ES parama jauniesiems ūkininkams: reikalavimai ir įsipareigojimai

ES paramos sutartis pasirašę jaunieji šalies ūkininkai neturėtų pamirši laiku įvykdyti joje numatytų sąlygų bei įsipareigojimų.

Paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ pernai kreipėsi 726 pareiškėjai. Su visais paraiškas teikusiais ir paramos teikimo sąlygas atitikusiais pareiškėjais buvo pasirašytos paramos sutartys.

Pasirašius paramos sutartį svarbu projektą įgyvendinti taip, kaip aprašyta paraiškoje, verslo plane. Bet kokie nukrypimai gali lemti sprendimą dėl paramos teikimo sustabdymo, jos sumažinimo arba išmokėtos paramos grąžinimo.

Kuria savą ūkį

Kęstutis Dirgėla nuo vaiko dienų padėjęs ūkininkauti savo tėvams nutarė kurti savą ūkį. Tėvai Užužerės kaime atrėžė jam 5 ha žemės, dar 7 ha vaikinas nusipirko, kitą dalį išsinuomojo. Iš viso dabar jis dirba 53 ha. Augina miežius.

Sedos (Mažeikių r.) žemės nėra derlingos, tad ne koks pernai buvo ir jų derlius. Tačiau Kęstutis galvoja ateityje plėsti ūkį, iš didesnio – didesnė ir nauda.

Pernai Kęstutis pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ kreipėsi paramos naujam traktoriui ir trąšų barstytuvui pirkti. Tačiau pernai Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) pristigo paramos lėšų.

Jų visiems metams buvo skirta apie 20 mln. o jaunieji ūkininkai paramos paprašė 95 mln. litų. Todėl vertinant jų paraiškas, buvo taikomi priemonės įgyvendinimo taisyklėse nustatyti prioritetai. Paramos užteko tik pirmąjį pirmumo kriterijų atitinkantiems projektams – tiems, kurie buvo planuojami įgyvendinti pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ perimtose valdose.

Kęstučio tėvai Arūnas ir Violeta Dirgėlos turi 40 melžiamų karvių bandą, tad visų valdų sūnui perleisti negalėjo. Kęstutis neatsisakė savo planų: sutiko laukti papildomų paramos lėšų. Gruodį buvo perskirstytos paramos lėšos tarp KPP I krypties priemonių, jauniesiems ūkininkams remti buvo rasta papildomai dar 70 mln. litų, tad ir su K.Dirgėla buvo pasirašyta paramos sutartis.

Mokėjimo prašymai – laiku

Kęstutis sakė, jog jau turėjo gauti naują traktorių, tačiau gamintojui jis turėjo pretenziją. „Ten tokios smulkmenos, bet tegu ir jas ištaiso“,- sakė vaikinas. Paklaustas ar laukdamas traktoriaus nepavėluos NMA pateikti mokėjimo prašymo, vaikinas atsakė, jog tam jis dar turės laiko. „Pagal paramos sutartį mokėjimo prašymą turiu pateikti iki gegužės 1 dienos“,- skubiai atsivertė jis paramos sutartį.

Mat jei mokėjimo prašymus teikti vėluojama, paramos suma mažinama po 0,5 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną. Be to, vėlavimo terminas gali būti ne ilgesnis nei 60 darbo dienų. Vėliau pateikti mokėjimo prašymai, jei nenurodomos vėlavimo priežastys, gali būti atmesti ir parama neišmokama. Jeigu ūkininkai mato, jog laiku nespės įvykdyti projekto, taigi ir pateikti mokėjimo prašymo, turi iš anksto, kol neatėjo sutartyje numatytas laikas, raštu kreiptis į NMA ir paprašyti atidėti mokėjimo prašymo teikimo terminą.

Prie mokėjimo prašymo turi būti pridėti ir išlaidas, kurioms dengti prašoma paramos, pagrindžiantys bei įrodantys dokumentai. Jaunieji ūkininkai gali pateikti iki trijų mokėjimo prašymų. Jeigu turtas įgyjamas išperkamąja nuoma – iki penkių mokėjimo prašymų. Mokėjimo prašymus kartu su reikalaujamais priedais iš paramos gavėjų priima ir registruoja NMA Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento teritoriniai paramos administravimo skyriai pagal projekto įgyvendinimo vietą.

Mokėjimo prašymo formą ir informaciją apie pridedamus dokumentus galima rasti interneto tinklalapiuose www.nma.lt, www.zum.lt.

Pridedama ataskaita

Kartu su mokėjimo prašymu pridedama ir galutinė projekto įgyvendinimo ataskaita bei
finansinės atskaitomybės dokumentai už praėjusius ataskaitinius metus. Kada ir kokias ataskaitas būtina teikti, taip pat nurodyta paramos sutartyje.

Ataskaitos teikiamos 5 metus, skaičiuojant nuo paramos sutarties pasirašymo dienos. Jeigu paramos gavėjai negali laiku pateikti ataskaitas, jie taip pat NMA raštu turi raštu nurodyti priežastis.

Studijuoja magistrantūrą

Paramos sutartyje jaunieji ūkininkai įsipareigojo projekto įgyvendinimo laikotarpius gilinti ūkininkavimo žinias. To nereikalaujama tik iš tų pareiškėjų, kurie mokosi žemės ūkio specialybių profesinėse ar aukštosiose mokyklose, ar jau baigė Jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą, ar projekto įgyvendinimo metu įgijo žemės ūkio išsilavinimą.

Kęstutis Dirgėla yra baigęs Žemės ūkio universitetą, o dabar jame studijuoja magistrantūrą. Tad jam papildomai mokytis ar gilinti ūkininkavimo žinių nereikia.

Tiems jauniesiems ūkininkams, kurie teikdami paramos paraišką, buvo išklausę tik minimalią ūkininkavimo pradmenų programą ir neturėjo žemės srities specialybės, ją teks įgyti. Tą jie gali padaryti arba ne mažiau nei 2 metus mokydamiesi profesinėse mokyklose, arba baigti aukštąją žemės ūkio mokyklą, arba surinkti ne mažiau kaip 80 kreditų arba 3200 akademinių valandų, arba išklausyti Jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą.


Šiame straipsnyje: KPF naujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

aaa

aaa portretas
gerai ten ukininkai gyvena. Su nauju MASAY FERGESONU!
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių