Būsto kainos krinta, bet nebesirita

2009 m. trečią ketvirtį Lietuvos būsto rinkoje pasirodė pirmieji stabilumo ženklai, skelbia nekilnojamojo turto (NT) specialistai. Nors pardavimo ir nuomos kainos visuose didžiuosiuose šalies miestuose ir toliau mažėjo, tačiau jų kritimas jau buvo ne toks didelis kaip anksčiau.

Labiausiai būstai pigo Klaipėdoje

NT bendrovė „Ober-Haus“ pranešė, kad šių metų trečią ketvirtį butų pardavimo kainos Lietuvos didmiesčiuose sumažėjo 6 proc. (I ketv. sumažėjo 11 proc., o II ketv. – 9 proc.). Įregistruotų būsto sandorių skaičius pastaruosius 6 mėnesius išlieka stabilus ir net rodo nedidelius augimo ženklus. Tačiau, kaip pastebi „Ober-Haus“ specialistai, tai būtų kiek ankstoka sieti su rinkos atsigavimu, nes rinkos aktyvumas vis dar labai mažas, palyginti su ankstesniais metais, o šalies ekonomikos prognozės taip pat nėra optimistinės. Vis dėlto matyti, kad nuo būsto bumo laikų stipriai nukritusios būsto kainos vilioja vis daugiau pirkėjų.

2009 m. trečią ketvirtį butų pardavimo kainos sumažėjo visuose Lietuvos didmiesčiuose: Vilniuje – 7 proc., Kaune – 6 proc., Klaipėdoje – 2 proc., Šiauliuose – 6 proc. ir Panevėžyje – 11 proc. Didžiausias kainų nuosmukis, palyginti jas su kainų piko laikotarpiu (2007 m. pabaiga), fiksuojamas Klaipėdoje: ten butų kainos jau sumažėjusios net 41 proc. Mažiausias pokytis užfiksuotas Kauno mieste – 25 proc. Vilniuje, Šiauliuose ir Panevėžyje per tą patį laikotarpį kainos sumažėjo atitinkamai 37 proc., 36 proc. ir 39 proc. Šiuo metu senos statybos butų siūloma mažiausia pardavimo kaina: Vilniuje – 2200 Lt/kv. m, Klaipėdoje – 2000 Lt/kv. m, Kaune – 1700 Lt/kv. m, Šiauliuose – 1400 Lt/kv. m ir Panevėžyje – 1300 Lt/ kv. m.

Nuoma pinga lėčiau

Palyginti su pirmu pusmečiu, būsto nuomos sektoriuje fiksuojamas didesnis aktyvumas, tačiau mažėjančios gyventojų pajamos ir auganti pasiūla ir toliau koreguoja nuomojamo būsto kainas. Per trečią šių metų ketvirtį butų nuomos kainos Lietuvos didmiesčiuose vidutiniškai sumažėjo 5-7 proc., o nuo 2008 m. trečio ketvirčio (kai būsto nuomos kainos pradėjo mažėti) – apie 30 proc.

Statistiškai būsto nuomos kainos sumažėjo šiek tiek mažiau nei pardavimo kainos. Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad gyventojams būsto nuoma yra labiau prieinama nei jo įsigijimas. Tačiau didelė konkurencija šiame sektoriuje ir prastėjanti daugumos šalies gyventojų finansinė situacija verčia būsto savininkus mažinti ne tik pardavimo, bet ir nuomos kainas.

Statybos sustojo

2009 m. rugsėjo pabaigoje iš 2008-aisiais pirminei rinkai pateiktų naujos statybos butų buvo parduota arba rezervuota: Vilniuje – 77 proc., Kaune – 80 proc., Klaipėdoje – 88 proc., Šiauliuose – 73 proc., Panevėžyje – 46 proc.  ir Druskininkuose – 62 proc. Naujo neparduoto būsto pasiūla mažėja pakankamai lėtai, nes ne visi pirkėjai vykdo įsipareigojimus nupirkti anksčiau rezervuotą būstą. T. y. nors būsto sandorių registruojama daugiau, į rinką sugrąžinami butai dėl neįvykusių galutinių pirkimo ir pardavimo sandorių, neleidžia pastebimai pagerinti bendrų pasiūlos ir paklausos rodiklių.

Tarp visų Lietuvos miestų pagal pastatomų butų skaičių akivaizdžiai pirmauja Vilnius. Per pastaruosius 5 metus Vilniuje buvo pastatyta daugiau kaip 70 proc. visų Lietuvoje pastatytų butų. Šiuo metu Vilniuje pirminėje rinkoje siūloma įsigyti daugiau nei 2300 naujos statybos butų daugiabučiuose namuose, pastatytuose 2006-2009 m. Didžiausias butų pasirinkimas yra 2008 m. pastatytuose projektuose, kuriuose siūloma įsigyti beveik 1300 naujų butų. 2009 m. projektuose siūloma įsigyti daugiau kaip 650 pastatytų ir baigiamų statytų butų. Apie 400 butų yra siūloma 2006-2007 m. pastatytuose daugiabučiuose namuose, kurių statytojai neįvertino rinkos aplinkybių ir laiku nespėjo jų parduoti. Didžiąją dalį neparduotų butų sudaro butai gyvenamuosiuose Vilniaus rajonuose – net 75 proc. visos neparduotų butų pasiūlos. Centrinėje miesto dalyje ir Senamiestyje naujo būsto pasirinkimas gerokai mažesnis ir sudaro apie 21 proc., o likę 4 proc. siūlomi prestižiniuose Vilniaus miesto rajonuose (Antakalnyje, Žvėryne).

Artimiausiu metu pasiūla pirminėje rinkoje beveik nedidės, nes daugiabučių namų statybos, palyginti su ankstesniais metais, praktiškai nevyksta. Vilniuje 2007 m. buvo pradėta daugiau kaip 6000 naujų butų statybos, 2008 m. – apie 1100, o šiais metais naujų projektų nepradėta, tik atnaujintos statybos kelių daugiabučių, kuriuose viso labo bus įrengta 200 butų.


Šiame straipsnyje: NTBūsto kainosOber-Haus

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių