalyje pagerėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis - 2009 m. gruodžio mėnesį jis buvo minus 50. Palyginti su lapkričio mėnesiu, jis padidėjo 1 procentiniu punktu.

Gruodžio mėnesį 2 proc. gyventojų teigė, kad namų ūkio finansinė padėtis per praėjusius metus pagerėjo, 67 - kad pablogėjo, o 31 procentas gyventojų teigė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per metus nepasikeitė (lapkričio mėn. - atitinkamai 2, 66 ir 31 proc.).

Vertindami tikėtinus savo šeimos finansinės padėties pokyčius per artimiausius 12 mėnesių, 8 proc. gyventojų nurodė, kad tikisi pagerėjimo, 57 - pablogėjimo (lapkričio mėn. - atitinkamai 6 ir 55 proc.). 31 procentas gyventojų manė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per artimiausius metus nesikeis.

Vertindami šalies ekonominę padėtį, 92 proc. gyventojų teigė, kad ekonominė padėtis per praėjusius metus pablogėjo, 6 proc. atsakė, kad padėtis nepasikeitė (lapkričio mėnesį - atitinkamai 94 ir 6 proc.). Gruodžio mėnesį 1 proc. gyventojų manė, kad šalies ekonominė padėtis pagerėjo, lapkričio mėnesį taip manančiųjų nebuvo.

Gruodį 10 proc. gyventojų tikėjosi, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėnesių truputį pagerės, 65 proc. prognozavo pablogėjimą, 22 proc. teigė, kad padėtis išliks tokia pat (lapkričio mėnesį - atitinkamai 9, 64 ir 22 proc.).

Bedarbių skaičiaus prognozės ateinantiems metams išliko pesimistinės: gruodžio mėnesį 90 proc. gyventojų prognozavo bedarbių skaičiaus augimą per artimiausius 12 mėnesių (lapkričio mėnesį - 91 proc.).

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime gruodžio mėnesį skyrėsi nedaug: mieste jis buvo minus 51, kaime - minus 49. Palyginti su lapkričio mėnesiu, mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė, kaime padidėjo 3 procentiniais punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklio didėjimą kaime lėmė tai, kad sumažėjo gyventojų, nesitikinčių visiškai sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių.

Per metus, palyginti su 2008 m. gruodžio mėn., vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1 procentiniu punktu. Tai pirmasis padidėjimas po daugiau kaip dvejų metų pertraukos - nuo 2007 m. rugsėjo mėnesio vartotojų pasitikėjimo rodiklis, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, nuolat mažėjo.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklio padidėjimą gruodžio mėn., palyginti su praėjusių metų gruodžio mėnesį lėmė optimistiškesnė gyventojų nuomonė apie šalies ekonomikos perspektyvas. Gyventojų, prognozuojančių šalies ekonominės padėties pablogėjimą per artimiausius 12 mėnesių sumažėjo nuo 81 iki 65 procentų, o prognozuojančių padėties pagerėjimą padaugėjo nuo 3 iki 10 procentų.

Gyventojų nuomonių apie bedarbių skaičiaus tikėtinus pokyčius balansas per metus nepasikeitė: šiek tiek padidėjusią optimistiškai nusiteikusių gyventojų dalį atsvėrė padidėjęs manančiųjų, kad bedarbių skaičius per artimiausius 12 mėnesių pastebimai išaugs, skaičius.

Gyventojų nuomonė apie savo namų ūkio finansinės padėties tikėtinus pokyčius per metus pasikeitė nedaug: manančiųjų, kad jų namų ūkio padėtis pablogės padaugėjo 3 procentiniais punktais, besitikinčiųjų pagerėjimo - 2 procentiniais punktais. Savo galimybes bent kiek sutaupyti per ateinančius 12 mėn. gyventojai vertino gerokai pesimistiškiau nei prieš metus: besitikinčių nors kiek sutaupyti gyventojų dalis sumažėjo nuo 22 iki 17 proc. 

Vartotojų nuomonių tyrimas atliekamas apklausiant 1200 atsitiktinai iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro atrinktų respondentų. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis - tai teigiamų ir neigiamų atsakymų į 4 klausimus (apie namų ūkio finansinės padėties, šalies ekonominės padėties, bedarbių skaičiaus kitimą (su priešingu ženklu) ir tikimybę sutaupyti per artimiausius 12 mėn.) balansų aritmetinis vidurkis. NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių