Fotostudijos neatlaiko mėgėjų konkurencijos

„Užsidarysime, nes niekas nebeateina“, - sako Druskininkuose įsikūrusios fotostudijos „Foto pasaulis“ darbuotoja Rasa.

Anot jos ir kitų lrt.lt kalbintų fotografų, per pastaruosius metus didžiuosiuose miestuose veikiančios fotostudijos neteko nuo 20 iki 40 proc. klientų, mažesniuose miestuose - nuo 50 iki 70 proc. ir daugiau. Fotostudijų atstovų teigimu, verslui koją kiša fotografai mėgėjai.

Klientai: „Kad tik pigiau“

Fotostudijos „Foto pasaulis“ darbuotoja Rasa (pavardė redakcijai žinoma - lrt.lt) sako, kad per pastaruosius metus klientų sumažėjo apie 70 proc. Ji taip pat svarsto, kad daliai potencialių  klientų studijos slenkstį peržengti trukdo sąmonėje gyvi stereotipai, esą jei fotografuosis fotostudijoje, „nuotraukose atrodys, kaip kad jų tėvai per savo vestuves“.

„Fotoateljė kai kuriuos dabar labai gąsdina. Jie įsivaizduoja, kad jei joje fotografuosis, nuotraukose atrodys kaip jų tėčiai ir mamos per savo vestuves, įamžinti nuotraukose. Iš tikrųjų taip jau nebedaroma, technika kita.

Nebėra tos kultūros, kaip anksčiau kad būdavo: sueidavo metai, sueidavo penki - mama ir tėtis atsivesdavo vaiką ar šiaip ateidavo be progos nusifotografuoti“, - mena pašnekovė.

Rasos teigimu, dabar vestuvininkai į fotoateljė praktiškai nebeužsuka, o tie, kurie nori profesionalaus fotografo paslaugų, prašo, kad meistrai ateitų į jų šventę kaip lydintys fotografai.

Pastaruoju metu, kaip pastebi Rasa, besituokiantys prašo mažinti kainas - apie 30-40 proc. Kai kurie žmonės esą iš viso neklausia, ar bus kokybiškos nuotraukos - kad tik pigiau. 

Šiemet dar prasčiau

Rasai antrino ir Panevėžyje veikiančios fotostudijos „Žara“ fotografė Janina Karpavičienė. Anot jos, fotostudijas klientai itin plūdo 2005-2007 metais, o jau nuo 2008-ųjų klientų skaičius ėmė mažėti.

Pašnekovė sako, 2008-aisiais fotostudija neteko 20 proc. savo klientų, 2009-aisiais klientų skaičius sumažėjo dar 50 proc.

„Šiemet dar prasčiau. Baisu net prognozuoti, kas laukia ateityje. Tokiu laiku anksčiau vasarai jau turėdavome užsakymų, šiuo metu mes dar nieko neturime“, - dėstė J. Karpavičienė.

Tačiau fotografės nuomone, fotoateljė darbo stinga dėl mažėjančio santuokų skaičiaus. 

„Buvo metas, kai jaunavedžiams atrodė, kad jiems nebereikia fotografuotis studijose. Tai buvo 2001-2002 metai, kai visi staiga fotografais tapo „muilines“ įsigiję. Bet kai nepavykdavo, vėl visi grįžo į studijas.

Dabar sumažėjo pačių krikštynų ir vestuvių. Jau pernai tai pajutome ne tik mes, bet ir bažnyčios, metrikacijos biurai“, - pasakojo pašnekovė.

Kazlų Rūdoje veikiančios Gintauto Leono fotostudijos fotolaborantas Henrikas Sadauskas prisipažino, kad vestuvininkų nefotografuojantis jau porą metų.

„Neapsimoka. Žmonės neturėdami darbo imasi fotografuoti, filmuoti vestuves. Mėgėjai yra „numušę“ kainas. Todėl žmonės geriau į vestuves kviečia mėgėją fotografą, kuris dirba žymiai pigiau, negu ateina į fotoateljė“, - dėstė pašnekovas.

Klientų pertekliumi nesigiria ir didieji miestai

Klaipėdoje veikiančios fotostudijos „Fotosfera“ fotografas Mindaugas Fedenko prisipažįsta, kad dar prieš pusantrų metų „buvo gerai, buvo darbo“. Dabar, fotografo paskaičiavimais, klientų sumažėjo apie 40 proc.

„Anksčiau, jei vestuvės, kviesdavo į lauką visai dienai, dabar - tik porai valandų“, - kalbėjo meistras.

Krizė neaplenkė ir vilniečių. „Liusjeno ir Mindaugo studijoje“ besidarbuojantis Liusjenas Kulbis prisipažįsta, kad klientų skaičius išliko maždaug toks pats kaip ir anksčiau, bet paslaugų kainas teko sumažinti 20-30 proc.

Anot jo, anksčiau vestuvėms fotografas būdavo rezervuojamas prieš metus ar likus devyniems mėnesiams iki svarbiosios datos, o šiemet tokių „užsakymų yra, bet jų pastebimai mažiau“.

Kaune veikiančios „Retro“ fotostudijos savininkas Vytenis Želionis mena, kad prieš 16 metų per dieną turėdavęs iki 15 užsakymų. Dabar per savaitgalį būna 1 arba 2 užsakymai. 

„Tokių eilių, kokios būdavo prie fotoateljė nebebus niekada“, - konstatuoja specialistas.


Šiame straipsnyje: fotostudijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune
  Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune

  Vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų turi skolų, perduotų antstoliams. Tai 250 tūkst. žmonių, arba beveik tiek, kiek gyventojų yra Kaune, teigia Nevyriausybinių organizacijų tinklas, renkantis parašus po peticija „Lietuvoj...

  5
 • „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse
  „Sodra“ atveria daugiau duomenų apie darbuotojų pajamas šalies įmonėse

  „Sodra“ nuo šiol teikia daugiau viešų duomenų apie įmonių darbuotojų uždirbamas pajamas. Pradėta viešai skelbti įmonių, kuriose yra daugiau nei 20 darbuotojų, atlyginimų mediana, standartinis nuokrypis, 25 proc. kvan...

  2
 • Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai
  Iš lietuviškų prekių gali likti tik gražūs prisiminimai

  Ar valstybės turi ginti rinkas nuo svetimų pigesnių prekių, o gal turėtų skatinti savo gamintojus? Žmonės yra linkę vertinti, kaip yra geriau jiems asmeniškai, o ne visam pasauliui", – mano buvusi finansų ministrė, parlamentarė In...

  2
 • Lauko prekybai – vienodi nameliai
  Lauko prekybai – vienodi nameliai

  Miestas už 88 tūkst. eurų nupirko vienodus metalinius namelius, skirtus lauko prekybai. Nuo šiol tokiai veiklai licencijas metams įsigiję klaipėdiečiai statiniais galės naudotis nemokamai. Tačiau esą prekeivių yra daugiau nei naujos įrangos....

  7
 • G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą
  G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą

  Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, jog Kinija bei 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių sieks paspartinti tarpusavio prekybą.  ...

  2
 • V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES
  V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES

  Lietuva palaiko Europos Sąjungoje (ES) svarstomas priemones, kurios leistų geriau bendradarbiauti kovojant su sukčiavimu dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM), teigia finansų ministras Vilius Šapoka. ...

  6
 • Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma
  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma

  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) ataskaitoje, kuri paskelbta penktadienį. Lietuvos sveikatos politikai teigia, kad skaičiai atspindi praeitį, įvedus alko...

  7
 • Rinkliavos išvengs ir per Jonines
  Rinkliavos išvengs ir per Jonines

  Joninių ir tarptautinio folkloro festivalio "Parbėg laivelis" šventinių mugių prekeivius ir paslaugų teikėjus siūloma atleisti nuo rinkliavos. Tam dar turi pritarti miesto taryba. Skaičiuojama, kad dėl to savivaldybė neteks beveik 3 ...

  1
 • Vilnių atranda vis daugiau turistų
  Vilnių atranda vis daugiau turistų

  Sostinėje ir toliau daugėja turistų. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilnius sulaukė 7,5 proc. daugiau svečių nei pernai šiuo laikotarpiu. Daugiausiai - per 40 proc. - išaugo keliautojų srautas iš Vokietijos. ...

  3
 • Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas
  Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas

  Lietuvos bankas birželio 7 dieną į apyvartą išleis dvi kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. ...

Daugiau straipsnių