„Gazprom“ siekia, kad Lietuvos teismai nenagrinėtų dujų kainų formulės

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ Lietuvos teismo prašo pripažinti Stokholmo arbitražo sprendimą dėl gamtinių dujų kainos Lietuvai nustatymo. Arbitražas šių metų liepą, be kita ko, nutarė, kad ginčus dėl akcininkų sutartyje įtvirtintos gamtinių dujų kainos formulės reikia spręsti tik arbitraže.

Lietuvos apeliacinis teismas nagrinėja „Gazprom“ prašymą, BNS pranešė teismo atstovė Kristina Petrošienė. „Gazprom'“ prašymas dėl reikalavimų atsisakymo buvo įtrauktas į teismo posėdžių darbotvarkę pirmadienį, rodo „Liteko“ sistema.

Pasak BNS konsultavusių teisininkų, tikėtina, kad arbitražo sprendimas bus pripažintas Lietuvoje, tačiau kaip jis galėtų paveikti jau pradėtą bendrovės „Lietuvos dujos“ veiklos tyrimą ar būsimus teisminius ginčus dėl dujų kainos, kol kas neprognozuojama.

Neatmetama, kad „Gazprom“ po Apeliacinio teismo sprendimo gali kreiptis Vilniaus apygardos teismą, kuris rugsėjį nutarė padėti „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimą, prašydamas atsižvelgti į arbitražo išaiškinimą.

„Lietuvos dujų“ akcininkų sutartį, kurioje yra įtvirtinta dujų kainos nustatymo formulė, 2004 metais pasirašė Lietuvos Vyriausybė ir „Gazprom“.

„Gazprom“ iš karto po arbitražo sprendimo liepos mėnesį tvirtino, kad Stokholmo arbitražas patenkino didžiąją dalį jo reikalavimų ir apgynė jo, kaip „Lietuvos dujų“ akcininko, teises. „Gazprom“ taip pat akcentavo Stokholmo arbitražo poziciją, kad ginčai dėl gamtinių dujų tiekimo ir tranzito sąlygų bei kitų „Gazprom“ ir „Lietuvos dujų“ komercinių santykių, kurios reguliuoja akcininkų sutartis, turi būti sprendžiami ne Lietuvos teismuose, o arbitraže.

Tačiau koncernui „Gazprom“ arbitraže nepavyko pasiekti, kad Vyriausybė būtų įpareigota atsisakyti jos inicijuoto „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimo. Arbitražas nusprendė, kad Lietuvos valstybė turėjo teisę pradėti bendrovės veiklos tyrimą ir savo veiksmais akcininkų sutarties nepažeidė.

Be to, Lietuva spalio pradžioje inicijavo 5 mlrd. litų vertės ieškinį prieš „Gazprom“, tačiau neatmetama, kad ginčas gali baigti taikos sutartimi, jei „Gazprom“ sutiktų derėtis dėl mažesnių dujų kainų. Rusija Lietuvai leidžia suprasti, kad nekeis kainodaros iki 2015 metų.

Lietuva spalio 3 dieną arbitražui apskundė „Gazprom“ ir paprašė šalies vartotojams grąžinti iki 5 mlrd. litų permoką už rusiškas dujas, esą neteisinga kaina tiektas Lietuvai 2004-2012 metais. Teigiama, kad Lietuvai tiekiamų dujų kainos formulė nuo 2005-ųjų buvo pakeista 5 kartus, galiausiai ją susiejant su smarkiai brangstančių naftos produktų kaina pasaulio rinkose. Lietuva siekia, kad dujų kaina būtų susieta su biokuro kaina.

Europos Komisija šiuo metu atlieka tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje - be kita ko, įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams.

Lietuva mano, kad „ Gazprom“ šaliai, kuri pirmoji iš Baltijos šalių įgyvendina trečiąjį ES energetikos paketą ir iki 2014 metų pabaigos ketina visiškai atskirti Rusijos koncerno iš dalies valdomų „Lietuvos dujų“ veiklas, taiko diskriminacinę dujų kainą, kuri yra didžiausia ES.NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
i koki teisma galiu paduoti Kubiliu del neteisingu elektros kainu? ir benDzino...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių