Embargą Irano naftai pajus ir Lietuva: brangs degalai

Analitikai prognozuoja, kad Europos šalims sutarus nuo vasaros nebepirkti naftos iš Irano, degalai brangs ne tik šią naftą iki šiol pirkusioms Graikijai, Ispanijai, Italijai, bet ir Lietuvai, nors „Orlen Lietuva“ perka rusišką naftą. Be to, Lietuvos rinkai naftą ir jos produktus brangina dar ir dėl krizės euro zonos šalyse stiprėjantis doleris.

Nuo metų pradžios benzinas Lietuvos degalinėse pabrango 30–40 centų ir artėja prie 4,80 Lt ribos.

Analitikai sako, kad Europos Sąjungai nutarus su Iranu nebesudaryti jokių naujų naftos ar jos produktų pirkimo sutarčių, o dabartines nutraukti nuo vasaros, šįmet Lietuvos rinkoje nafta ir degalai turėtų tik brangti. Nepaisant, kad „Orlen Lietuva“ naftą perka ne iš Irano, o iš Rusijos.

„Urals“ nafta galbūt brangs netgi labiausiai iš visų naftos rūšių, nes ji yra kaip alternatyva Irano naftai. Tai tikėtina, kad „Orlen Lietuva“ pirks brangesnę rusišką naftą ir savaime jos pelnas turėtų kristi“, – mano „Finastos“ finansų analitikas Tadas Povilauskas.

Dar vienas veiksnys, veikiantis naftos produktų kainą, – euro zonos šalių skolų krizė, dėl ko Amerikos doleris lito atžvilgiu stiprėja. Stiprėjant doleriui, nafta brangsta.

„JAV dolerio kursas labai priklauso nuo to, kaip bus sprendžiamos euro zonos krizės problemos. Tai bent jau iki kovo mėnesio, manoma, tos problemos neišsispręs ir tai yra palankiau JAV doleriui. Todėl greičiausiai turėsim stipresnį JAV dolerį, o tai lems, kad vėlgi degalų kainos Lietuvoje greičiausiai nepigs“, – sako T. Povilauskas.

Lietuvoje dėl nuolat brangstančio benzino jo pardavimai per kelis metus susitraukė daugiau nei per pusę – vairuotojai įsiveža pigesnio benzino iš aplinkinių šalių, gyventojai labiau perka dyzelinu varomas mašinas, įrenginėjama dujų įranga.

Prekiautojai degalais vienintelę galimybę atpiginti degalus mato per akcizus.

„Mūsų nuomone, reikėtų taikyti akcizo minimumą. Kažkodėl mes taikome 21 proc. didesnį akcizo tarifą. Tai čia turbūt yra atsakymas, kodėl Lietuvoje, nors didmeninė kaina tarp kaimyninių valstybių yra vienoda, mažmeninėje prekyboje benzinas yra brangiausias“, – teigia Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius.

Mažmeninėje rinkoje degalų kaina susideda iš jų didmeninės kainos ir akcizo valstybei. Šiuo metu akcizas benzinui Lietuvoje yra 1500 litų už 1000 litrų. Toks akcizas galioja nuo 2009 metų rugsėjo.


Šiame straipsnyje: degalų kainosdegalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kommunist

Kommunist portretas
- Ponia Smit, ar jūsų šeima laiminga? - O taip! Aš turiu keturis sūnus ir nuostabų vyrą! - Ir kur gi jie dabar? - Mano jauniausiasis Džonas - Irake. Antras sūnus Maikas - Afganistane. Trečiasis sūnus Bilas dabar Kosove. Na o vyriausiasis Piteris ruošiasi į Iraną. - O kur gi jūsų vyras? - Keliauja po visą pasaulį su lekcijomis "Kaip sustabdyti rusus nuo kitų šalių užpuldinėjimo".

kontrabanditas

kontrabanditas portretas
pilu tik kontrabandinius degalus,rukau tik kontrabandines cigaretes geriu tik kontrabandini alkoholi,ta pati daro mano draugai ir gimines,o jei noriu dar pigiau tai vaziuoju i Rusija per Lenkija ir jokiu tikrinimu ir problemu o tie durneliai perka brangia aparatura kad tikrinti automobiliu bakus kurie kerta Lietuvos -Rusijos pasieni,protingi vaziuoja tik per Lenkija i Kaliningrado sryti

ak 47

ak 47 portretas
rado barygos kaip pabranginti kura , nors nafta perka is rusu ir Iranas cia ne prie ko...
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių