Biurų paklausa mažėja, tačiau pasiūla auga

Brangstantis skolinimasis, lėtėjanti Lietuvos ekonomikos plėtra palietė ir komercinių patalpų sektorių. Ir nuomos, ir pardavimo segmentuose yra juntamas kiek sumažėjęs potencialių pirkėjų ir nuomininkų susidomėjimas rinkoje siūlomais objektais, tačiau skirtingai nei būsto sektoriuje, kainos išlieka stabilios.

„Apskritai, komercinių patalpų sektorius yra laikomas labiau stabiliu nei būsto patalpų. Šiame sektoriuje paklausai mažiau įtakos turi emocijos, gandai ar nepagrįsti lūkesčiai, todėl ir kainų pokyčiai yra labiau pagrįsti bei atspindi šalies ekonomikos rezultatus", - teigia „Ober-Haus" Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.

Pasak įmonės specialisto, lėtėjant šalies ūkio plėtrai nemažai pirkėjų bei nuomininkų tapo atsargesni ir gerokai konservatyviau vertina savo ateities perspektyvas nei anksčiau. Tačiau plėtotojams, kurių projektai jau pasiekė baigiamąjį įgyvendinimo etapą,  šiuo metu pernelyg baimintis nederėtų - dauguma jau baigiamų ar užbaigtų objektų demonstruoja įspūdingus užimtumo rezultatus.

Mažėjanti biurų paklausa turės įtakos verslo centrų užimtumo rodikliams

Peržvelgus informaciją apie 2009-2012 metams suplanuotus naujus biurų patalpų projektus, atrodytų, kad rinkai gresia akivaizdus perteklius. 2008 metų pabaigoje bendrą visų modernių biurų plotą sostinėje sudarys beveik 350 tūkst. kvadratinių metrų. Tuo tarpu Vilniuje šiuo metu paskelbta apie planus įgyvendinti beveik 40 A ir B klasės naujų projektų per ateinančius ketverius metus, kurių bendras nuomojamas plotas papildomai dar siektų apie 300 tūkst. kvadratinių metrų.

Vadinasi, po beveik 4 metų, 2012 m., pasiūla turėtų išaugti beveik dvigubai. Tačiau, pasak „Ober-Haus" specialisto, ypač griežta bankų finansavimo politika bei mažėjanti biurų paklausa greičiausiai lems, kad dienos šviesą išvys daugiausia 30-40 proc. geriausių projektų: „Tampa akivaizdu, kad Lietuvos komerciniai bankai, iškėlę itin aukštus reikalavimus statytojams, atliks savotiško kokybės barjero vaidmenį ir neleis rinkos perpildyti abejotinos kokybės bei funkcionalumo projektais", - sako „Ober-Haus" specialistai.

Lėtėjantis šalies ekonomikos augimas veikia ir palaipsniui smunkantį susidomėjimą biuro patalpomis bei mažėjantį potencialių nuomininkų optimizmą. „Jei šalies ekonomika ir toliau lėtės, įmonės stengsis kuo labiau mažinti išlaidas susijusias su patalpų išlaikymu. Todėl greičiausiai bus priimami sprendimą keltis į pigesnes patalpas arba aktyviau derėtis su dabartinių patalpų savininkais pasibaigus nuomos sutartims", - tikina eksperai. Tokie procesai gali lemti biuro patalpų užimtumo rodiklių pokyčius.

Bendrovės statistikos duomenys rodo, kad šiuo metu Vilniuje biuro patalpų užimtumas jau veikiančiuose verslo centruose yra rekordiškai aukštas - 98-99 proc. Iki 2008 metų pabaigos duris atvėrus naujiems biurų pastatams, Vilniuje šis rodiklis gali sumažėti iki 95-97 proc., o iki 2009 metų pabaigos šis rodiklis gali kristi iki  92-94 proc. - toks, koks buvo 2003-2004 metais.

„Reikia pripažinti, kad jeigu Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje modernių biurų pasiūla auga gana ženkliai, tai Šiauliuose ir Panevėžyje šiuolaikinių verslo centrų beveik nėra ir vargu ar šis sektorius pastebimiau plėsis artimiausioje ateityje", - sako specialistai.

Prekybinių patalpų savininkai tampa vis lankstesni

Iki šiol tebevykstanti sparti modernių prekybinių patalpų plėtra ir lėtėjantis ekonomikos augimas gali atsiliepti ir prekybinių patalpų užimtumui, ir jų nuomos kainoms didžiuosiuose Lietuvos miestuose. „Jeigu anksčiau pastatų savininkams pavykdavo išnuomoti visas prekybines patalpas iki jų atidarymo, tai šiandieninėje rinkoje toks scenarijus yra mažiau tikėtinas. Statytojams turbūt jau nebepavyks taip lengvai surasti nuomininkų naujiems projektams, todėl artimiausiu metu vargu ar galima prognozuoti prekybinių patalpų nuomos kainų augimą - greičiausiai nuomos kainos išliks stabilios arba netgi šiek tiek sumažės", - apie ateities tendencijas kalba „Ober-Haus" atstovai.

Lėtėjantis gyventojų vartojimas ir auganti prekybos plotų konkurencija veikiausiai skatins prekybos centrų savininkus lanksčiau žiūrėti į nuomininkų keliamus reikalavimus, ieškoti naujų prekės ženklų arba net keisti ar bent jau tobulinti prekybos centrų koncepciją, kuri leistų išlaikyti nemažėjantį lankytojų srautą. NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių