Energetikai: medžio granulės - tarp pigiausių kuro rūšių

Lietuvos energetikos ekspertų skaičiavimu, šilumos gamybai naudojamos medienos granulės šiuo metu yra tarp pigiausių ir patogiausių naudoti kuro rūšių šalies rinkoje. Todėl prognozuojama, kad granulėmis kūrenami katilai netruks išpopuliarėti naujai besikuriančiose gyvenvietėse, tarp individualių namų, sodybų savininkų.

Šilumos energijos, pagaminamos naudojant medienos granules, kilovatvalandė kainuoja apie 11 centų ir beveik prilygsta pigiausio kuro - malkų - kainai. Šildymui naudojant gamtines dujas už šilumos energijos kilovatvalandę tenka pakloti per 14 centų, naudojant elektros energiją - beveik 30 centų. 

„Drastiškai brangstant importuojamam iškastiniam kurui, individualius namus tampa racionalu šildyti naudojant vietinį biokurą, kuris yra ne tik pigesnis, bet ir žymiai mažiau teršia aplinką", - sakė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Šildymo ir vėdinimo katedros docentas Romanas Savickas.

Anksčiau brangesnį už malkas kurą, gamtines dujas, gyventojai namų šildymui rinkdavosi dėl patogumo. Šildantis malkomis kas dieną reikia kelis kartus kurti pečių, be to, išvykus savaitgaliui nešildomi namai atvėsta. Granulių katilai leidžia žmonėms naudotis dujiniam katilui būdingu naudojimo patogumu, suderintu su kieto kuro kainos pranašumais.

„Medžių granulių katilas savo veikimo, aptarnavimo, priežiūros poreikiu prilygsta dujiniam katilui, tačiau kuro kaina yra žymiai mažesnė - artima malkoms", - sakė R.Savickas. Anot jo, modernūs automatizuoti katilai, kūrenami medžio granulėmis, pasižymi saugia ir patogia eksploatacija.

Medžio granulės iš rezervuaro į katilą tiekiamos automatiškai. Standartinis rezervuaras namo katilinę kuru leidžia aprūpinti mažiausiai 5 paroms. Įsirengus didesnį, 9 kubinių metrų talpos rezervuarą, automatizuotą namo šildymą galima užtikrinti visam žiemos sezonui.

Anot R.Savicko, granulėmis kūrenamas katilas leidžia efektyviai gaminti šilumos energiją ir paskirstyti ją namo vidaus šildymo sistemose. Katilo darbą užtikrina automatika, kuri leidžia kontroliuoti ir palaikyti nustatytą oro temperatūrą patalpose - išvengti kuro sąnaudas didinančių temperatūros svyravimų. Medžio granulėmis kūrenamų katilų naudingumo koeficientas sudaro 90 procentų, o kieto kuro katilų - 80 procentų. 


Šiame straipsnyje: granulėskurasšildymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių