Didžiųjų valstybės įmonių privatizavimas atidedamas

Premjeras tikina, kad didžiųjų valstybės įmonių privatizuoti kol kas neplanuojama, tačiau efektyvinant jų valdymą žadama įsileisti ir privataus kapitalo.

Kritikavo Prezidentė

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje aptarta valstybės valdomų įmonių veikla ir valdymo efektyvumas. Pritarta sprendimui užtikrinti tokių bendrovių veiklos skaidrumą. Ūkio ministerija paskirta koordinuojančia visų valstybinių įmonių institucija.

Be to, ministrams buvo pristatyta praėjusią savaitę paskelbta valstybės kontroliuojamo turto apžvalga, kurią sukritikavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Paskelbta, kad maždaug 300 valstybinių įmonių valdo turto už daugiau nei 17,3 milijardo litų, tačiau per metus iš jų į biudžetą įplaukia vos 30 milijonų litų dividendų. „Jau geriau nebūtų tai skelbiama, nes tai įrodo bejėgiškumą ir neatsakomybę valdant valstybės turtą. Ką tai reiškia? Nemokam valdyt, nemokam kontroliuoti? O gal nenorim?“, - spaudos konferencijoje pirmadienį D.Grybauskaitė.

Įsileis privatininkus

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, Vyriausybė planuoja pertvarkyti valstybės įmonių valdymą, kad jos duotų didesnį pelną. Neatmetama galimybė į valstybės kontroliuojamas bendroves įsileisti ir privatų kapitalą.

„Apžvalga rodo, kad lyginant su, pavyzdžiui, skandinavais, mes labai neefektyviai valdom turimą valstybės turtą. Ieškosim, kaip tą valdymą pagerinti. Kaip rodo, tarkim, skandinavų patirtis, į valstybės turto valdymą įleidžiant šiek tiek privataus kapitalo, tą darant protingai ir išmintingai, tai padeda valdymą padaryti geresnį, skaidresnį, labiau orientuotą į rezultatus. Nes privatus kapitalas kaip tik ir atneša tą sveiką dvasią“, - pastebėjo Vyriausybės vadovas.

Jis pabrėžė neišskiriąs nei energetikos, nei transporto, nei kitų sričių įmonių, kur valstybė turi kontrolinius arba šimtaprocentinius akcijų paketus.

Premjeras tvirtino kol kas negalįs pasakyti, kada ir į kokias valstybės įmones galėtų būti įsileistas privatus kapitalas, koks procentas akcijų jam galėtų atitekti. „Šiandien dar nieko apie tai konkretaus negaliu pasakyti, nes dar nėra jokio apsisprendimo šiuo klausimu“, - sakė A.Kubilius.

Vyriausybė žada, kad jau šį rudenį turėtų atsirasti strategija, kaip bus keičiamas valstybei priklausančių įmonių valdymas. „Kaip tą turtą valdyti, tai mes, remdamiesi kitų šalių patirtimi, parengsime rudenį studiją ir, ja vadovaudamiesi, apsispręsime“, - kalbėjo premjeras.

Siektų gauti iki pusantro milijardo

Anot A.Kubiliaus, valstybinių įmonių veiklos ataskaita padaryta pirmą kartą per dvidešimt metų. „Reikia pasiekti, kad šios įmonės veiktų kaip ūkiniai, o ne kaip politiniai subjektai. Iki šiol mes esame paveldėję tokią situaciją, kai įmonės būdavo valdomos kaip socialistinis turtas bandant ieškoti galimybių kaip politiškai veikti tokio turto valdymą. Socialistinis turtas būdavo labai dažnai valdomas socialistiškai“, – teigė jis.

Ūkio ministras Dainius Kreivys žada įdiegti Lietuvoje švedišką valstybinių įmonių valdymo modelį. „Jeigu pažiūrėtume, kiek įmonės uždirba Lietuvoje ir Švedijoje, tai Švedijoje įmonės uždirba maždaug 100 kartų daugiau. Kiekvienam Lietuvos piliečiui per metus turėtų tekti maždaug 750 litų šių įmonių dividendų, jeigu jis būtų valdomos pagal tuos pačius principus, kaip ir Švedijoje“, – sakė ministras.

Jo skaičiavimu, iš šių įmonių per metus į biudžetą galėtų įplaukti iki 1,5 mlrd. litų dividendų. „Per metus galima gauti nuo 850 mln. iki 1,5 mlrd. litų dividendų priklausomai nuo to, kiek mes paliktume įmonių plėtrai. Įprastai paliekama apie pusė pelno, bet krizės atveju galima paimti ir 1,5 mlrd. litų“, – sakė ministras.

Anot D.Kreivio, didinant įmonių skaidrumą bus rengiamos viešos įmonių metinės ir ketvirtinės ataskaitos.

Tęs smulkių objektų privatizavimą

Pasak premjero, kol kas nėra planuojama privatizuoti dideles valstybės bendroves – valdančias elektros energijos gamybą ir paskirstymą, geležinkelius, paštą, uostą, oro uostus bei kitas.

Bus toliau tęsiamas smulkių objektų privatizavimas. „Objektų valstybė turi visokių ir įvairių – veislynai, žirgynai, vaistinės ir panašūs. Išvalyti nuo jų valstybės turtą iš tikrųjų yra mūsų tikslas. Turi likti tik tai, kas verta likti valstybės įmonėmis“, - teigė ministras pirmininkas.

Tačiau paklaustas, ar šiemet bei kitąmet numatoma privatizuoti geležinkelius, paštą bei kitas dideles valstybės įmones, premjeras atsakė: „Ne, mes pirmiausia ieškosime, kaip sutvarkyti visą valdymą. O privatizavimo nekeliame kaip savitikslio dalyko“.


Šiame straipsnyje: Valstybės turtasvaldymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Gamintojai: sveiki produktai neženklinami, nes tai nenaudinga
  Gamintojai: sveiki produktai neženklinami, nes tai nenaudinga

  Gamintojams, norintiems populiarinti sveikų produktų žymėjimą, labai svarbi tiek Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), tiek kitų institucijų pagalba, bet kol kas SAM priemonės dažnai niekinės, o pažadai netęsiami. Taip LRT RADIJUI sako Grūdų per...

  1
 • A. Veryga pamiršo Aludarių gildiją ir Legalaus verslo aljansą
  A. Veryga pamiršo Aludarių gildiją ir Legalaus verslo aljansą

  Alaus gamintojų įsteigta Lietuvos aludarių gildija ir Legalaus verslo aljansas, kuriam priklauso alkoholinių gėrimų gamintojai bei importuotojai, piktinasi sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, šių organizacijų, skirtingai negu kitų pa...

  2
 • Ar klimato kaitos aktyvistai neperlenkia lazdos?
  Ar klimato kaitos aktyvistai neperlenkia lazdos?

  Nevairuokite, neskraidykite lėktuvais, išmeskite kepsnines ir neužsibūkite namuose, kad netyčia nepratęstumėte giminės. Pamąstymais apie tai, kad klimato kaitos aktyvistai su savo pasiūlymais kartais galbūt perlenkia lazdą, portale nationalre...

 • S. Jakeliūnas apie PVM lengvatą šildymui: finansinio populizmo virusas vėl išplito
  S. Jakeliūnas apie PVM lengvatą šildymui: finansinio populizmo virusas vėl išplito

  Vyriausybė suplanavo nemažai įvairių mokesčių pakeitimų, kurie gali daryti įtaką prekių ir paslaugų kainoms, taip pat dirbančiųjų pajamoms, įmonių veiklos sąnaudoms. ...

  2
 • Strasbūro teismas: A. Kubiliaus pensijų karpymai nepažeidė žmogaus teisių
  Strasbūro teismas: A. Kubiliaus pensijų karpymai nepažeidė žmogaus teisių

  Konservatorių vyriausybės per krizę įvestos taupymo priemonės nepažeidė žmogaus teisių, ketvirtadienį paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas. ...

  18
 • Finansinei drausmei skatinti – speciali skaičiuoklė internete
  Finansinei drausmei skatinti – speciali skaičiuoklė internete

  Augant ekonomikai ir didėjant vartojimo apimtims, finansų institucijų klientai dažnai nežino, kad paskolų kaina priklauso ir nuo asmeninės finansinės drausmės. Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ ba...

  3
 • Lietuva lygiuojasi į Afriką?
  Lietuva lygiuojasi į Afriką?

  Nevaldomai auganti turtinė nelygybė – didžiausia grėsmė Lietuvai. Apie tai įspėja tarptautinės organizacijos, apie tai nuolatos kalba įvairūs analitikai ir, žinoma, politikai. Deja, kai reikia pereiti nuo kalbų prie darbų, priimant sprendimu...

  10
 • Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija
  Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija

  Lietuvos ir jos šiaurinių kaimynių pozicija energetikos klausimais vis labiau išsiskiria. Latvija prisijungė prie Estijos ir pareiškė, kad nepakanka vienos jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos Baltijos šalių elektros tinklų sinc...

  11
 • Daugėja į Lietuvą vykstančių rusų
  Daugėja į Lietuvą vykstančių rusų

  Auga atvykstančiųjų į Lietuvą Rusijos piliečių srautai. Lietuvos diplomatinėse atstovybėse išduodama trečdaliu daugiau vizų negu prieš porą metų. Kaimyninės šalies gyventojai į Lietuvą vyksta lankyti artimųjų kapų, atost...

  2
 • Kaip darbdaviai elgiasi su vaikų turinčiais darbuotojais?
  Kaip darbdaviai elgiasi su vaikų turinčiais darbuotojais?

  Kas ketvirtas dirbantis Lietuvos įmonėse teigia, kad jo darbdavys susilaukusiems vaikų suteikia netgi daugiau nei numato šalies įstatymai, nors yra ir tokių, kurie darbuotojams gaili net to, kas numatyta Darbo kodekse. Tokias įžvalgas pateik...

  6
Daugiau straipsnių