Didžiųjų valstybės įmonių privatizavimas atidedamas

Premjeras tikina, kad didžiųjų valstybės įmonių privatizuoti kol kas neplanuojama, tačiau efektyvinant jų valdymą žadama įsileisti ir privataus kapitalo.

Kritikavo Prezidentė

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje aptarta valstybės valdomų įmonių veikla ir valdymo efektyvumas. Pritarta sprendimui užtikrinti tokių bendrovių veiklos skaidrumą. Ūkio ministerija paskirta koordinuojančia visų valstybinių įmonių institucija.

Be to, ministrams buvo pristatyta praėjusią savaitę paskelbta valstybės kontroliuojamo turto apžvalga, kurią sukritikavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Paskelbta, kad maždaug 300 valstybinių įmonių valdo turto už daugiau nei 17,3 milijardo litų, tačiau per metus iš jų į biudžetą įplaukia vos 30 milijonų litų dividendų. „Jau geriau nebūtų tai skelbiama, nes tai įrodo bejėgiškumą ir neatsakomybę valdant valstybės turtą. Ką tai reiškia? Nemokam valdyt, nemokam kontroliuoti? O gal nenorim?“, - spaudos konferencijoje pirmadienį D.Grybauskaitė.

Įsileis privatininkus

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, Vyriausybė planuoja pertvarkyti valstybės įmonių valdymą, kad jos duotų didesnį pelną. Neatmetama galimybė į valstybės kontroliuojamas bendroves įsileisti ir privatų kapitalą.

„Apžvalga rodo, kad lyginant su, pavyzdžiui, skandinavais, mes labai neefektyviai valdom turimą valstybės turtą. Ieškosim, kaip tą valdymą pagerinti. Kaip rodo, tarkim, skandinavų patirtis, į valstybės turto valdymą įleidžiant šiek tiek privataus kapitalo, tą darant protingai ir išmintingai, tai padeda valdymą padaryti geresnį, skaidresnį, labiau orientuotą į rezultatus. Nes privatus kapitalas kaip tik ir atneša tą sveiką dvasią“, - pastebėjo Vyriausybės vadovas.

Jis pabrėžė neišskiriąs nei energetikos, nei transporto, nei kitų sričių įmonių, kur valstybė turi kontrolinius arba šimtaprocentinius akcijų paketus.

Premjeras tvirtino kol kas negalįs pasakyti, kada ir į kokias valstybės įmones galėtų būti įsileistas privatus kapitalas, koks procentas akcijų jam galėtų atitekti. „Šiandien dar nieko apie tai konkretaus negaliu pasakyti, nes dar nėra jokio apsisprendimo šiuo klausimu“, - sakė A.Kubilius.

Vyriausybė žada, kad jau šį rudenį turėtų atsirasti strategija, kaip bus keičiamas valstybei priklausančių įmonių valdymas. „Kaip tą turtą valdyti, tai mes, remdamiesi kitų šalių patirtimi, parengsime rudenį studiją ir, ja vadovaudamiesi, apsispręsime“, - kalbėjo premjeras.

Siektų gauti iki pusantro milijardo

Anot A.Kubiliaus, valstybinių įmonių veiklos ataskaita padaryta pirmą kartą per dvidešimt metų. „Reikia pasiekti, kad šios įmonės veiktų kaip ūkiniai, o ne kaip politiniai subjektai. Iki šiol mes esame paveldėję tokią situaciją, kai įmonės būdavo valdomos kaip socialistinis turtas bandant ieškoti galimybių kaip politiškai veikti tokio turto valdymą. Socialistinis turtas būdavo labai dažnai valdomas socialistiškai“, – teigė jis.

Ūkio ministras Dainius Kreivys žada įdiegti Lietuvoje švedišką valstybinių įmonių valdymo modelį. „Jeigu pažiūrėtume, kiek įmonės uždirba Lietuvoje ir Švedijoje, tai Švedijoje įmonės uždirba maždaug 100 kartų daugiau. Kiekvienam Lietuvos piliečiui per metus turėtų tekti maždaug 750 litų šių įmonių dividendų, jeigu jis būtų valdomos pagal tuos pačius principus, kaip ir Švedijoje“, – sakė ministras.

Jo skaičiavimu, iš šių įmonių per metus į biudžetą galėtų įplaukti iki 1,5 mlrd. litų dividendų. „Per metus galima gauti nuo 850 mln. iki 1,5 mlrd. litų dividendų priklausomai nuo to, kiek mes paliktume įmonių plėtrai. Įprastai paliekama apie pusė pelno, bet krizės atveju galima paimti ir 1,5 mlrd. litų“, – sakė ministras.

Anot D.Kreivio, didinant įmonių skaidrumą bus rengiamos viešos įmonių metinės ir ketvirtinės ataskaitos.

Tęs smulkių objektų privatizavimą

Pasak premjero, kol kas nėra planuojama privatizuoti dideles valstybės bendroves – valdančias elektros energijos gamybą ir paskirstymą, geležinkelius, paštą, uostą, oro uostus bei kitas.

Bus toliau tęsiamas smulkių objektų privatizavimas. „Objektų valstybė turi visokių ir įvairių – veislynai, žirgynai, vaistinės ir panašūs. Išvalyti nuo jų valstybės turtą iš tikrųjų yra mūsų tikslas. Turi likti tik tai, kas verta likti valstybės įmonėmis“, - teigė ministras pirmininkas.

Tačiau paklaustas, ar šiemet bei kitąmet numatoma privatizuoti geležinkelius, paštą bei kitas dideles valstybės įmones, premjeras atsakė: „Ne, mes pirmiausia ieškosime, kaip sutvarkyti visą valdymą. O privatizavimo nekeliame kaip savitikslio dalyko“.


Šiame straipsnyje: Valstybės turtasvaldymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių