Ekonomikos krizė palietė ir Airijos lietuvius

Baigėsi laikai, kai Airijoje imigrantai, net ir nemokėdami anglų kalbos, lengvai rasdavo gerai apmokamus darbus. Pastaruoju metu net ir didelės bendrovės mažina etatų skaičių, atleisdamos ne tik imigrantus, bet ir vietinius gyventojus, tad ekonominis nuosmukis gąsdina visus, rašo Airijos išeivių laikraštis „Saloje".

Sumažėjo darbų

Įvairių statybos darbų kompanijai „RKTC" vadovaujantis lietuvis Robertas prisimena, jog kiekvienais metais prieš didžiąsias žiemos šventes užsakymų padaugėdavo vos ne dvigubai. Deja, šiais metais bendrovė tuo pasigirti negali.

„Prieš Kalėdas dažnas airis namuose nori padaryti remontą, kad šventės būtų ypatingos, todėl mums pats darbymetis. Kaip bebūtų gaila, šiemet pastebime, jog darbo sumažėjo 30-40 procentų, be to, pastaruoju metu maždaug 20 procentų nukrito kainos už teikiamas paslaugas", - sako vyras.

Robertas pasakoja, kad konkurentai airiai tuos pačius darbus atlieka už mažesnes kainas nei jie, nors visada būdavo atvirkščiai.

„Manau, kad kitais metais bus dar sunkiau ne tik statybų, bet ir kitiems sektoriams. Ypatingai metų pradžioje, kai paprastai darbų sumažėja. Tikiuosi, kad po dvejų metų ekonominė šalies padėtis ims gerėti", - viliasi pašnekovas.

Vis dėlto, Robertas nežada grįžti į Lietuvą, kadangi mano, kad situacija tėvynėje - ne geresnė. 

Mokosi kalbos, kad išliktų

Vertimų agentūros „Chartered Translators Ireland" vadovas Gintarius Petkus taip pat pastebėjo, kad darbų sumažėjo - vertimų poreikis smuko per 60 procentų.

„Stipriai sumažėjęs vertėjavimo poreikis - grįžtančių atgal į Lietuvą atspindys. Išvažiuoja tie, kurie nemokėdami kalbos jau nebegali susirasti darbo. Dažnas likęs gyventi Airijoje turi neblogas anglų kalbos žinias ir gali susikalbėti", - sako G.Petkus.

Ieškodamas išeities, vyras nusprendė lietuvius privačiai mokyti anglų kalbos.

„Pastaruoju metu jaučiamas didžiulis poreikis mokytis anglų kalbos", - tikina pašnekovas.

Vyras pasakoja girdėjęs kalbų, kad pastaruoju metu iš Airijos išvažiavo daugiau kaip 50 procentų imigrantų. Jis pats mano, jog šalį paliko trečdalis svetimšalių.

G.Petkus tautiečius ragina nepanikuoti ir neskubėti grįžti į Lietuvą, kur ekonominė situacija taip pat prasta. „Nors nesu ekonomikos ekspertas, manau, kad po metų Airijos ekonominė padėtis po truputį ims gerėti, o Lietuvoje šviesios ateities nematau bent trejus metus", - sakė vyras.

Mėgsta bylinėtis

G.Petkus, turintis ilgametę Airijos teismuose vertėjo patirtį, pastebėjo, kad šiuo metu ypatingai išaugo lietuvių noras prisiteisti įvairias kompensacijas iš savo darbdavių. Pašnekovo teigimu, tautiečiai sparčiai mokosi iš airių, kurie teismuose bylinėjasi dėl kiekvieno cento.

„Suprantu, kad nei vienas nenori būti nuskriaustas ar apgautas, bet nuolat besibylinėdami teismuose su darbdaviais atrodysime kaip problemas kelianti tauta. Ilgainiui nei vienas darbdavys nenorės įdarbinti lietuvio, bijodamas, jog bus paduotas į teismą ir iš jo bus išreikalauta nemaža pinigų suma. Galime laimėti mūšį, bet pralaimėti karą", - vaizdžiai kalba vertėjas.

Kaltina bankus

Gerai žinomas dainininkas bei koncertų organizatorius Darius Mileris - Nojus teigia, kad krizė akivaizdi dėl pakilusių vartojimo prekių ir krentančių nekilnojamojo turto kainų, šlubuojančios bankų veiklos.

„Mano nuomone, į krizę buvo vedama sistemingai: bankai dalijo paskolas į kairę ir į dešinę, po to patys kėlė palūkanas. Taip sukūrė gausybę nemokių klientų, kurie prarado darbus dėl padidėjusių kaštų, bankrutavusių įmonių", - tvirtina muzikantas.

Pasiteiravus, ar jo verslui turi įtakos ekonominė krizė, D.Mileris sako kol kas jos nejaučiantis.

„Galbūt kažkiek sumažėjo žiūrovų renginiuose, bet tai gali būti dėl kitų dalykų", - sako koncertų organizatorius ir tikina, kad kol kas grįžti į Lietuvą neketina.

Į Lietuvą neskuba

Lietuviško maisto parduotuvėje pakalbinta Kristina prisipažįsta visai neseniai praradusi darbą.

„Dvi dienas per savaitę dirbau parduotuvėje, o kitu metu - viešbučio registratūroje. Vėliau iš parduotuvės buvau atleista, nes pritrūko pinigų darbuotojų atlyginimams. Po to man pranešė, kad viešbutyje galiu dirbti tik 10 valandų per savaitę. Per septynerius metus, kai gyvenu Airijoje, pirmą kartą valstybės paprašiau paramos - bedarbio pašalpos", - liūdesio neslėpdama pasakojo moteris.

Pašnekovė tikina jaučianti pablogėjusią Airijos ekonominę situaciją ir nerimaujanti, kad ateityje nebūtų dar blogiau. „Turiu daug pažįstamų, kurie darbo turi tik iki Kalėdų, o kas jų laukia vėliau, nežino niekas", - sako Kristina.

Deimantė, taip pat pakalbinta parduotuvėje, džiaugiasi turinti darbą ir tikisi, kad jo nepraras. „Nors darbą turiu, girdžiu, kad ne vienas jį prarado arba gauna mažesnį atlyginimą. Tiesą sakant, tai gąsdina", - atvirauja moteris.

Pasiteiravus, ką darytų, jei vis tik darbo netektų, moteris atsako, jog stengtųsi iš paskutiniųjų ir sutiktų dirbti bet kokį darbą. Pasak jos, šiuo metu į Lietuvą grįžti būtų dar baisiau nei pasilikti Airijoje.


Šiame straipsnyje: AirijakrizėImigrantai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Darbo birža švaisto ES milijonus?
  Darbo birža švaisto ES milijonus?

  Noras keisti arba įgyti profesiją gali įstumti į keblią padėtį. Kaunietis Martynas Staliulionis, pasinaudojęs Darbo biržos  pasiūlyta profesinio mokymo programa, ėmė abejoti, ar tai nėra tuščias ES skirtų pinigų švaistymas. ...

  30
 • Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams
  Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams

  Smarkiai išaugusios importo galimybės užtikrina elektros sistemos adekvatumą visą žiemą. Planuojama, kad naujausios tarptautinės jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“ dirbs visus ateinančius tris mėnesius. 2015 m. žiemą ...

 • Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių
  Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių

  Artėjant didžiausioms metų šventėms, aplanko ne tik jaukus laukimo jausmas, bet ir dovanų pirkimo karštinė: ką dovanoti? Daugiau nei pusė apklaustų lietuvių atvirauja labiausiai nenorintys gauti keraminių statulėlių ir puodelių (32,...

 • Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų
  Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų

  Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse jau įdiegti bekontakčio mokėjimo terminalai, tačiau 46 tūkst. bekontaktes mokėjimo korteles įsigijusių gyventojų dar priversti jomis atsiskaitinėti kaip įprastomis, rašo "Lietuvos žinios"....

 • Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama
  Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama

  Prekybininkai sako – į madą grįžta mediniai žaislai. Jų paklausa kasmet auga, ypač prieš didžiąsias šventes. Tačiau gamintojai konstatuoja, kad medinių žaislų Lietuvoje lieka nedaug. Didžioji jų dalis eksportuojama į užsien...

 • Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka
  Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka

  Statistika rodo, kad jauni žmonės nuo 18 iki 29 metų Lietuvoje ieško darbo pasitelkdami socialinius tinklus, savo ruožtu darbdaviai lygiai taip pat ieškodami darbuotojų naudoja šias priemones. Anot Lietuvoje trečius metus veikiančio...

 • Būstui įsigyti – valstybės parama
  Būstui įsigyti – valstybės parama

  Naujoji Lietuvos valdžia žada paspirtį jaunoms šeimoms, kad šios galėtų lengviau įsigyti savo pirmąjį būstą. Anot paskirtojo premjero Sauliaus Skvernelio, pajamų tam žada ieškoti didindama per biudžetą perskirstomą bendrojo ...

  8
 • Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų
  Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų

  Pirmoje dienos pusėje nutaręs svarstyti valdančiųjų pataisas dėl dalies socialinio modelio nuostatų atšaukimo arba jų įsigaliojimo atidėjimo, Seimas ketvirtadienio pavakarę priėmė svarstyti dar vieno naujojo Darbo kodekso pataisų glėbį. ...

  5
 • Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja
  Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja

  Remiantis statistika, darbo užmokestis Lietuvoje šiais metais augo. Tiesa, ekonomistai dėl to nerimauja – jų teigimu, kuo didesnės bus algos, tuo mažiau konkurencinga bus Lietuvos ekonomika. Mat konkuruoti su kitų šalių gamintojais, ...

  2
 • R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą
  R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą

  Kadenciją baigianti finansų ministrė Rasa Budbergytė sutiko su "Kauno dienos" skaitytojais pasidalyti mintimis apie iššūkius, su kuriais jai teko susidurti einant atsakingas pareigas, ir trumpai apžvelgti nuveiktus darbus. Ministr...

  1
Daugiau straipsnių