Bankrutuojančių įmonių vadovai gali netekti savo turto (papildyta)

Teismas paskelbė, kad bendrovių, kurioms iškelta bankroto byla, vadovai gali būti  atsakingi už šių skolas ir turi atlyginti kitoms įmonėms padarytą žalą.

Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas tokį sprendimą priėmė civilinėje byloje, nagrinėdamas ieškovo – bendrovės „Transvera“ – ieškinį atsakovams bankrutuojančios įmonės „Dovlitas“ akcininkams  komercijos direktoriui  Ž.K. ir šios bendrovės direktoriui R.K. bei priteisė iš jų solidariai 10,7 tūkst. litų nuostoliams atlyginti.

„Transvera" ieškinyje nurodė, kad atsakovas Ž.K., kuris dirbo „Dovlito“ komercijos direktoriumi, pateikė ieškovui krovinio pervežimo užsakymus 2009 m. balandžio 23 dieną. Ieškovas pervežimus atliko tinkamai, atsakovas buvo įsipareigojęs už pervežimus sumokėti po 30 dienų, tačiau savo įsipareigojimo neįvykdė. Sudarydamas pervežimų sutartį ir atsakydamas į ieškovo klausimą, kokia „Dovlito“ finansinė padėtis, atsakovas Ž.K. patikino, kad atsiskaitys, išgyventi esą padeda kiti verslai, apie keliamą bankroto bylą nepranešė.

Tačiau 2009 m. gegužės 21 dieną  ieškovas gavo bankrutuojančios bendrovės „Dovlitas“ administratoriaus pranešimą, kad Vilniaus apygardos teismas tų pačių metų balandžio 29 dieną nutartimi iškėlė „Dovlitui“ bankroto bylą.

Teismas tenkindamas „Transveros" ieškinį, pažymėjo, kad nors Civiliniame kodekse įtvirtinti bendri principai numato, kad  juridinio asmens darbuotojai ir dalyviai (akcininkai) neatsako už juridinio asmens padarytą žalą (skolas), tačiau taip pat įtvirtinta taisyklė, kad kai juridinis asmuo negali įvykdyti prievolės dėl dalyvio nesąžiningų veiksmų, juridinio asmens dalyvis atsako pagal juridinio asmens prievolę savo turtu. Byloje teismas įvertino šias aplinkybes ir pripažino, kad atsakovo veiksmai buvo nesąžiningi.

„Vidutinis verslininkas galėjo suvokti, kad paslaugų pirkimas ieškinio dėl bankroto bylos iškėlimo nagrinėjimo metu atidedant apmokėjimą sukuria realias prielaidas, kad paslaugos teikėjas negaus atlyginimo už paslaugas“, – rašoma teismo sprendime.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad akcinės bendrovės vadovui taikoma bendra pareiga elgtis sąžiningai. Bendrovės vadovo ir dalyvio atsakomybė gali būti taikoma tik tuo atveju, kai bendrovė nebepajėgi pati patenkinti kreditorių reikalavimus.

Teismas, nagrinėdamas šią civilinę bylą, pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – areštavo atsakovams nuosavybės teise priklausantį turtą ieškovo prašomai priteisti sumai.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti apskųstas Vilniaus apygardos teismui.

Advokatas Kęstutis Kvainauskas, Nacionalinės finansinių paslaugų vartotojų asociacijos valdybos pirmininkas, pripažino, kad minėta teismo nutartis nėra tipinė, nors precedentu jos neskubėjo vadinti: "Tokį teismo sprendimą precedentu būtų galima tik pradėti vadinti, jeigu šis sprendimas nebus apskųstas ir įsiteisėtų. Taigi prieš pradedant mojuoti šiuo teismo sprendimu, reikėtų palaukti, ką šiuo klausimu pasisakys Vilniaus apygardos teismas".


Vis dėlto, anot advokato, teismas pasielgė nestandartiškai, veikiausiai atsižvelgdamas į susiklosčiusią situaciją. "Įmonės vadovai, matyt, iš anksto žinojo, kad negalės neatsiskaityti, bet tą nuslėpė nuo kitos sandorio šalies. Tuo jie pažeidė pareigą įmonės vadovui elgtis sąžiningai", - sakė teisininkas.

K.Kvainauskas atkreipė dėmesį, kad teismas priėmė sprendimą tik dėl vieno gana smulkaus sandorio.

"Pasitaiko nemažai atvejų, kai bankrutuojančių įmonių vadovai sudaro ne vieną abejotiną, o keletą įtartinų sandorių. Jais siekiama iš bankrutuojančios įmonės perkelti turtą, išsivesti klientus, o senąją palikti merdinčią su skolomis. Kai kurie vadovai net nesislėpdami kuria naują bendrovę kartais net tose pačiose patalpose ir užsiimančią ta pačia veikla. Štai šioje srityje norėtųsi sulaukti daugiau ieškinių ir teismų precedentų", - prasitarė advokatas.

Kadangi pastaruoju metu bankrotas tampa itin paplitusių reiškiniu, K.Kvainauskas vylėsi, kad teismai imsis "išgryninti" ir tyčinius bankrotus, kurių iki šiol Lietuvoje nebuvo pripažinta daug.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių