Elektra gyventojams turėtų brangti 9-14 centų (papildyta)

Šiandien galutinai paaiškėjo, kiek mokėsime už elektrą po Ignalinos atominės elektrionės (IAE) uždarymo. Žinios – neguodžiančios, nuo kitų metų kainos kyla beveik 50 proc.

Brangs 9–14 centų

Po ilgų ginčų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) vakar patvirtino, kiek buitiniams vartotojams teks mokėti už elektrą nuo kitų metų, kai nebeliks pigios elektros šaltinio – Ignalinos atominės elektrinės (IAE). Elektros tarifai didės 9–14 centų už kilovatvalandę (kWh), arba vidutiniškai 44 proc.

Pagrindinis elektros tarifas gyventojams padidės 28,6 proc. nuo 35 iki 45 centų už kWh, teigiama Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktuose nutarimų dėl Rytų skirstomųjų tinklų ir VST kainų projektuose.

Gyventojams, naudojantiems elektrines virykles, kainos turėtų išaugti 38,7 proc. nuo 31 iki 43 centų, per metus suvartojantiems daugiau kaip 12 tūkst. kWh elektros - 41,4 proc. nuo 29 iki 41 cento.

Dviejų laiko zonų tarifu mokantiems gyventojams dieninis tarifas didės 22,5 proc. nuo 40 iki 49 centų, o naktimis ir savaitgaliais - 56,5 proc. nuo 23 iki 36 centų. Naudojantys elektrines virykles mokėtų atitinkamai 45 centus ir 34 centus (dabar 34 ir 20 centų), o suvartojantys daugiau kaip 12 tūkst. kWh per metus - atitinkamai 44 ir 33 centus (33 ir 19 centų).

Gyventojams, gaunantiems elektrą iš vidutinės (6-110 kilovoltų) įtampos elektros tinklų, vienanaris tarifas būtų 38 centai, dvinaris - atitinkamai 42 ir 29 centai.

 

Šiandien galutinai paaiškėjo, kiek mokėsime už elektrą po Ignalinos atominės elektrionės (IAE) uždarymo. Žinios – neguodžiančios, nuo kitų metų kainos kyla beveik 50 proc.

Nuo sausio 1-osios gyventojams brangiau teks mokėti ir už elektrą, ir už gamtines dujas. Elektros kainos didėja 20–73 proc., dujų – 0,8–2,7 proc.

Teks dar pasispausti

Verslo įmonėms elektros energijos kaina didėja mažiau – 7 centais už 1 kWh (be PVM). VKEKK skaičiuoja, kad dėl to įmonėms ir organizacijoms išlaidos už elektrą ūgtels penktadaliu.

Anot VKEKK, elektros tarifai didėja, nes uždarius IAE gerokai brangsta elektros gamybos kainos. Elektros kainai įtakos taip pat turi perdavimo ir skirstymo paslaugų kainų kitimas.

Buitiniams vartotojams kaina didėja daugiau, nes taip atstatomas teisingas elektros energijos sąnaudų paskirstymas buitiniams ir komerciniams vartotojams, kuris buvo iškreiptas nuo 2008-ųjų.

Vakaruose – pigiau

VKEKK posėdyje bene daugiausia diskusijų sukėlė kainų diferencijavimas, kuris dabar taikomas ne tik galutiniams vartotojams, bet ir pačiose elektros kainos dedamosiose. Vartotojų teisių gynėjai piktinosi, kad net apie 70 proc. didės naktinis tarifas buitiniams vartotojams. Jie tikino, kad tokia kainų skaičiavimo metodika yra beprasmiška, neaiški ir didina elektros kainą. Esą transportuojant elektrą negalima naudoti dieninių ir naktinių ar dvinarių tarifų, o tik galios mokestį.

Nemažai diskusijų sukėlė nevienodi Rytų skirstomųjų tinklų (RST) ir VST tarifai verslui. Nuo kitų metų Vakarų Lietuvoje dirbančioms įmonėms elektra kainuos šiek tiek pigiau.

"Šiek tiek gal ir bus diskriminuojami (iš RST elektrą perkantys verslininkai – red. past.), bet mes rekomendavome pasitelkti nepriklausomus ekspertus, atlikti ekspertizę ir suvienodinti tuos tarifus", – pripažino VKEKK pirmininkas Virgilijus Poderys. Tačiau elektros skirstymo įmonių atstovai tikino, kad to padaryti neįmanoma.

Kalbos apie pelną – optimizmas?

Kitais metais tiek dujų, tiek elektros tarifai vartotojams bus beveik lygūs VKEKK nustatytoms maksimalioms kainų riboms. Po posėdžio energetikai net guodėsi, kad VKEKK šiemet nustatė labai mažas viršutines kainų ribas – tokias, kad įmonės vos galės išgyventi

"Kalbate apie pelną? Optimistai. Kainų komisija taip viską apkarpė, kad bus bado dieta mums. Bandysime išgyventi", – teigė RST Finansų departamento direktorius Arvydas Zakalskis.

V.Poderys atkirto, kad dabar visa šalis veržiasi diržus, ir energetikai – ne išimtis.

"5 proc. pelno marža yra normalus dalykas per krizę. Šiaip norma yra 6–8 proc.", – kalbėjo VKEKK pirmininkas.

Tačiau jis pripažino, kad kitų metų viduryje elektros tarifai gali būti perskaičiuoti.


Šiame straipsnyje: elektraelektros kaina

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių