ES parama skatina greičiau atkurti pažeistus miškus

Viena vėtros naktis miškininkams gali suteikti darbo keliems mėnesiams ar net metams. Pernai vasarą nuo škvalo nukentėję miškų savininkai ir valdytojai iki šiol tvarko ir atkūrinėja pažeistus plotus. Pagalba šiems darbams atlikti - jau skirstoma Europos Sąjungos parama.

Nuostoliai siekia milijonus

Miškininkai skaičiuoja milijoninius praėjusių metų rugpjūtį praūžusios vėtros nuostolius. Vien valstybiniuose miškuose išversta ir išlaužyta apie 412 tūkst. kietmetrių medienos, dar kita tiek - privačiuose plotuose. Labiausiai nukentėjo Alytaus, Kaišiadorių, Kauno, Prienų, Švenčionėlių, Trakų, Varėnos rajonų miškai. 

Tarp šių nukentėjusiųjų buvo ir kėdainiškė Daina Balasevičienė. Moteriai priklauso 11 hektarų miško Kaišiadorių rajone. Stichija pažeidė dvi D. Balasevičienės miško vietas: vienoje suniokota pusė hektaro, kitoje – dar apie 0,8 ha. „Matyt vėtra prasisuko tik pro kai kurias miško dalis. Pusė to paties miško priklauso mano pusbroliui, bet tie plotai pažeisti nebuvo, medžiai išversti tik mano pusėje“,- pasakoja moteris.

Skubėjo susitvarkyti

Pasak jos, iš karto po škvalo teritorija atrodė nykiai. „Į mišką negalėjai nei įeiti, nei kojos įkelti. Iš pušų liko tik stagarai, o dalis medienos buvo suversta tartum košė“,- prisimena kėdainiškė. Miško savininkė pasakoja, kad rūpintis pažeisto miško tvarkymu ji ėmėsi iš karto. Net ir nebūdama miškininkė, D. Balasevičienė žinojo, kad jei sulaužyta mediena nebus greitai sutvarkyta, ją netrukus pradės graužti vabzdžiai. Be to, pasak moters, netrukus po škvalo prasidėjo medienos vagystės, tad kilo grėsmė, kad nepasirūpinus sugadinta mediena, jos miške greitai tiesiog nebeliks. Todėl skubiai susitvarkiusi reikiamus dokumentus ir susitarusi su įmone, D. Balasevičienė pasirūpino miško išvalymu.

Šiuo metu išlaužytos šakos iš miško jau išvežtos, medieną pavyko parduoti malkoms. Spėta ne tik sutvarkyti pažeistą plotą, bet ir jį atkurti – vietoje išlaužtų medžių jau auga atsodinti nauji. Viena iš paskatų taip greitai susitvarkyti D. Balasevičienei buvo Europos Sąjungos parama, skiriama stichinių nelaimių pažeistų miškų tvarkymui ir atsodinimui.

Kompensuojama 80 procentų išlaidų

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas“ parama skiriama tiek privačių miškų savininkams, tiek valstybinių plotų valdytojams, jeigu pripažinta, kad miškas buvo pažeistas stichinės nelaimės. Tokiu laikomas miškas, kuriame dėl vėjo, sausros, potvynių ir kitų vadinamųjų abiotinių veiksnių, taip pat gaisrų, ligų ir miško kenkėjų yra sunaikinta, labai pažeista ar džiūsta ne mažiau kaip 50 proc. medžių, o nukentėjusio miško plotas yra ne mažesnis nei pusė hektaro.

Pretenduojantis į paramą miško savininkas turi parengti pažeisto miško atkūrimo projektą, kuriame turi būti numatyti visi miško sutvarkymo ir atsodinimo darbai bei apsaugos priemonės. Verslo informacijos centre dirbančiai D. Balasevičienei tai nesukėlė jokių rūpesčių. Visus projekte numatytus darbus miškų savininkai ar valdytojai privalo atlikti savo lėšomis per trejus metus nuo miško pažeidimo fakto užfiksavimo. Parama teikiama atlikus šiuos darbus. D. Balasevičienės pateiktam projektui skirta 10 093 Lt paramos suma. Moteris pasakoja, kad jai atsodinus mišką, šiuo metu jau rengiama paramos teikimo sutartis. „Parama man bus labai didelė pagalba – juk jei būtų reikėję viskam skirti tik savus pinigus, finansiškai tai būtų buvę labai sunku“,- pripažįsta miško savininkė.

Paramos lėšomis gali būti kompensuota iki 80 proc. visų patirtų ir tinkamų finansuoti išlaidų. Parama gali būti teikiama pažeisto miško ploto sutvarkymo ir išvalymo darbams, sodmenims įsigyti ir jiems transportuoti, dirvai paruošti, sodinimo darbams, žuvusiems želdiniams atsodinti, želdinių apsaugos priemonėms įsigyti. Didžiausia paramos suma vienam projektui gali siekti 345 280 litų.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

geriausias

geriausias portretas
budas isplauti Europos sirtus pinigus gudruoliams---"darbstuoliams"

melas

melas portretas
Pirmiausia turėsi savo pinigais paruošti projektus tai kainuos apie 10 000lt.po to savo pinigais pjausi,veši,sodinsi ir tik po to kaip apsilankys komisija viską išmatuos centimetrais gal ir atgausi 50% savo imerktų pinigų,kas met turėsi prižiūrėti kad neišdžiūtų ir t.t.miške su ES parama jau ne vienas keikiasi...geriausia parduoti su žeme ir rami galva.

Daina Blasevičienė

Daina Blasevičienė portretas
Labukas, projektui pinigu tikrai nereikia, nes galima ir pacia pasirengt, jei ne visiskai klailas esi. Jau sutarti pasirasiau, rudeni pateikus mokejimo prasyma tikiuosi gaut ir visa skirta suma:)
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių