Baltarusiai jau piktai žvelgia į apsukrius lietuvius

Baltarusijos rublis stabilus tik Baltarusijos bankuose. Čia jo kursas nesvyruoja jau mėnesį. Šalyje atgimsta sovietmetį primenantys "valiutčikai", o baltarusiai vis pikčiau dėbčioja į degalines šturmuojančius ir viską nuo parduotuvių prekystalių šluojančius lietuvius.

Klesti juodoji rinka

Norintys pelningiau apsipirkti pinigus keičiasi gatvėje. Šiandienos Baltarusijoje tai ne problema. Net mažiausiame miestelyje būtinai sutiksite "valiutčikų" – vyrukų kampuotais veidais, mikliai pasiūlysiančių jums priimtiną kursą."3500, daugiau nė rublio. Aišku, gali laukti kitų, bet jie tau šimtu rublių daugiau pasiūlys. Va, Batka (Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka – red. past.) paims paskolą iš Rusijos, ir bus tų dolerių pilna. Viskas susitvarkys.Gerai, jeigu tinka, einam paskui", – pasiūlė pakeisti pinigus centrinėje Ašmenos miestelio aikštėje šeštą valandą ryto sutiktas vyriškis.

"Keitykla" pasirodo visai šalia centrinės Sovetskajos gatvės. Paprastas kaimiškas baltų plytų namas vietos, kur keičiami pinigai, nepriminė nė iš tolo. Vos įžengus pro duris nustebino buitinė netvarka – purvinais indais nukrautas stalas, suversti į krūvą skarmalai."Kiek keisi? – paklausė ir pamatęs dvi kupiūras po 50 JAV dolerių (apie 230 litų), pabeldė į kitą kambarį: – 300 duok, ir greitai."

Nenori matyti devalvacijos

Baltarusijos nenoras pripažinti jau įvykusios nacionalinės valiutos devalvacijos leidžia lobti apsukriems lietuviams. Daugelis jų veža degalus. Kai kurie, ypač geriau pažįstantys Baltarusiją, užsuka į parduotuves nusipirkti nespėjančių paskui kylantį dolerį brangti produktų.

"Aišku, jums kito pasirinkimo nėra, bet aš asmeniškai dažnai būnu Minske, Ždanovičuose. Ten už dolerį moka po 4400 rublių (1900 rublių už litą). Tai paskaičiuokite, kiek man benzinas kainuoja? Šiek tiek daugiau nei 1,5 lito. Aš jau nekalbu apie kitas prekes. Apsimoka vežti viską – duoną, mėsą, pieno produktus, buitinę techniką", – vardijo pasienyje pasų kontrolės lūkuriuojantis vyriškis.

Kaltina brangimu

Nors ekonomikos nuosmukis akivaizdus, valstybiniame Baltarusijos banke kursas lyg įkaltas – 3013 rublių už JAV dolerį. Šis skaičius, daugiau nei 30 proc. besiskiriantis nuo realaus valiutos kurso, nestabdo ir taip nepigių baltarusio kišenei maisto produktų brangimo. Ypač brangsta užsienietiškos prekės."Ukrainietiškos sultys per šią savaitę brango tris kartus. Iš pradžių jos kainavo 3600, po poros dienų – 4150, o dabar – 4680 rublių. Panašiai ir kiti produktai. Iš baltarusiškų ypač brangsta eksporto prekės – sūris, mėsa. Grikiai, kainuoja jau 16 000 rublių. Kondensuotas pienas nuo 3600 šoktelėjo iki 4200 rublių už skardinę", – kalbėjo Ašmenoje esančios parduotuvės "Svitanok" pardavėja.

Baltarusiams tokie kainų šuoliai, kai net ne dažnas gauna milijoną rublių (apie 700 litų oficialiu kursu) atlyginimą, tikras smūgis žemiau juostos."Čia jūs dėl visko kalti. Dėl jūsų brangsta degalai, o brangstant jiems ir visa kita seka iš paskos. Superkate tai, ko mes įpirkti nebegalime", – sutiktam lietuviui mėgsta bakstelti pirštu dažnas baltarusis.

Veža keisti į Vilnių

Kol vieni baltarusiai skursta, kiti lobsta iš savo tautiečių. Kadangi klesti nelegali prekyba užsienio valiuta, rinkoje atsiranda vis daugiau padirbtų pinigų, dažniausiai 1000 Rusijos rublių ir 50 eurų banknotai. Šiuo metu svarbiausias reikalavimas užsienietiškam pinigui – kad šis nebūtų sulamdytas arba įplyšęs."Kartais visą naktį tenka tyrinėti tuos popierėlius", – dalijosi patirtimi dolerius į rublius pakeitęs vyras.

Neretai sukaupę didesnę pinigų sumą baltarusiai ją slapta veža į Lietuvą ir čia keitykloje už turimus dolerius perka baltarusiškų rublių. Šitaip pakeitus 5000 dolerių, galima užsidirbti apie 1000 litų."Vilniuje už dolerį duoda 3850, o mes perkam po 3500. Taip ir užsidirbam, dar ir pasienyje reikia žinoti, kaip tokią sumą pervežti. Nepatepsi – nevažiuosi", – paslaptimi, kaip papirkti nepaperkamus Baltarusių pareigūnus, dalijosi "valiutčikas".

Dolerius maino į mašinas

Tas pats vyriškis, pas kurį pavyko pasikeisti pinigų, už gautus dolerius ieško automobilių Lietuvoje. "Renkam, paskui mašinas perkam. Dukra dabar varys į Maskvą klientui "Citroëną", o aš skelbimuose žiūrėsiu ko nors Lietuvoje. Tad jei manęs nebus, galit užeiti į gretimą namą, kur langai užklijuoti", – aiškino baltarusis.

Iki liepos 1 d. Baltarusija iš ES įvežamoms transporto priemonėms taiko mažesnius muitus, o iš čia mašinos toliau gabenamos į Rusiją ir Kazachstaną. Dauguma baltarusių, naudodamiesi šia galimybe, stengiasi apsirūpinti automobiliais ateities prekybai. Tai, kad mašinos baltarusiams dabar yra vertingiausia investicija, tikino ir Naujosios Vilnios autoservise šaltkalviu dirbantis Virgis.

"Mano kaimynas daužytas mašinas veža iš Vokietijos, iš Prancūzijos. Ir jau pakeliui, dar nesutvarkytos, jos būna nuperkamos. O ir kainos smarkiai pakilo, kokių 20 proc. daugiau, palyginti su tuo, kiek jos kainavo žiema. Jau ne tik Lietuvoje, bet ir Vakaruose visi automobiliai išpirkti", – kalbėjo Virgis.

Veža viską, ką gali

Šiuo metu baltarusiai labiausiai vertina pigesnes, bet geresnių metų prancūziškas, itališkas mašinas. Daugiausia tai "Renault", "Peugeot", "Fiat" markių automobiliai. Būtent dėl jų, Baltarusijos nacionalinio banko duomenimis, iš šalies nuo kovo buvo išvežtas beveik milijardas JAV dolerių."Parduoti mašinas į Rytus labai patogu. Atvykėliai nesidera, galima parduoti ir su smulkiais defektais, pavyzdžiui, iki galo nesubalansuoti ratų, nekeisti amerikietiškų žibintų į europietiškus. Ir kam keisti tuos žibintus, ten ir taip kaip Amerika", – tikino Virgio kaimynas Olegas.

Jis pasakojo, kad neretas eilinis lietuvis vairuotojas jau griežia dantimis ir piktai dėbčioja į iš pat nosies mašinas nugvelbiančius baltarusius."Vienas klientas skambino man dėl mašinos ir kai sužinojo, kad ji parduota, mandagiai pasitikslino, ar ją nupirko baltarusiai. Kiek patylėjęs dar perklausė – nežinote, kur galima nusipirkti automatą?" – juokavo Olegas.

Siūlo gelbėtis rusišku rubliu

Baltarusijos spauda praneša, kad Rusijos ambasadorius Minske Aleksandras Surikovas praėjusią savaitę pasiūlė Baltarusijai susimąstyti apie Rusijos rublio įvedimą savo teritorijoje. Prieš porą metų Baltarusijos vadovas A.Lukašenka į tokius pasiūlymus buvo atrėžęs, jog "į Kremlių atlyginimo nevažinės", o pastarųjų dienų ambasadoriaus žodžiai sulaukė kiek minkštesnės Minsko reakcijos.

Baltarusijos nacionalinio banko atstovas Anatolijus Drozdovas pareiškė, kad "kol kas tokia galimybė nesvarstoma".


Šiame straipsnyje: Baltarusijadegalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių