Ekspertai: išmokus Fukušimos pamokas ir atslūgus emocijoms, branduolinė energetika atsigaus

Išmokus pamokas po branduolinės nelaimės Japonijoje ir atslūgus emocijoms, branduolinė energetika turėtų atsigauti, teigia Vilniuje įsikūrusio Energetinio saugumo centro ekspertai.

Analitinėje centro pažymoje pabrėžiama, kad vyriausybės šiuo metu privalo reaguoti į visuomenės nuotaikas, nes pasitikėjimas branduoline energetika po avarijos Fukušimoje krito nuo 45-75 proc. iki 21-51 procento.

"Kita vertus, jei įgyvendinus papildomas saugumo priemones pavyks bent artimiausiu metu išvengti panašių avarijų, išmokus Fukušimos pamokas ir atslūgus emocijoms, branduolinė energetika dar gali atsigauti", - rašoma pirmajame leidinio "Energetinio saugumo akcentai" numeryje.

Ekspertai teigia, kad praėjus 15-20 metų po 1979 metų incidento JAV "Three Mile Island" atominėje elektrinėje ir 1986 metų avarijos Černobilyje pasaulyje vis dėlto prasidėjo atominės energetikos "renesansas".

Pažymoje nurodoma, kad Europos šalys branduolinės energetikos plėtrą vertina skirtingai - griežtai prieš yra Austrija, Danija, Graikija, Airija ir Portugalija, ir jų iniciatyva "ES neabejotinai griežtins reikalavimus, susijusius su reaktorių sauga, galbūt reikalaus uždaryti reaktorius, kurie neišlaikys "streso testų".

Vis dėlto Energetinio saugumo centro ekspertai įsitikinę, kad "skeptikėms" greičiausiai nepavyks užginčyti Suomijos, Prancūzijos, Čekijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Baltijos ir kitų šalių racionalaus poreikio statyti naujos kartos reaktorius.

"Todėl ES valstybių vykdomi projektai gali tapti mažiau ambicingi, kai kurių jų įgyvendinimas - atidėtas, tačiau visiškas statybų užšaldymas yra mažai tikėtinas", - rašoma pažymoje.

Anot dokumento autorių, ES šalių branduolinės pramonės srityje srityje veikiančios įmonės iš Fukušimos avarijos gali netgi turėti naudos.

"Prancūzų AREVA kompanijai, gaminančiai naujos kartos ERP tipo reaktorius, atsiras puiki proga pagrįsti gerokai aukštesnę nei įprastų reaktorių kainą. Kalbama, kad britai, čekai, suomiai, planavę kviestis projektuotojus ir investuotojus iš JAV ir Pietų Korėjos, gali persigalvoti AREVA naudai", - teigia Energetinio saugumo centro specialistai.NAUJAUSI KOMENTARAI

RaimundasJankus

RaimundasJankus portretas
Teisingai pasake ekspertai, ...

Kęstas

 Kęstas portretas
Energetinė nepriklausomybė? Kokia kaina? Operatoriaus klaida, teroristų antpuolis, techniniai gedimai ir kitokios nuspėjamos bei šiandien nenuspėjamos problemos gali ištikti atominę elektrinę. Nėra jokių abejonių, kad tokios katastrofos atsitiks ir ateityje. Klausimas tik kada anksčiausiai ir kur. Jei atsitiks Lietuvos teritorijoje, tai kur kraustysis lietuvių tauta? Kas bus su mūsų kultūra? Dabartinė emigracija mums pasirodys pasivaikščiojimu parke tylų vasaros vakarą. Na o kiek naudos turėtume iki tos katastrofos? Praktiškai mažai. Europos Sąjunga mums neleis monopolizuoti elektros energijos rinkos Lietuvoje. Mūsų pastangos įtikinėti pasaulį, kad mes geriau nusimanome branduolinių jėgainių saugume, negu rusai yra naivios. Rusai įsigijo nemažai patyrimo Černobylio avarijoje. Sprendžiant iš amerikiečių specialistų komentarų, rusai tą patyrimą labai gerai panaudojo. Fizikos laboranto A.Kubiliaus ar net ekonomistės D.Grybauskaitės kritika atominės energetikos specialistų nesudomins. Visi supranta, kad tai tėra bandymas sustabdyti karavaną garsais. Todėl kaimynystėje turėsime kelias rusų pastatytas elektrines.Su jomis tektų konkuruoti. To dėka lietuviškos jėgainės projektas būtų nuostolingas mums, mokesčių mokėtojams. Rusai su didžiuliais plotais turi kur pigiai saugoti branduolines atliekas.Mūsų lopinėlyje tai kainuos brangiai. Vien todėl negalime konkuruoti. Atkreipkite dėmesį, kad nieko blogo nesakau apie nepriklausomą nuo rusų dujų ir elektros tiekimą Lietuvai bei alternatyviąją energetiką. Aš esu taip pat už energetinę nepriklausomybę. Bet siekti jos turime, pasverdami visus už ir prieš.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių