EK: Baltijos šalys nuo pasaulinės krizės nukentės labiausiai ES

Baltijos šalys nuo pasaulinės ekonominės krizės nukentės labiausiai Europos Sąjungoje (ES), o nuosmukio šiemet pavyks išvengti tik Lenkijai, prognozuoja Europos Komisija (EK).

Iki 2011 metų ūkis vėl ims augti visose naujose ES valstybėse narėse Vidurio ir Rytų Europoje, tačiau jų biudžeto deficitas gerokai padidės, mano Komisija. Pasak ekspertų, tai iš esmės reiškia, kad nė viena iš šių šalių artimiausiu metu neatitiks įstojimui į euro zoną keliamų reikalavimų.

Komisijos prognozėmis, Lietuvos, Estijos ir Latvijos ūkio nuosmukis šiemet sieks dviženklį rodiklį; be to, šių šalių ūkis smuks ir 2010 metais, teigiama Komisijos du kartus per metus skelbiamose prognozėse.

Lietuvai šiemet prognozuojamas didžiausias iš Baltijos šalių - 18,1 proc. BVP smukimas, 2010 metais - 3,9 procento. Latvijoje ekonomika šiemet, manoma, smuks 18 proc., Estijoje - 13,7 procento.

Augimo Baltijos šalyse tikimasi tik 2011 metais, ir Estijoje pakilimas turėtų būti didžiausias (4,2 proc.), o Lietuvoje BVP, prognozuojama, augs 2,5 procento.

Lenkijos ūkis šiemet augs 1,2 proc., 2010 metais - 1,8 proc., o 2011-aisiais - 3,2 procento. Pasak Komisijos, Lenkijos augimą parems zloto kurso smukimas, kuris paskatino eksporto augimą, ir palyginti nedidelės palūkanų normos.

Vengrijoje ūkis šiemet smuks 6,5 proc., kitąmet - dar 0,5 proc., o jau 2011 metais prieaugis turėtų siekti 3,1 procento. Čekijos ūkis šiemet, Komisijos vertinimais, smuks 4,8 proc., kitąmet išaugs 0,8 proc., o 2011 metais - 2,3 procento.

Kitąmet atsigaus ir Rumunijos ūkis, kuris šiemet, kaip spėjama, smuks 8 procentais. Bulgarijos ekonomika ims augti tik 2011 metais.

Komisijos vertinimais, 3 proc. BVP ribą viršys visos ES Vidurio ir Rytų Europos narės, išskyrus Bulgariją ir Estiją.

Infliacija, Komisijos prognozėmis, Lietuvoje šiemet sieks 3,9 proc., 2010 metais bus užfiksuota 0,7 proc. defliacija, o 2011-aisiais Lietuvoje kainos vėl turėtų kilti - prognozuojama 1 procento infliacija.

Defliacija 2010 ir 2011-ais metais prognozuojama ir Latvijoje.

Vyriausybės skola Lietuvoje artimiausiais metais turėtų augti - šiemet turėtų siekti 29,9 proc. BVP, 2010 metais - 40,7 proc. BVP, o 2011 metais - 49,3 proc. BVP.

Lenkijos valstybės skola šiemet sieks 51,7 proc. BVP, kitąmet - 57 proc. BVP, o 2011 metais - 61,3 proc. BVP.

Nedarbas Baltijos šalyse taip pat turėtų būti vienas didžiausių. Nedarbo lygis, kaip prognozuojama, Lietuvoje šiemet sieks 14,5 proc., kitąmet - 17,6 proc., o 2011 metais - 18,2 procento. Didžiausias nedarbas prognozuojamas Latvijoje (16,9 proc., 19,9 proc. ir 18,7 proc.), kiek mažesnis Estijoje (13,6 proc., 15.2 proc., 14.2 proc.).

Fiskalinis deficitas Lietuvoje turėtų siekti 9,8 proc. šiemet, 9,2 proc. - kitąmet, 9,7 proc. - 2011-aisiais. Estijoje deficitas, prognozuojama, laikysis apie 3 proc. (pakils iki 3,2 proc. 2010-aisiais), Latvijoje - išaugs nuo 9 proc. šiemet iki 12,3 proc. 2010-aisiais, 2011-aisiais turėtų smuktelėti iki 12,2 procento.

Lenkijoje deficitas, kaip prognozuojama, pakils nuo 6,4 proc. BVP 2009 metais iki 7,6 proc. 2011 metais.

Infliacija visame regione turėtų būti nuosaiki, o Latvijoje kainos turėtų smukti ir 2010, ir 2011 metais.

 


Šiame straipsnyje: krizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Premjeras: Nacionalinė žemės tarnyba nebus naikinama
  Premjeras: Nacionalinė žemės tarnyba nebus naikinama

  Vilniaus merui Remigijui Šimašiui išreiškus nuomonę, jog Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) turėtų būti naikinama, premjeras Saulius Skvernelis tam prieštarauja. ...

  2
 • Baltijos jūroje bus hibridinis laivas
  Baltijos jūroje bus hibridinis laivas

  Po poros metų Baltijos jūroje pasirodys pirmasis keleivinis jūrų keltas, kuris bus varomas vėjo energija. ...

 • Ūkininkams Lietuva – mažų mokesčių rojus
  Ūkininkams Lietuva – mažų mokesčių rojus

  Verslininkai arba valstybės tarnybos darbuotojai kas mėnesį nuo algos valstybei atseikėja per 40 proc. mokesčių, dalį sumoka ir darbdavys. O ūkininkai iki šiol visų valdžių buvo lepinami lengvatomis. ...

  2
 • 120 eurų išmoka už vaiką – įmanoma?
  120 eurų išmoka už vaiką – įmanoma?

  Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė registravo pataisas, pagal kurias vaikus auginantiems tėvams būtų mokama 120 eurų išmoka už vaiką, kartu atsisakant...

  7
 • Gyventojai renkasi etapinę renovaciją
  Gyventojai renkasi etapinę renovaciją

  Stringant valstybinei daugiabučių namų renovacijos programai, vis daugiau gyventojų atnaujinti pastatus apsisprendžia etapais – patys savo lėšomis. Įgyvendinami reikalingiausi darbai, kurie padeda sumažinti sąskaitas už šildymą. ...

  5
 • Metas prisiminti darbų saugą: šiemet darbe žuvo jau penki žmonės
  Metas prisiminti darbų saugą: šiemet darbe žuvo jau penki žmonės

  Padažnėjus nelaimingiems atsitikimams darbo vietose, Valstybinė darbo inspekcija primena, kad įmonės privalo susipažinti su darbų saugos reikalavimais ir jų laikytis. Šiemet jau gauti pranešimai apie penkias žūtis darbe – pernai t...

 • Pratęstas elektros jungties su Švedija remontas
  Pratęstas elektros jungties su Švedija remontas

  Savaitę dėl kabelio gedimo neveikiančios elektros jungties su Švedija "NordBalt" remontas pratęstas dar savaitei. ...

  1
 • Norintiems gauti būsto paskolą – brokerių kritikuojami streso testai
  Norintiems gauti būsto paskolą – brokerių kritikuojami streso testai

  Kreipiantis į banką paskolos būstui, vadybininkai pasiskaičiuos du scenarijus: su dabartinėmis ir su teorinėmis 5 proc. siekiančiomis palūkanomis - taip bankai bando išsiaiškinti, ar klientui pakaktų pinigų pragyvenimui, jei palūkanos ...

 • Koks internete perkančio europiečio portretas?
  Koks internete perkančio europiečio portretas?

  Apklausus pirkėjus internete iš 21 Europos valstybės paaiškėjo, kad itin sparčiai populiarėja apsipirkimas mobiliaisiais telefonais, vis daugiau žmonių perka ne savo šalies interneto parduotuvėse, o prekių pristatymo lankstumas be...

 • Stogo šiltinimas: kaip išvengti klaidų?
  Stogo šiltinimas: kaip išvengti klaidų?

  Vienas svarbiausių namo statybos etapų – tinkamas stogo apšiltinimas. Pasirinkus nekokybiškas medžiagas, prastą specialistą ar nusprendus savarankiškai apšiltinti stogą, ateityje galima sulaukti itin rimtų nemalonumų. ...

Daugiau straipsnių