Gyventojų skolos vasarą nesumažėjo

Elektros tiekėjai pažymi, kad nors nelegalių elektros vartotojų padaugėjo kone dvigubai, nemokiems klientams elektrą išjungti tenka gerokai rečiau, rašo "Lietuvos žinios".

Nors metų pradžioje buvo manoma, kad dėl didėjančio nedarbo ir mažėjančių atlyginimų gyventojai neturės pinigų susimokėti už komunalines paslaugas, kurios vasarą vidutiniškai siekia apie 300 litų, nelygu būsto dydis ir pastato padėtis. Tačiau komunalinių paslaugų tiekėjų teigimu, nors skolininkų ir daugėja, tačiau nedrastiškai.

Daugiausia - skolingų miestiečių

Bendovės „Vilniaus vandenys“ Abonentų tarnybos viršininko pavaduotoja apskaitai ir pajamų kontrolei Valentina Šakinienė LŽ teigė, kad skolininkų daugėja, tačiau nesmarkiai. Pasak jos, dažniausiai už komunalines paslaugas nesusimoka sostinės gyventojai.

„Liepos pradžios duomenimis, iš 11,9 tūkst. nuosavuose namuose gyvenančių vilniečių bendrovei skolingi 0,4 tūkst., o bendra skola siekia daugiau kaip 32 tūkst. litų.

Tuo metu abonentų, su kuriais sudarytos tiesioginio atsiskaitymo sutartys, daugiabučiuose yra 175,5 tūkst., iš jų skolininkų - 22,8 tūkstančio. Bendra skola siekia daugiau nei 1,6 mln. litų“, - dėstė ji.

V. Šakinienė pažymėjo, kad paprastai gyventojai vėluoja atsiskaityti mėnesį ar du. Ji pabrėžė, kad dažniau už bendrovės teikiamas paslaugas nesusimoka daugiabučių namų gyventojai.

Dėl skolų kreipsis į išieškojimo įmonę

Rytų skirstomiesiems tinklams (RST), rugpjūčio 1 dienos duomenimis, už suvartotą elektros energiją RST teritorijoje skolingų gyventojų buvo apie 42 600. Palyginti su birželio ir liepos mėnesių statistika, įsiskolinusių asmenų padaugėjo 4,6 procento. Bendra gyventojų skola rugpjūčio pradžioje siekė 11,7 mln. litų.

RST Skolų valdymo skyriaus vadovas Marius Baranauskas LŽ sakė, kad vėlavimų atsiskaityti trukmė yra skirtinga, esą skolos susidaro ir dėl vėlavimo, ir dėl mokesčius skaičiuojančių gyventojų įveltų klaidų. Taip pat ir dėl dalinių mokėjimų, kai atsiskaitoma reguliariai, bet ne už visą suvartotos elektros energijos kiekį.

„Liepą iš 733 tūkst. RST aptarnaujamų gyventojų už skolas elektra buvo išjungta 115 asmenų, t. y. 48 proc. mažiau nei birželį. Elektra gali būti išjungta, jei skola du kartus viršija kliento vidutiniškai per mėnesį suvartotos elektros energijos kiekį ir su juo nepavyksta susitarti dėl skolos padengimo. Elektra išjungiama tik iš anksto įspėjus gyventoją“, - aiškino Skolų valdymo skyriaus vadovas.

M. Baranausko teigimu, elektros energijos tiekimas atnaujinamas, kai grąžinama visa skola. Be to, reikia padengti ir elektros energijos nutraukimo bei atnaujinimo paslaugų išlaidas, kurios siekia 149,98 litų. Jis pabrėžė, kad šio mokesčio RST netaiko socialiai remtiniems asmenims ir neįgaliesiems.

Nuo šių metų liepos RST pradėjo bendradarbiauti su skolų išieškojimo įmone. Pasak M. Baranausko, anksčiau būta situacijų, kai teko išjungti elektrą skolingiems klientams, kurių nepavyko įspėti apie susidariusią skolą, nors jie ir buvo informuoti registruotais laiškais. Tačiau dabar tikimasi, kad susidarius tokioms situacijoms pagelbės skolų išieškojimo įmonė.

„Prieš nusprendžiant, ar būtina išjungti elektrą įsiskolinusiam klientui, pirmiausia įsitikiname, ar klientas tikrai žino apie skolą ir ketina ją sumokėti“, - pabrėžė jis.

Daugėja nelegalių elektros vartotojų

„Vilniaus vandenų“ Abonentų tarnybos viršininko pavaduotojos apskaitai ir pajamų kontrolei V. Šakinienės teigimu, nors skolininkų ir daugėja, tačiau nepastebėta, kad daugėtų nelegaliai vandenį vartojančių gyventojų.

„2007 metais daugiabučiuose ir privačiuose namuose užfiksavome 6,2 tūkst. kub.m./1 mėn nedeklaruoto šalto vandens, o 2008 metais - 5,1 tūkst. kub.m./1 mėn., 2009 metais - 5,9 tūkst. kub.m./1 mėn.“, - teigė pašnekovė.

Tuo metu nelegaliai elektrą vartojančių gyventojų skaičius padidėjo daugiau nei dvigubai. Per pirmąjį šių metų pusmetį RST užfiksavo 899 neteisėtus elektros energijos vartojimo atvejus. T. y. 58 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai jų buvo 570. Dėl šios neteisėtos veiklos bendrovė esą patyrė beveik 1,8 mln. litų žalą.

„Nuostolių dėl šios nusikalstamos veiklos patiria ne tik bendrovė, bet ir kiekvienas iš mūsų, nes tai gali turėti įtakos galutinei elektros energijos kainai. Dauguma nustatytų elektros grobstymo atvejų yra įsisenėję, kai žmonės elektros energiją be apskaitos vartoja ne mėnesį ar net ne metus“, - dėstė RST Skolų valdymo skyriaus vadovas.

Be To, M. Baranauskas pažymėjo, kad ir asmenys, teikiantys gyventojams ar įmonėms neteisėtas paslaugas, pavyzdžiui, klastojantys elektros skaitiklių rodmenis, įžūlėja. Esą grupuotės ne vienus metus padirbinėjo ir įmonėms bei gyventojams tiekė antspaudų bei plombų klastotes.

„Kai kurie nusikalstamą veiką vykdę asmenys bendradarbiavo su juvelyrais, kurie pagamindavo įrenginius, naudojamus skaitiklių plomboms klastoti, o savo neteisėtas paslaugas gyventojams siūlė net internetu“, - pasakojo M.Baranauskas. 


Šiame straipsnyje: elektraRST

NAUJAUSI KOMENTARAI

K.

K. portretas
Patys prisidirbome. Bet kaltiname Obamos politiką, Rusiją, Britanijos silpnumą, tik ne save. Ar reikėjo tiek paimti skolų eurais, kad dabar visa ekonomika paralyžuota? Rusai, Barakas Obama, ar Britanija privertė mus tai daryti? Ar reikėjo pradėti vežti masiškai kontrabandą į Rusiją? Ar reikėjo piginti pieno gamybą, nelegaliai naudojant antibiotikus? Rusija verčia mus tai daryti? Ar vertėjo rinkti valdžion Kubilių, neturintį supratimo apie valstybės valdymą? Gal Rusija jį mums atvežė užanstpauduotame vagone? Ar reikėjo masine propaganda prieš lietuvius, dirbančius užsieny, atstumti juos nuo Lietuvos? Gal Rusija traukė Adamkų, Konstitucinį Teismą bei Seimo veikėjus už liežuvių? Mokykimės iš klaidų.

sss

sss portretas
Kodel tarkim Londone man neteko girdeti ir turbut ne man vienam kad cia kam nors butu isjungta elektra arba prasiskolintu kas uz sildyma ar dar uz ka????? kodel tai imanoma tik Buvusiose CCCP valstybese. Turbut atsakymas aiskus kad kainos lietuviskos senai neatitinka realybes todel visi ir lenda i skolas ir tik girdi brangs brangs ir brangs

kauniete

kauniete portretas
Jeigu kainas taip neprotingai didins toliau,bus taip kad nieko nebeliks ,masiskai zmones nemokes mokesciu.Nesuprantu ko tikisi energetikai ?
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių