Europarlamentarai balsuos, ar siūlyti spausti Rusiją ir Baltarusiją dėl saugios AE statybos

Europos Parlamento nariai ketvirtadienį balsuos dėl rezoliucijos, kuria Europos Komisijai siūloma spausti Rusiją ir Baltarusiją, kad jos tvirtai laikytųsi tarptautinių saugumo standartų statant atomines elektrines.

Pasak rezoliucijos projekto, dėl kurio balsuos į plenarinę sesiją Strasbūre susirinkę parlamentarai, nauji branduoliniai projektai Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje kelia didelį susirūpinimą dėl saugumo standartų ir įsipareigojimų tarptautinėms konvencijoms (Espoo) laikymosi.

Taip pat pažymima, kad šis susirūpinimas svarbus ne tik tiesiogiai su Rusija ir Baltarusija besiribojančioms šalims, bet ir visai Europai, todėl ES žinybos šiuo klausimu turi veikti kartu ir solidariai.

"Europos Parlamentas ragina Europos Komisiją, bendradarbiaujant su TATENA, sudaryti konstruktyvų spaudimą Baltarusijai ir Rusijai raginant jas tvirtai laikytis tarptautinių saugumo standartų ir bendradarbiauti su tarptautiniais ekspertais visuose pasiruošimo, statybos ir atominių elektrinių veiklos etapuose", - rašoma rezoliucijos projekte.

Pasak šio dokumento, Komisija bei šalys narės taip pat raginamos dėti visas pastangas siekiant užtikrinti, kad branduolinių jėgainių atsparumo testai būtų taikomi ne tik ES, bet ir kaimyninių trečiųjų šalių statomoms ar planuojamoms statyti atominėms elektrinėms.

Siūlomoje rezoliucijoje EP laikosi nuostatos, kad atsparumo testai turėtų apimti visą atominės elektrinės veiklos grandinę - nuo kuro transportavimo iki branduolinių atliekų tvarkymo.

Dokumente sakoma, kad ES, pasitelkdama aukščiausio lygio politinį veikimą, turėtų išplėsti su branduoliniu saugumu susijusią strategiją už savo ribų sienų ir siekti, kad draudimas statyti atomines jėgaines rizikinguose pasaulio regionuose pavirstų teisiškai įpareigojančia Jungtinių Tautų konvencija.

Prie rezoliucijos rengimo prisidėjęs Lietuvos europarlamentaras Leonidas Donskis BNS sakė, kad jos atsiradimą paskatino branduolinė krizė Japonijoje.

"Kitas klausimas yra, ar mes patys saugūs, kaip yra Europoje? Viskas dabar persimeta į saugumo klausimus, į elektrinių saugumą Vakarų Europoje - Vokietijoje, Prancūzijoje", - telefonu iš Strasbūro sakė politikas, atstovaujantis trečiajai pagal dydį parlamente liberalų frakcijai.

Kartu jis pažymėjo, jog "labai sunku įtikinti daugybę šalių, kurios nepatiria tokios problemos, kaip Baltarusijos būsimoji elektrinė, jei ji bus, kuri būtų už 23 kilometrų nuo šalies sienos, ar Kaliningrado atominė elektrinė".

"Jei viskas baigsis gerai, rezoliucijoje yra minima situacija, kad kai kurios ES narės atsiduria problemiškoje padėtyje dėl trečiųjų šalių planų statyti naujas atomines elektrines, ir joms turi būti taikomi aukščiausi saugumo standartai. (...) Bus aiškiai paliktas fragmentas dėl Baltijos šalių ir Lietuvos nerimo", - teigė L.Donskis.

Greta Lietuvos sienų naujas atomines elektrines planuoja statyti Rusija ir Baltarusija. Pastaruoju metu šie kaimynų planai sukėlė daug diskusijų politinėje ir viešojoje erdvėje.

Lietuva savo ruožtu tikisi per dešimtmetį kartu su Latvija, Estija ir Lenkija, dalyvaujant strateginiam investuotojui, pasistatyti Visagino atominę elektrinę.NAUJAUSI KOMENTARAI

sss

sss portretas
cia patarciau musiskiams geriau patyleti nes viso spaudimo pasekme dujos mums brangs ne 30 bet 130%

RaimundasJankus

RaimundasJankus portretas
Nesuprantu, kam spausti, kad statytu toliau nuo sienos, o pati Lietuvos atomine elektrine stovi netoli sienos, be to ateityje statys ta pacioje vietoje..
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių